Frajirek2000

Problém při instalaci na ubuntu

Dobrý den,při instalaci programů pod ubuntu to chce heslo ,ale já mám na ubuntu nezaheslovaný účet.
píše to : „Pro instalaci nebo odstranění
Softvaru je vyžadováno ověření
Aplikace se pokouší provést akci,která vyžaduje oprávnění.
K provedení této akce je vyžadováno ověření.“
(na kompu jsem administrátor já,heslo nemám,a když to nechám prázdný tak to hodí error)
Doplňuji:
Já jsem ale opravdu žádné heslo nezadával :D

Nejlepší odpověď
baghira

Při instalaci jsi nějaké heslo administrátora stoprocentně zadávat musel.
Ubuntu se dá nastavit, že při přihlášení do účtu heslo nechce, ale při instalaci/odin­stalování programů nebo při jiných akcích, které vyžadují rootovská práva, to heslo pochopitelně chce.

Pokud jsi to heslo beznadějně zapomněl, tak tady je nějaký návod na jeho změnu.

Pokud jsi ho nezadával, tak si nějaké zadej – je to standard a linux s tím počítá. Kromě toho je to významný bezpečnostní prvek, to aby se tam nemohl samovolně a beztrestně instalovat nějaký škodlivý virus.

Zdroj: http://ifanda­.cz/clanky/po­citace/zapome­nute-heslo-roota-v-ubuntu-sudo-must-be-setuid-root

Další odpovědi
blesk26

Přesně tak, root jsem si vždycky myslel, že snad ani nezaheslovaný být nemůže, ale co koukám na internet, tak asi ano, Ubuntu používá výchozí heslo uživatele.

Je tam z toho důvodu, že na linuxech vše co se děje musí spouštět uživatel, který na to má oprávnění, to přispívá k jejich bezpečnosti.

Vždy existuje ale uživatel root, který má oprávnění opravdu na všechno a pokud chceš instalovat nějaký program, nebo změnit nastavení systému, musíš se přihlásit pod ním (respektive zadat jeho heslo, když se to zeptá), pak jeho práva na okamžik dostaneš.

Mé znalosti linuxu jsou opravdu jen základní, ale přikládám odkaz, kde o tom něco málo píšou. Snad to pomůže.

Teoreticky by ale mělo stačit otevřít terminál a vložit tam příkaz „sudo passwd“ a poté se to dvakrát zeptá na heslo a tím bys měl nastavit heslo pro root, které můžeš zadávat, když ho to po tobě bude chtít.

http://www.ubun­tux.org/how-to-change-the-root-password-in-ubuntu

http://www.cy­berciti.biz/faq/u­buntu-linux-root-password-default-password/

Zdroj: http://www.cy­berciti.biz/faq/u­buntu-linux-root-password-default-password/