Tw!st

Chci si nainstalovat Linux na můj notebook…

Dobrý den, chtěl bych vyzkoušet linux ale nechci ho instalovat na můj PC kdyby mi nesedl ale chtěl bych ho na můj slabší notebook který stejně téměř nepoužívám. s Linuxem vůbec nemám zkušenosti a ani nevím jak se instaluje… napsal by mi tu někdo prosím podrobněji ( abych to pochopil ) jak nainstalovat Linux ? četl jsem o nějakém Ubuntu, Xubuntu, Kubuntu atd… nevíte který by byl pro mě nejvhodnější ? díky předem
Doplňuji:
2 OS bych si tam asi nenechal protože mám pouhých 40GB HBB, mám pentium a 1 GB RAM. takže si tam mám nainstalovat ten Ubuntu nebo Kubuntu nebo ? Nechci aby se mi to tak sekalo takže který mám zvolit ? díky moc za čas, můžeš mi to napsat do zpráv nebo do diskuze. :)

Nejlepší odpověď
badisko

pouzivam vedle OS windows linux Ubuntu na stejnem PC …stahni si toto..http://www­.ubuntu.cz/ zatim ho instalovat vubec nemusis Vypal si ho na CD a tak budes mit Live CD ..jen das do mechaniky a restartuj PC …nabehne ti ubuntu bez instalace …muzes si ho vyzkouset …:D …nebo ho vypal dej do mechaniky a restartuj PC ..on te uz povede instaci …muzes ho mit podobne jako ja nainstalovany jako 2 operacni system …vzdy pri zapnuti notebooku ze te zepta co chces spustit jesli Linux Ubuntu …nebo Windows …
Doplňuji:
jak moc mas slabej pc?..kubuntu ..Xbuntu jsou ocesane verze ubuntu jsou pro starsi PC …instalace Ubunti je velice jednoducha tady neni co vysvetlovat ,,,
stahnes ISO …vypalis na CD ..nebo predeles na Flashdisk to je fuk..restartujes PC ..nechas nabehnout …vyberes ..budto vyzkouseni nebo plnou instalaci dale vyberes jazyk …rozlozeni klavesnice (pokud nevis jde to dodelat dodatecne )…cas a casove pasmo…pak je myslim deleni disku ..bud pouzijes celej nebo jen urcite misto na disku …a pak jen jmeno PC …a heslo …to je vse …uz to jede samo …pak restast a trada …novej OS je na svete..nebo se podivej tady…ale myslim ze tam bude to same co jsem psal ja …ono je tech instalaci vic …http://wiki.u­buntu.cz/insta­lace

Další odpovědi
Bedy

No na tento počítač bych hodil asi Xubuntu, eventuálně Lubuntu – Lubuntu je ještě vyladěnější a „osekanější“ jak Xubuntu. V základu Lubuntu obsahuje i méně programů, což je fajn, protože řada programů v základu, co je předinstalovaná v Ubuntu či Xubuntu je stejně nepoužitelná a člověk si tam nainstaluje známější použitelnější programy.

Ubuntu na takový počítač určitě ne, Kubuntu bych tam asi taky nedával.
Instalace není nijak složitá, je to podobné jako u Windows u těchto distribucí (Linux není jeden, ale jsou to stovky distribucí).

Jinak upozorňuji, že na řadě počítačů Linux (obecně) nefunguje korektně, často jsou problémy s některými tiskárnami a podobnými zařízeními a mnohdy mají problém i grafické karty – zejména od nVidie.
Proto by bylo fajn to vyzkoušet vez instalace a pokud to půjde dobře a bude se líbit, tak teprve instalovat.

Ještě bych dodal, že programy se instalují ne jak ve Windows, ale přes centrum softwaru nebo přes nějaký správce balíků, třeba Synaptic. Taky je nutné stahovat verze programů pro Linux (nebo pro konkrétní distribuci) a ty ne vždy existují.

Výhodou u řady distribucí je to, že tam není potřeba mít nainstalovaný antivirový program, ale stačí pravidelně a včas instalovat aktualizace. Není potřeba čistit registr (Linux žádný nemá) a není potřeba defragmentovat disk (používá jiný systém souborů, který netrpí fragmentací).

Ze zkušeností vím, že řada lidí se stejně vrací k Windows, což i svým způsobem chápu. Myslím si, že přes všechny stinné stránky Windows je Windows pořád lepší volba, než Linux obecně.

Na tomto počítači by mohly běžet Windows 7 Starter celkem slušně, za předpokladu, že tam je Pentium 4.
Doplňuji:
U Debianu je problém, že stabilní verze obsahuje relativně staré verze důležitých programů a součástí. U programů typu internetový prohlížeč či kancelářský balík je to škoda.
Taky může být problém s některým novým hardwarem ikdyž na starším notebooku by snad problém být neměl v tomto ohledu, pokud tam tedy nebudu připojovat něco externího.

Je to jen věc názoru 🙂

jpau

Nevím jestli to tady už někdo nepsal, ty odpovědi jsou dlouhé a nebudu je číst.

Na notebook a multiboot se vyser, nemá to cenu, tím spíš máš-li slabší hw. Stáhni si třeba virtualbox (zdarma), udělej si virtuální počítač (viz návody na internetu) a vesele si instaluj co chceš, nic ti to nezničí ani neovlivní když to posereš (každý kdo to dělal to někdy posral).

Jinak *buntu distribuce jsou podle mého názoru jedny z nejhorších. Chceš-li něco podobného tak na to jdi od zdroje a stáhni Debian, získaš mnohem lepší systém. Jinak jak jsem tady již někde psal, tak já jsem měl na prvním počítači SuSE 8.0 Pro, dnes se ten projekt jmenuje openSuSE a zdaleka již nedosahuje takových kvalit jako kdysi každopádně mi přijde do začátku lepší než nějaká *buntu distribuce.
Doplňuji:
U Debianu samozřejmě není problém s neaktuálními verzemi protože si je můžeš přes nějaký repozitář nahrát aktuální 😁.

To už ale zabíháme do nesmyslného dialogu 😉.

anonym

Nainstaluj si tam Windows XP home, linux to jsou jenom problémy, vyzkoušel jsem všechny verze a už jsem to vzdal s Linuxem, nejlepší linux je
http://www.ku­buntu.cz/

badisko

popripade by te mohlo zajimat i tohle …http://wiki.u­buntu.cz/Insta­lace/Wubi?redi­rect=1 uz jsem to taky testoval je to vlastne instace do Systemu Windows ubuntu je velice osekane a chova se jako program jde take tak odinstalovat pomoci revo uninstaler …na vazkouseni fajn …ale musim dodat ze je to prece jen dora do systemu windows…takze na vyzkouseni spis pouzij live CD…

badisko

lubuntu ..nebo Xbuntu maji male naroky na harware…taku by tam slo ubuntu ale nejake starsi ktere jeste nema metroooo..:D.­.11.4 to je vsak uz bez podpory…

jpau

Na Linuxu je metro?

badisko

no dalo by se rict …:D

Bedy

Tady si někdo plete pojmy s dojmy. Unity má k metru hoooodně daleko. Radši se na to radění vybodněte.

jpau

Aha, jen pro objasnění, pleteš si Metro s čím, s Unity?