Jak sdílet soubory Windows – Ubuntu?

Máme doma tři počítače, dva s Windows, třetí můj notebook s Ubuntu. Chci se připojit do domácí sítě a s dalšími z rodiny sdílet některé data. Snažil jsem se zprovoznit sdílení, ale moc mně to nejde. Díky předem za rady.

Odpovědi
Olaf

Pro sdílení s Windows je zapotřebí mít nainstalovanou Sambu v Ubuntu. Postup je poněkud trošku pracnější pro uživatele s Ubuntu, na straně uživatelů s Windows se nic dělat nemusí (pokoud sdílení neblokuje firewall). Výměna je poté snadná, normálně se uvidíte (je ale nutné, aby se počítače nejmenovaly stejně. Když budete mít v síti 2× počítač s názvem „notebook“, patrně se nedostanete do druhého počítače, ale svého). Celý podrobný návod je na Ubuntu.cz: http://wiki.u­buntu.cz/Samba

Protože ten návod vypadá dost „hard-core“, zkusil by nejprve správně pojmenovat počítače, pravým tlačítkem myši nastavit sdílení adresářů (Samba se nainstaluje) apod. Samba v novém Ubuntu se chová divně, nestartuje automaticky úplně dokonale. V příkazovém řádku ji spusťte jako sudo /etc/init.d/sam­ba start

Zdroj: http://wiki.u­buntu.cz/Samba