cvak

Přestup na jinou školu ano či ne?

Dobrý den potřeboval bych pomoc ohledně mého syna.Od 1.září začal chodit na střední školu obor IT.Bohužel schytal třídů plnou propadlíků a chuligánů.Ještě k tomu byla přecpaná.Syn mi říkal že jich je tam 33.Často mi také říkal že si klidně o vyučování balí jointa(marihu­ana).Řikal jsem si že to snad ani není možné.Naneštěstí můj syn cca po třech týdnech onemocněl(problémy s plícemi) zůstal proto 2 měsíce doma.Před třemi týdny byl už zdraví a doktor mu dovolil jít do školy.Mezitím co byl nemocný jsem chodil na třýdní schůzky.Tam jsem se dozvěděl že situace je vážně tak hrozná jak mě syn říkal.Třída je prý nejhorší z celé školy,je nezvladatelná a žáci jsou drzí na učitele.Za tu dobu co chyběl vyhodily 4 žáky.Samozřejmě mi táke volal sám ředitel že absence mého syna je příliš vysoká že to nebudu zvládat(Já v tom spíš viděl šanci jak třídu zmenšit,místo toho aby vyřešili problém tím že ty chuligány prostě vyhodí) nakonec jsem se s ním domluvil že to aspon zkusí.Nutno také dodat že ředitel byl velice arogatní.Jak tedy nastoupil do školy na nic si nestěžoval akorát mi říkal že sedí sám ale to bylo všechno co mi řekl i když jsem se ho ptal odpovídal vyhýbavě a to mě mělo trknout.V pátek za mnou přišel s tím že ho předměty s počítačemi vůbec nebaví,nerozumí jim a ostatní předměty(Fyz,Che,M­at) těm už vůbec nerozumí.Řekl jsem že to je normální dlouho chyběl že to dožene a začne ho to bavit.Odpověděl mi že ne dal tomu tři týdny a nic se nezměnilo akorát je v depresi že to neumí a že ho šikanují.Když šikanu začal řešit s třídním učitelem a výchovnou poradkyní ty s tím praktycky nic neudělali akorát ho pry šikanovyli ještě víc.V hodině mu klidně kreslí fixou na mikinu(no pardon ale co je tohle za děti) měl toho dost tak se přihlásil a nahlásil to učiteli dal dotyčnému poznámku a zase to bylo ještě horší.Když mi říkal jaké nadávky na něj používali nemohl jsem tomu uvěřit.Zeptal jsem se ho co s tím dělají učitelé řekl mi že dělají jakoby se nic nedělo a v klidu si kreslí na tabuli.Rozhodl jsem se že syn přestoupí na jinou školu.Když jsem mu to řekl a zeptal ho na jakou školu bych chtěl vlastně jít odpovědl že neví že prý by nespíš na filmovou ale to jsme se schodli že to nemá moc velkou budocnout a že na to nemáme peníze.Dále mi řekl že by chtěl být policistou(to absolutně nevím kam by měl jít nějáká akademie asi?) nebo elektrikář ale že opravdu sám neví.To ale není to v čem bych potřeboval pomoct.Řekl mi že ted přestoupit nechce pokud by přestoupil na jinou školu a do jiné třídy že by to prý nezvládl.Tak jsem se ho zeptal jak to chce udělat a na to mi odpověděl že by chodil do příštího školního roku do práce(Abychom měli nějáké peníze.Nejsme na tom zrovna nejlíp) a od 1.září by nastoupil na novou školu.Já to zcela chápu můj syn je takový ten nespolečenský typ co je většinou doma a čte si knihy kouká na serály,filmy chodí na procházky se psem nebo hraje hry na počítači.Mám pocit že by to opravdu nezvládl ze společenské i té učební stránky.Ted je ale otázka můžu ho opravdu nechat doma aby chodil do práce?Já opravdu nevím mam strach abych potom neměl nějáké problémy co se týče sociálky.Další věc je kam by šel pracovat na to mi řekl že by šel do mcdonaldu tam se prý může pracovat po dokončení základní školy.Poradtě mi co mam dělat,nechat ho ted hned přestoupit nebo ho nechat doma?Předem děkuji za vaší pomoc a omlouvám se za případné chyby v textu.

Odpovědi
huxa

Nejdříve bych rozhodně našel pro něj dobrý obor, případně i učiliště. Poté najít školu, kde jsou normální učitelé, promluvit si s nimi a s ředitelem, pokud jsou normální, nebude jim dělat problém vám udělat srovnávací zkoušky (syna by srovnali s potenciálními spolužáky a zjistili by, jestli by mohl tento rok ještě nastoupit).
Základní škola je povinná, vy, jakožto rodič, musíte dohlédnout na to, aby vaše dítě vychodilo základku, poté si už může rozhodnout, jestli půjde někam dále, také se na střední podepsal (dle předpisů), že tam chodí dobrovolně.
Vážně existují přímo střední policejní školy.Osobně teď vidím největší potenciál v slaboproudu, který je také relativně lehký vystudovat.
S tím McDonaldem to také není nápad k zahození, lepší, aby nosil peníze než se doma půl roku povlakoval, no, nejlepší by bylo zkřížit práci s učením, chce to jistou perspektivu, kterou ovšem většinou mladí, neposkvrnění lidé mají. Takže, čistě osobně, pokud bych měl počkat na další ročník, podívám se po nějaké perspektivnější práci, kterou si poté bude moci napsat i do životopisu a bude „lepší“ než jeho budoucí spolužáci, popř. si pokusím zajistit nějakou práci, třeba prodejem nějakých výrobků nebo služeb.

ivzez

Vzhledem k tomu, že má syn problémy ve všobecně vzdělávacích předmětech
(matematika, fyzika, chemie) bych hledala SŠ s netechnickým zaměřením (např. OA) nebo učiliště, kde jsou nároky přece jenom trochu nižší.

A hledejte spíše státní školu, soukromé školy jsou na tom s „kvalitou“ studentů (míním chování a přístup ke studiu) všude stejné.

Určitě zkuste přestup co nejdříve, aby syn nemusel moc dohánět.
Rozdílové zkoušky bude dělat jenom z předmětů, které na této škole neměl,
a čas na ně bude mít cca do pololetí (termín určí ředitel nové školy).