zjentek

Poradíte při řešení problému s mobilním telefonem?

Mobil vybíjí svou baterii příliš rychle.

Popis:
Samsung Galaxy S4 mini (jeho stav- JAKO NOVÝ) spadl jeho majitelce při koupeli ve vaně na chvíli do vody, ale v mžiku byl vytažen, vypnut, vyjmuta baterie, vysušen ubrousky a tak podobně. Pár dnů pak vypnutý jen tak ležel v teplém a suchém prostředí a taky chvíli v rýži, jako prevence před poškozením vlhkostí. (Nutno uvést, že tento model mobilu je proti kolizi s vodou dost dobře vybaven.) Po několika dnech byl mobil uveden zpět do chodu, choval se standardně, plně funkční, ovšem od této chvíle bral příliš mnoho energie z baterie. Prý té energie bral tolik, že už se s ním nedalo pohodlně pracovat a tak byl odložen do šuplíku (opět v suchém a teplém prostředí). Tam pobýval řekněme půlrok, možná déle.

Před pár dny na něj přišla řeč a já se začal o mobil zajímat, jelikož krom té nehody by stav mobilu byl podle všeho hodnocen úrovní- nový. Usoudil jsem, že bude škoda neřešit poruchu podrobněji, jelikož k smrti nenávidím plýtvání zdroji. A tak mobil putoval ze šuplíku do mých rukou.

Debil jsem tedy jeho baterii (SPRÁVNÝM CHARGEREM) a mobil jsem zapnul. Ukázalo se, že je to pravda- bere příliš energie. Konkrétně z kapacity baterie vezme 15% za hodinu času! Mobil se chová jako hotspot, nebo tak něco- i když jen leží s potemnělým displejem, vydává teplo (ne zase příliš, přesto hřeje bez zjevných příčin) a energie padá tak, jak píši výše.

Podnikl jsem pár kroků. Nejprve jsem tu S4 resetoval do továrního nastavení. Pak jsem vypnul, co se dalo z applikací, které by mohly žrát proud (dále bez komentáře, odtud s jistotou vítr nefouká). Výsledek- úbytek 15%/h. Dalším krokem bylo zakoupení nové baterie (opět správně dobita a znovu přebita správným chargerem). Výsledek za použití nové baterie- úbytek energie 15%/h, mobil v klidovém režimu teplý, ne však nijak výrazně.

Takže je to jasný. Víc nezvládnu. Ještě mne napadlo vypnout mobil úplně, ponechat v něm novou baterii a ověřit, zda energie padá i za tohoto stavu a o kolik. Ovšem nevím, čemu by poznatky pomohly a co bych tím dalšího eliminoval. Zde má snaha končí. Už mne napadá jedině servis, ale takový krok neudělám. Jak jsem uvedl- nenávidím plýtvání a nechci se nechat dobrovolně, naprosto nekontrolovatelně okrást či jinak ošidit způsobem, za který v samotným závěru rád poděkuji! ;)

Poradí mně někdo nějaký další krok, který bych případně ještě mohl udělat ve snaze zachránit krásný, sympatický, chytrý, modrý, úžasný, neškrábnutý, prakticky nový mobil před odložením do odpadů?

Díky móc ;)

  • .-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.

Aliendron by k tomuto problému něco neměl? O tomto jedinci vím, že má tu schopnost přicházet s novými možnými realizacemi i ve chvílích, kdy jakýkoli další možný postup zdánlivě, byť zcela patrně selhal a běžný smrtelník již celou věc zabalil a definitivně odstavil k ledu.

Nejlepší odpověď
cochee

Ona ta voda zateče leckam a nedá se odtamtud vyhnat ani sušením, resp. tam třeba s něčím zkoroduje (třeba s mědí) a vznikne nějaký hnusný maglajs, který jednak schne daleko déle než pouhá voda a jednak může zůstat i po vyschnutí alespoň částečně vodivý. A přes tyto třeba i miniaturní vodivé můstky se pak vysává ta baterie daleko rychleji. Myslím si, že lépe už telefonu nepomůžeš.

Btw ten úkon s rýží je sice hezký pokus, ale celkem marný. Kromě toho, že hygroskopické vlastnosti rýže (schopnost pohlcovat atmosférickou vlhkost) jsou poměrně slabé, tak – jakým způsobem by měla ta rýže vysušovat, když leží (nebo ležela) ve volném styku s atmosférickým ovzduším, čímž má maximální vlhkost? Já doporučuju spíše toto: Ve spoustě nových výrobků, které si přineseme z obchodu (napadají mě třeba boty), je v balení malý sáček. Já tyto sáčky nevyhazuju. Obsahují silikagel, ve formě drobnějších či větších kuliček, který je ideální na toto „domácí vysoušeníčko.“ Je třeba však ten silikagel dopředu vysušit, třeba opatrným ohřevem v hrnci, já to zkoušel i v mikrovlnce. Silikagel pak přechováváme v hermeticky uzavřeném prostoru a tak, aby byl co nejpřiměřenější k množství silikagelu (čím tam bude méně vzduchu a více silikagelu, tím lépe).

Další odpovědi
Edison

Jj… Jak píše Coche. Já jen dodám, že i nepartná kapička vody, která není OKAMŽITĚ odstraněna ihned ničí elektrické spoje, zejména kontakty a jejich okolí. Zrovnatak se dostává vlhkost i do vnitřní struktury plošných spojů a odtamtud ji NELZE odstranit žádným způsobem. A tam to teprve začne dělat neodstranitelný bordel. Hnije to, vytváří různé nedefinovatelné sloučeniny, soli a další svinstvo, které buďto vede, nebo nevede, více či méně…

aliendrone

Hele, už jsem víc než zopár utopených mobilů oživoval s cca 50% úspěchem. Musíš ho rozebrat, pečlivě očistit isopropylalkoholem PCB, především se zaměř na „nožičky“ integrovaných obvodů a kondenzátorů. Dělej to štětečkem s hrubými štětinami – často nečistoty uvnitř po „napojení vodou“ získají různé elektorvodivé/ka­pacitní vlastnosti a to pak působí problémy.

Bohužel ne vždy to pomůže – viz odpověď Edisona.

Jinak – po namočení mobilu je sice OK ihned vyndat baterku, nicméně právě to rozebrání je základ. Pokud bude sušení probíhat „v celku“, tak jeho průbeh bude MNOHEM pomalejší a voda bude mím mnohem více času napáchat škody. Všechny nevodotěsné mobily, které jsem měl a po „utopení“ bez průtahů okamžitě rozebral a sušil jsem oživil. Jen ty, které byly sušeny „v celku“ měly problémy. :)

miroslav.bk

Poradim jako byvaly technik mob.tel. znacky Samsung:

  1. S4 mini vuci vode neni odolna vubec (divil/by ses, kam vsude a jak kratkou dobu se voda dostane..)
  2. Snaha „vysusit“ telefon ubrouskama, ryzi a pobytem v teplem prostredi…zvlast pokud se voda dostala dovnitr, se pravdepodobne nesetka s velkym uspechem.
  3. Predpokladam, ze ten telefon byl „odstaveny“ s vyjmutou baterii (tj. bez baterky, coz je naprosty zaklad), jinak by ho to drive ci pozdeji spolehlive zabilo.
  4. Zrovna S4 mini timhle (velkou spotrebou) dost trpely – po problemech se signalem to byla snad druha nejcastejsi zavada (zvlaste starsi revize zakl.desky). Nemusi to zedy mit primou souvislost s namocenim, i kdyz v tomto pripade asi bude. Zkratka „odchazela deska“..

Poznamka a tip na zaver:
S4 mini je tak jednoduchy telefon na rozebrani (snad posleednu tak jednoduse rozebratelny Samsung – staci pouze sroubovak a trsatko co podobny nastroj a trocha opatrnosti; jeste neni lepena), bych si sehnal isopropylalkohol (chemici prominou pripadny preklep), telefon rozebral a JEMNYM kartackem na zuby namocenym v nem opatrne vycistil celou desku z obou stran, a to vc. vsech konektru. Pod „plisky“ (pochopis, az tel.budes mit rozebrany) vetsinou nemusis, tam se tak rychle voda nedostane. Udelal bych to co nejdrive.
Vetsinou, pokud problem je zpusobeny vodou (pocinajici oxiadace a tim padem „neco ve zkratu“), se tel.podari zachranit.

Ovsem, pokud je vadna deska bez pricineni vody, nebo uz ho stihla znicit, je to marne, je to marne, je to marne.

Ovsem za pokus to rozhodne stoji – ten isopropyl se prodava za par korun, sroubky povolis „cimkoliv“, jen bacha pri otevirani at ti nekrupne display.

Hodne stesti! (S4 mini je moje oblibena)

Edison

Zjentku… na mimozemská opatření je již pozdě. To se prostě musí hnedle… Teď už to může být shnilé, prožrané, vodivé…

zjentek

Nasýčkuj…

Edison

Tak po takový době to je spíš už realita, než čort na zdi.

zjentek

Aliendrone, měl jsem to v plánu, dík za dokopnutí!

Doplnění jsem zle formuloval. Stačilo- přichází, kde všichni ostatní již selhali! ;) ;D ;D

aliendrone

Díkes, ale abych pravdu řekl, také si myslím, že po takové době je šance na úspěch menší. Nicméně mi jednou po rozebrání a očištění (na nožičkách integráčů byl doslova takový zelený humus, vypadalo to jako měděnka) to pomohlo, obvyke ale v tomto stádiu je to konečná. Hele – zkusit to můžeš, protože tak jako tak už v problému jsi a pokud to nepomůže, nijak si nepohoršíš, none? :)

zjentek

Přesně… a mně se foun líbí (tvar váha, velikost… právě to „mini“ mně vyhovuje), tak už si chystám štětečky, dělám to totiž pro sebe, majitelka ho odpískla už před půl rokem ;)
Pro mě je Galaxy S4 totéž co S10, co se tech. znalostí týče ;)