Rokio

Pokud je někdo podpantoflák, přebírá odpovědnost za nařízení podpantoflákovi jeho manželka?

V případě, že manželka svému muži pořád něco zakazuje a dává mu příkazy, přepírá žena za daná rozhodnutí odpovědnost, pokud dá svému manželovi nějaký rozkaz, který ho poškodí?

Každý člověk zodpovídá za svoje vlastní rozhodnutí. Pokud se tedy nejedná o manželova vlastní rozhodnutí, ale rozhodla za něj jeho manželka, neměla by ona převzít odpovědnost za daný rozkaz? Vždyť toto platí i na vojně. Pokud dá generál, nebo vylící důstojník rozkaz svým podřízeným, tak je za svoje rozhodnutí odpovědný ten, kdo daný rozkaz vydal. Vojáci jen plní rozkazy.

Nejlepší odpověď
marci1

Nelze srovnávat manželství a vojnu. V manželství jsou dva dospělí, svéprávní lidé, kteří by se měli na všem, co souvisí s manželstvím, rodinou, dětmi domlouvat vzájemnou diskusí. „Podpantoflák“ je vlastně manipulován a řízen manželkou. Obdobná manipulace, řízení a „nadvláda“ nad ženou je v případě tzv. „macha“. A pokud lidé v takovýchto manželstvích zůstávají, zřejmě si na to zvykli a bojí se s partnerem rozvést. Každý člověk zodpovídá za svoje rozhodnutí a nelze „hodit“ odpovědnost na druhého. Nejsme stroje a řídíme se svým rozumem. Partnerství/man­želství není o vztahu paní/pán-sluha/služka. Je to vztah pán-paní. 🙂

Další odpovědi
Edison

Nikoli. To, že je někdo podpantoflák nezbavuje nikoho svéprávnosti tedy ani odpovědnosti za své činy. Pokud kdokoli dělá něco na příkaz druhého, tak pokud je to zdravý jedinec, je to vždy jeho volba. Většinou to pak spadá ro rozhodování „ať mám klid…“. Ale i to je právě ta volba…

annas

Pročtěte sii odpovědi na podobmou otázku
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-to-znamena-podpantoflak
--

Mnoho jedinců takováto situace stresuje. Takže se často podpíše na zdraví muže – třeba onemocnění srdce, cévy, zhoršení celkové fyzické kondice. Když si to muž uvědomí, než aby se hádal, tak raději příkývne, pro tzv. klid duše. .

Názor ženy je vždy důležitější než mužů, tedy než ten jeho. Takže muž nenamítá, nebo odkývá. Horší je, když žena svého muže uráží před známými – s tím jsem se setkala u známé obdivovala jsem mužovu trpělivost – zakazuje mu případné přátele, třeba jít i na pivo.

Nerespektuje ho jako rovnocenného partnera, tedy často rozhoduje za něho. Muž se nebrání. Pokud se nic nestane, nebo jen něco menšího, pokud jde o nákup, není to příjmené, ale může být hůř. Ale pochybuji, že žena přizná chybu.

Muž tím, že neodporoval, převzal rozhodnutí své manželky. Kdo je vinen?

Myslím si, že manžel měl raději klid než hádky. Někdy všeho do času – muž bouchne do stolu a žena zírá. Tak se stalo v mém okolí … muž se od své dominantní partnerky odstěhoval .. už nechtěl hrál úlohu podřízeného a omezovaného manžela.

Všechno je individální, tak je to také nutné posuzovat. Žena rozhodla, muž se nebránil .. nemůže ženě nic vyčítat … Co by se stalo, kdyby bouchl do stolu … ?

.
--

ivzez

V manželství to nefunguje jako na vojně, jeden nemá právo
„dirigovat“ a druhý není povinen prvního „poslouchat“.

I rozhodnutí „být podpantoflák“ učinil ten muž dobrovolně,
proto za ně nese odpovědnost on sám.

A pozor! Nerozhodla, za něj manželka,
to on se rozhodl, že se zachová podle ní.

Rokio

annas: Takže žena je v takové situaci svatá a muž je ten špatný?

ivzez

Nesmyslná otázka!
Žádný člověk není svatý.

A pokud se ten muž z jakéhokoliv důvodu rozhodl zařídit
se podle své ženy, je to JEHO rozhodnutí, nikoliv její.