podpora v nezaměstnanosti a nemocenská

Prosím o radu 30.6. mi končí po 5 letech u firmy pracovní poměr.1.7.mám jít do nemocnice na operaci a bude mně vystavena neschopenka.Musím se první ráno přihlásit na pracovní uřad a pak si jít do té nemocnice,nebo se můžu nahlásit na uřadu práce až po skončení neschopenky?Jestli teda nějakou dostanu?V práci mi říkali,že když budu na pracáku tak žádnou nemocenskou vlatně nedostanu.

Odpovědi
standa

Pro nahlášení se na pracovním úřadě (PÚ) není žádná lhůta. Obvykle je v zájmu žadatele přihlásit se co nejdříve a v tomto konkrétním případě by bylo ideální nahlásit se na PÚ ihned 1.7. a až pak nastoupit do nemocnice. PÚ bude poté vyplácet podporu nezávisle na souběhu s neschopenkou a sociálka bude proplácet prac.neschopnost*), ale až od 15.dne nemoci.

*) z laického pohledu je to sice nelogické, že po skončení prac.poměru jsou vypláceny nemocenské dávky za pracovní neschopnost, ale je to dané tím, že nástup na nemoc byl v tzv. ochranné lhůtě po skončení prac.poměru, která činí 7 dní.