Zuzana Vel

Dostanu podporu v nezaměstnanosti za situace, kterou jsem uvedla v popisu?

Rada bych se zeptala na podporu v nezaměstnanosti. Pracuji druhým rokem na Slovensku (plný úvazek). Zároveň studují dálkově v Praze (4. ročník). Mám tedy nárok na podporu když se vrátím zpět do Čech a prihlasim se opět do českých pojišťoven?

Původní neotázka
Podpora v nezaměstnanosti

Nejlepší odpověď
ivzez

Dobrý den, Zuzano,

o podporu v nezaměstnanosti je nutné žádat v zemi,
v níž člověk splní podmínky pro její přiznání, po nějaké
době je pak možné odjet si hledat zaměstnání do jiné
země a podporu si nechat zasílat tam (toto platí v EU).

Tzn., že o podporu musíte požádat na Slovensku, po jejím
přiznání se můžete vrátit do ČR. Teoreticky by to mělo jít
vyřídit i z Čech, ale žádosti do zahraničí se protahují → to,
co popisuji výše, je mnohem rychlejší.

Zjistěte si u slovenského úřadu práce, kdy můžete odjet do ČR
[já přesné podmínky neznám].

Máte ošetřeno zdravotní pojištění? Mám dojem, že po návratu
do ČR budete muset své zdravotní pojišťovně doložit, že jste
zdravotní pojištění hradila na Slovensku (jinak by po Vás mohli
vyžadovat doplacení zpětně).

Další odpovědi
Drap

Dálkové studium školy na to nemá vliv. Tady podporu nemůžeš dostat, nemáš u nás odpracovaný poslední rok, aby byl na podporu nárok.

ivzez

Nahlásila jsem chybnou Drapovu odpověď.
Pro nárok na podporu v nezaměstnanosti není
nutné mít u nás odpracovaný poslední rok.

Podmínkou pro vznik nároku na podporu je získat
prací nebo SVČ minimálně 12 měsíců důchodového
pojištění v posledních dvou letech.

Doba 12 měsíců nemusí být souvislá a klidně může jít
o těch prvních 12 měsíců…