SPD13TDI

Je pravda, že peníze za nemocenskou dostávám i o víkendech?

Zdravím, chci se jen zeptat jestli je pravda, že peníze za nemocenskou dostávám i o víkendech.
Druhá otázka, když nemám v papíru od nemocenský napsaný vycházky, tak to jako nemůžu ven vůbec nebo můžu ven jak chci, děkuji.

Nejlepší odpověď
gecco

Ano – nemocenskou máš placenu i za dny ´nepracovní´ – tedy je vyplácena za dny kalendářní…
A NE – nemáš-li napsané vycházky – nesmíš se hnout z místa, v němž jsi hlásil/a, že budeš ´chořet´… Nemusí to být v místě bydliště (klidně stonej u kamaráda) – ale to místo musí být známo… Kontaktuj svého lékaře (toho, který neschopenku vystavil) a nech si vycházky napsat (a nebo místo pobytu změnit).

Další odpovědi
Stuart6

Ano, ale až když tě platí sociála a ne zaměstnavatel. Tzn. asi po třech týdnech, myslím.

ohquetriste

Ne po třech týdnech ale od počátku třetího týdne, teda od 15. dne. Jinak zaměstnavatel poskytuje tzv. náhradu mzdy nikoli nemocenskou, i když v běžném hovoru to splývá. A chodit ven (pokud nejdeš k doktorovi apod.) můžeš jen v případě, že máš vycházky. Ty mohou být různý počet hodin v závislosti na tom, s čím marodíš. Nejsem si jistá, jestli lze v průběhu nemoci měnit místo pobytu, slyšela jsem, že po novu už to nejde. Prvních 14 dní hlídá zaměstnavatel, tak pokud tam nehrozí, že tě bude kontrolovat nebo ti z toho dělat problémy, tak bych si s tím zase na druhou stranu hlavu nelámala.