Zuzana Vel

Budu mít nárok na podporu po té, co se po více než 2 letech vracím ze SR do ČR?

Ahoj.
Chci se zeptat zda-li budu mít nárok za podporu poté co se po více jak 2 rokach vracím do ČR. Pracovala jsem na Slovensku a samozřejmě řádně odvadela všechny daně.

Původní neotázka
Podpora v nezaměstnanosti

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

http://www.pra­ce.cz/poradna/ak­tuality/detail/ar­ticle/vracim-se-z-ciziny-dostanu-podporu/
Dávky v nezaměstnanosti

K výplatě dávek v nezaměstnanosti a dalším dávkám sociální pomoci je zpravidla kompetentní země posledního zaměstnání, kam by se měli zájemci o tuto podporu obrátit nejdříve. Registrace, vyřízení žádosti a výplata dávek probíhají podle zákonů a zvyklostí země, která o dávkách rozhoduje. Žádat a přijímat podporu v nezaměstnanosti ve dvou státech současně je protiprávní. Po čtyřech týdnech evidence v zemích EU, EHP a Švýcarska je možné požádat o transfer těchto dávek do ČR (a naopak), a to na základě formuláře U2 (či stále platné starší varianty E 303). Bližší informace o tomto transferu poskytne příslušná pobočka úřadu práce.

Výjimkou z pravidla nárokování dávek v nezaměstnanos­ti jsou:

přeshraniční pracovníci (osoby, které pracují v jiné zemi, než bydlí, zároveň si v původním státě zachovali bydliště – tzv. centrum zájmu, a na omezenou dobu se přesunuli za zaměstnáním do jiného státu) – mohou žádat buď ve státě poslední výdělečné činnosti nebo ve státě bydliště

příhraniční pracovníci – PENDLEŘI (osoby, které z jednoho státu pravidelně dojíždějí přes hranice do zaměstnání v jiném státě, přičemž se minimálně jednou týdně vracejí zpět do státu bydliště) – mohou žádat POUZE ve státě bydliště

Registrace na Úřadu práce ČR na základě zaměstnání v zemích EU, EHP a Švýcarsku

Pro registraci na Úřadu práce ČR (ÚP ČR) na základě zaměstnání v zemích EU, EHP a Švýcarska je nutné vyžádat od příslušné zahraniční instituce evropský formulář U1 (starší varianta E 301 je stále v platnosti). Tento formulář plní funkci potvrzení dob pojištění a zaměstnání. O vystavení formuláře U1 (E 301) lze požádat i korespondenčně z ČR, pro urychlení administrativního procesu je však výhodnější podat žádost ihned po ukončení zaměstnání. Bližší informace a kontakty na příslušné zahraniční instituce: Formulář U1 a U2 – dávky v nezaměstnanosti EU/EHP.

Další odpovědi
ivzez

V EU musíte o podporu v nezaměstnanosti požádat v té zemi,
v níž jste pro její přiznání splnila podmínky (na Slovensku).

Po nějaké době (nevím přesně, bude nutné si ověřit u ÚP na Slovensku)
bude možné odjet hledat práci do ČR a nechat si do ČR zasílat podporu.

Nezapomeňte si před návratem do ČR vyžádat potvrzení o účasti
na zdravotním pojištění a o platbách zdravotního pojištění na Slovensku.
JInak by zdravotní pojišťovna mohla požadovat zpětné doplacení.