Avatar uživatele
Registrovaný

Je nárok na podporu v nezaměstnanosti, když se pracuje na DPČ ? Předen děkuji za odpověd

Odpovědi:

Avatar uživatele

Od 1.1.2012 lze dohodu uzavřít na maximálně 300 hodin ročně. Pokud v některém případě zaměstnanec přesáhne příjem 10000,- Kč měsíčně, podléhá tento příjem dani ze ZČ a také odvodům na sociální a zdravotní pojištění.
Pokud jde o podporu v nezaměstnanosti, tak počínaje 1.1.2012, musíte mít na splnění podmínky ke získání nároku na podporu odpracovaných za dobu uplynulých 24 měsíců 12 kalendářních měsíců. Zde podle mého názoru dochází k rozporu - splnit podmínku odpracovaných 12 měsíců pouze prací na dohodu nelze.
Podkladem pro ÚP při hlášení se do evidence nezaměstnaných je Výpověď nebo Dohoda o ukončení pracovního poměru a Zápočtový list vyhotovený zaměstnavatelem, u nějž žadatel právě pracovní poměr skončil.
Podpora v nezaměstnanosti se vyplácí dle výpočtu vycházejícího právě z informací na ZL.
Zaměstnavatel zaměstnávající osoby na dohodu a brigádníky zápočtový list nevyhotovuje, ten je zpracováván mzdovou účtárnou při ukončení zaměstnání na hlavní pracovní činnost.
Můj závěr je, že nárok na podporu v tomto případě nevzniká, protože z titulu práce na DPČ nelze dosáhnout splnění podmínek pro její poskytnutí.


Avatar uživatele
Stříbrný

Očko si plete Dohodu o provedení práce a Dohodu o provedení činnosti. DPP se může dohodnout na max 300 hod v roce u 1 zaměstnavatele, DPČ se uzavírá na 80 hod měsíčně libovolně dlouhou dobu, třeba celý rok.
Je pravda, že příjmy z DPP do 10.000 Kč/měsíc jsou osvobozeny od plateb pojištění. A další pravidlo u DPP je, že když si uchazeč o zaměstnání vydělá více než polovinu minimální mzdy, tj. více než 4000 Kč, pak přijde o nárok na podporu. Takže pokud člověk pracuje na DPP a chce mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, pak si nesmí z DPP vydělat více než 4000 Kč.
Domnívám se, že DPČ má stejné podmínky, ale pozor, odvádí se z ní zdravotní i sociální pojištění.


Avatar uživatele
Bronzový

jen dodatek: DPČ se uzavírá na polovinu pracovní doby zaměstnavatele. Pokud by měl běžnou pracovní dobu pro ostatní zaměstnance kratší (např. 6 h denně), pak DPČ se zaměstnancem může být uzavřena na max. 3 h denně.


Avatar uživatele
Registrovaný

ještě malý detail, ale důležitý: Pokud jste v edidenci NA úřadu práce, je pravda že si můžete na dohodu o provedení práce přivydělat již zmíněné 4 tisíce hrubého, ale za dny na které bude DPP uzavřena, Vám podpora v nezaměstnanosti nezálží, Pokud tedy pracujete tři dny a máte smlouvu na tyto 3 dny a nevyděláte si za ně více než 4 tisíce hrubého, dostanete za tyto tři dny výplatu a za zbylých 27 dní v měsíci podporu.pokud ale budete mít smlouvu na DPP od 1. do 30. tak i když budete pracovat jen 3 dny a vyděláte si do 4 tis. jhrubého, vaše podpora bude nula korun!!!

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2164
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 929
Zlatý mosoj 677
Zlatý gecco 534
Zlatý led 532
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 399

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.