kurec

Budu mít v tomto případě nárok na vyplacení podpory v nezaměstnanosti?

1. Listopadu zajdu na ÚP a vyplním všechny ty jejich papíry aby mě zařadili do evidence. avšak např. 29. Listopadu si najdu zaměstnání a nahlásím to na ÚP budu mít ten měsíc teda nárok na vyplacení podpory v nezaměstnanosti?

Odpovědi
TeaPack314

Zjednodušeně řečeno, pokud jsi doteď normálně makal a měl oficiálně pracovní poměr (dnes už mylně označováno jako HPP), tak ano.

Mými slovy:
Jestli za poslední dva roky za Tebe (nebo ty sám) někdo platil sociální ALESPOŇ 12 měsíců a nejsi netáhlo co střídá práce jak na běžícím pásu, tak nárok máš.

Z portálu ÚP:
Nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který získal v rozhodném období 2 let zpětně od data podání žádosti o podporu v nezaměstnanosti, zaměstnáním, jinou výdělečnou činností, případně náhradní dobou (§ 41 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti) dobu důchodového pojištění v délce minimálně 12 měsíců. Překrývají-li se doby důchodového pojištění, započítávají se jen jednou.

Nárok na podporu v nezaměstnanosti nemá uchazeč o zaměstnání, který v posledních 6 měsících před zařazením do evidence uchazečů opakovaně sám ukončil pracovní poměr nebo se kterým byl v tomto období rozvázán pracovní poměr pro hrubé porušení pracovní kázně.

Filip84

Z těch skutečností, které popisuješ v dotazu, je jediná rozhodná pro – případné – přiznání nároku na podporu v nezaměstnanosti: že budeš evidován jako uchazeč o zaměstnání u ÚP.

Ze samotné skutečnosti, že je osoba evidována jako uchazeč o zaměstnání u ÚP, a priori nevyplývá právo na podporu v nezaměstnanosti, to je odvislé od spousty dalších skutečností, z nichž však ve svém dotazu žádnou neuvádíš.

Proto na Tvůj dotaz nelze odpovědět pregnantněji, než, že podáš-li si žádost o podporu v nezaměstnanosti (je to řízení o žádosti ve smyslu § 44 et sequentia správního řádu, tedy, dispositivní) a splníš-li platným právem požadované podmínky pro její přiznání, podpora v nezaměstnanosti Ti přiznána bude. V opačném případě nikoli.

led

Bez ohľadu na to, či dostanete, alebo nedostanete podporu v nezamestnanosti, prihláste sa na UP.
Je to aj z dôvodu zdravotného a sociálneho poistenia, pretože bývalý zamestnávateľ je povinný do zákonom stanoveného termínu vás odhlásiť zo zdravotného a sociálneho poistenia. Toto potom preberá po dobu hľadania práce UP. Je to dôležité aj pri nemoci a v prípade aj keď ste mladý, neskoršieho výpočtu výšky dôchodku.
Po prihlásení na UP vás evidujú a v prípade ukončenia vašej registrácie na UP, či už nástupom do práce, alebo prechodom na „dobrovoľnú nezamestnanosť“ vám za čas registrovanej nezamestnanosti vyplatia príslušnú čiastku z dennej podpory v nezamestnanosti.
PS.
neudávam odkazy a paragrafy, ale vychádzam z praxe.
Myslieť na výšku dôchodku neuškodí ani mladším, hlavne odkladajte si všetky doklady o zamestnaní a štúdiu od 15 rokov. budú sa vám hodiť, keby zase vytopilo finančný úrad, ako sa už v Prahe stalo.

df

Pokud máš v posledních 2 letech odpracováno min. 12 měsíců (může být u více zaměstnavatelů, sečte se to), tak dostaneš podporu za každý den v evidenci. V tomto případě za 29 dní