stanislava1

Posouvá se doba vyplacení dávek na ÚP, pokud mám nemocenskou? A jaká dávka mi bude vyplacena?

Dobrý den. Chci se zeptat, v lednu mi končí mateřská, měla bych nastoupit do práce, ale odstěhovala jsem se a nastoupit nemohu. Výpověď už mám domluvenou. Jsem ale po úraze.V lednu se nahlasím na úřad práce a vypadá to, že budu muset na nemocenskou, zajímá mě, zda se posouvá vyplacení dávky z úřadu práce po dobu nemocenské a zda mám na dávky nemocenské nárok. Děkuji za odpověď. K.

Odpovědi
ivzez

Odhaduji, že jste se domluvila o rozvázání pracovního poměru dohodou.
[Výpověď domluvit nelze, písemnou výpověď s dvouměsíční výpovědní
dobou musí jedna strana dát druhé (zaměstnavatel Vám nebo Vy jemu).]

Končí Vám mateřská (28 týdnů) nebo rodičovská dovolená?

Po dobu MD i RD je nemocenské pojištění pozastaveno.
Obnoví se až nástupem do zaměstnání. Pokud byste nyní
onemocněla, neměla byste nárok na nemocenské.

Doporučuji po skončení MD/RD alespoň na jeden den
nastoupit do zaměstnání a teprve potom uzavřít dohodu
o rozvázání pracovního poměru.

Ukončíte-li zaměstnání bez nástupu do práce, nebudete mít nárok
na náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele ani na nemocenské.

Podpora v nezaměstnanosti se stanoví z průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí 2015 (půjde o tzv. minimální podporu), protože se za poslední zaměstnání bude považovat náhradní doba – péče o dítě.

Letos takto stanovená podpora činí první dva 3.777,– Kč, další 2 měsíce 3.022,– a poslední měsíc 2.770,– Kč. V roce 2016 bude podpora pravděpodobně o pár korun vyšší, ale přesné částky ještě neznám.

Nastoupíte-li i jen na krátkou dobu do práce,
vypočte se podpora z pravděpodobného výdělku.

Onemocníte-li po nástupu do zaměstnání,
vznikne i nárok na nemocenské.

Pozor také na to, že Vás v době nemoci nemůže ÚP zaevidovat.
Výplata podpory v nezaměstnanosti se posouvá o dobu výplaty nemocenského.
Ale napřed byste se musela zaevidovat, teprve pak jít k lékaři.

______

Nebylo by pro Vás schůdnější zůstat doma a vyřešit napřed zsravotní problémy?
U zdravotní pojišťovny se můžete přihlásit jako rodič pečující celodenně o dítě (doložíte rodným listem dítěte), pak by za Vás hradil zdravotní pojištění stát.

Doporučuji se předem seznámit s právy a povinnostmi uchazečů o zaměstnání:
https://portal­.mpsv.cz/sz/ob­cane/pravpov_uch

____

Snad jsem na nic nezapomněla…