podger

Pamatuje si ještě někdo, co mohl vyjadřovat český pozdrav MUPY MUP?

Pokud sem nikdo nedá výstižnou odpověď, tak to sanozřejmě objasním. Zajímá mě paměť národa.
Prosím, pro odpovědi „nevím“ zde není místo.

Nejlepší odpověď
annas

Vysvětlení zřejmě znáte, uvedl je elkon, ale zapomněl vložit odkaz.

https://www.e­uro.cz/byznys/mu­py-mup-830255

MUPY MUP – mupy mup = české čtení ruského sloganu Миру — мир pro toho, kdo nezná azbuku. Mир = svět i mír.

I když jsem se učila ruštinu, přiznávám, že toto spojení jsem neslyšela. Nepsala jsem tiskacím ani velkými písmeny kromě začátku slova. Je pravda, že z počátku, než jsme pronikli do tajů azbuky, jsme z legrace četli česky.

Napadlo mě slovo – восемь – bocem – ´osm

Další odpovědi
elkon

Malý chlapec, který se začíná učit rusky, z učebnice jen stěží přelouská úvodní větu v ruštině: „Mupy mup.“ Smysl slov nechápe. „Ivánku, to je přece azbukou, v překladu to znamená „světu mír“. Díky našemu školství se i ty brzy naučíš číst a mluvit rusky, jazykem našeho velkého bratra a světového strážce míru,“ tvrdí věci znalá a dobře prokádrovaná učitelka.
Tolik úvodní lekce ruštiny, na niž si již vzpomínají jen skuteční pamětníci.

paul1

Viděl jsem tento nápis na oplocení jednoho stadionu, když jsme jeli do Lvova. Jinak je to miru-mir, světu mír. Ale přtom všichni i vyzbrojovali, jen to fičelo.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.