arygnoc

Obezita. Co vy na to?

kouření škodí zdraví.
ročně zabije hafo lidí.
ti si svoji smrt zaplatili, vždyř 80% ceny tabákových výrobků tvoří daně.

A co obezita?

minimálně 70% českého národa je obézní.
obezita zabíjí víc lidí jako kouření.

co tak na maso a sladkosti nalepit štítky „Obžerství zabíjí“ nebo jednodušeji „Nežer“?
Neměli by lidé s nadváhou víc platit např. v dopravním prostředku?

Pohled na tlustou mladuchu mi znechucuje v restauraci jídlo – proč nemají oddělené prostory (v hospodách, podobně jako kuřáci)?

jaký je váš názor na obezitu jako takovou?
Doplňuji:
já to asi špatně formuloval – berte to jako otázku, ne jako postoj k obézním.

irituje mne, jak se společnost obouvá do kuřáků a přitom z toho profituje (viz zdanění tabákových výrobků a jejich cena), a přitom ta samá společnost požaduje od kuřáků, aby jim platila léčéní obezity (kterou si spůsobila v MacDonaldu), narkomanů a ochlastů, a kuřáky nutí si případné léčení ze závislosti si platit.

Prípadně víc v diskusi.

Nejlepší odpověď
barnajka

Toto je asi poprvý, co s váma vyloženě nesouhlasím. Házíte všechny „tlusťochy“ do jednoho pytle a neberete v úvahu, že někteří si za svou tloušťku nemůžou. A i kdyby mohli – nesuďte je, nevysmívejte se jim, nechte je žít! Víte houby, jaký to je… Já jsem se narodila s celkem normální váhou a celkem normální jsem byla do takových 5 let. Pak se něco zvrtlo a já začala kynout, aniž bych se extrémně obžírala. Nepřeju vám poznat peklo, jaký jsem zažívala já… Ze srandy, arygnoci – o čem jste snil vy, když jste byl malý? Když vám bylo 8, 10, 12 let?! Já si nepřála nic jinýho než umřít… Neměla jsem jedinýho kamaráda, a to byl taky důvod, proč jsem v sobě nedokázala najít sílu změnit se. Když není nikdo, kdo by vás podržel a povzbudil, stává se z vás totální ztroskotanec bez sebevědomí. Až kolem 20 jsem začala chápat, že můj život není životem a že bych měla začít něco dělat…že klíč ke změně a ke štěstí leží jen v mých rukách. Dneska je mi 26 let, vážím půlku toho, co jsem vážila ve 14, 15. Konkrétní čísla tu řešit nebudu :D Váhu mám celkem v normě, na budování sebevědomí pořád ještě pracuju. Našla jsem si konečně kamarády, o kterých vím, že by mě brali a měli rádi, i kdybych znovu narostla do obludných rozměrů :D Poprvý v životě se cítím fakt šťastná, tak mi to nekažte, prosím :) Nedívejte se na lidi jako na tlusťochy a hubeňoury, černochy a bělochy, krasavce a ohavy, muslimy a křesťany, mlaďochy a starochy… Každý je, jaký je – a je v první řadě ČLOVĚK. Mimochodem – věřil byste, že zatím mi v životě nejvíc ublížili samí krásní a hubení lidi?! Fakt, nekecám!! A nejvíc laskaví lidi, co znám, jsou právě ty tlustý šeredky… Asi je to náhoda, ale svědčí to o jednom: vnější krása je vám nanic, když uvnitř jste zrůda. Věřím, že na to jednou přijde každý – a vy taky. Většinou je ale potřeba dostat od života pěknou ťafku, aby se vám rozbřesklo – chce to, aby vás jedna dokonalá bárbína zklamala tak moc, že si sáhnete až na dno…a aby vás pak z toho dna dostal anděl strážný s mírama 120–150–120 :)))

Ještě jedna poznámka – feťáci si za svou závislost taky můžou sami a my jim ještě vytváříme projekty typu streetworking, v jehož rámci dostávají zadara nový jehly a nádobíčko.
Část diabetiků si za svoje problémy taky může sama – a taky za péči neplatí spešl poplatky.
Lidi, co dělají vrcholově sport a v 35 letech jsou na odpis, taky neplatí spešl poplatky…
Alergici, co i přes zákaz domácích zvířat, doma chovají psa nebo kočku, taky mají péči „zdarma“…
Mám pokračovat?! :)
Doplňuji:
tome, děkuju moc – ale jeden paleček stačí úplně bohatě! :) A ani ten nemusel být, když na to přijde:)) Já jsem ráda už jenom za to, že tu člověk může volně říct svůj názor. Někdy se sice rozpoutá vášnivá diskuze, ale lidi tu vesměs umí diskutovat na úrovni. Proto se mi tady tolik líbí :))

PS: Do diskuze jsem ještě přidala „pár slov“ k tématu. Kdo chce, může mrknout. Jinak opravdu všem moc moc děkuju za tolik palců nahoru – to jsem opravdu nečekala! :)))

Další odpovědi
tom004

Já to moc neřeším.Každý je takový,jaký je,a nebo jaký chce být.A dost vysoké procento lidí s nadváhou „bojuje“,a není jim to moc platné.Spíše si ještě více,ublíží.A kou­ření,děda kouřil,dožil se 92,táta nekouřil,dožil se 60.Můj spolužák,super sportovec atlet,ve 33 odešel na raka plic.Já kouřím,tak 20 týdně.Takže uvidíme. :)
Doplňuji:
barmajko,dal bych nejméně 10 palců,kdyby to šlo.

dědapetr

Jsem obézní díky cukrovce a inzulínu jsem na dietě,mám začít chodit kanálama nebo se plížit po nocích aby moje obezita nikoho nepohoršovala a snad neurážela.

Hykam

Na rozdíl od kuřáka v restauraci si můžete sednout tak aby jste na člověka který vám jak píšete znechucuje jídlo neviděl.
Zrovna tak se nemusíte líbit někomu jinému třeba protože máte dlouhé nebo naopak krátké vlasy a taky po vás nebude chtít aby jste si přesedl někam do oddělených prostor.

Spousta lidí za svou obezitu ani nemůže.

dudu

V šestnácti létech jsem byl jako podvyživené a rachitické dítě šest týdnů léčen v Konstantinových Lázních. Nyní coby penzista junior jsem přescent, kardiak a diabetik. Podle lékařů mohu ze všech mužských potěšení bez omezení už jen smrkat a holit se. Nedávno mě diabetološka dost vyčinila, když jsem se přiznal, že si do černého čaje dávám trochu polotučného mléka! Od té doby ji beru vážně asi jako ty naše politiky.

iceT

Před takovými 15\20 lety bylo obézní děcko ojedinělé a moje sestra patřila k nim taky.Nikdy jsme se nepřejídali,slad­kýho jsme taky měli pomálu a pohybu víc než dost,protože jsme furt někde rajzovali po venku.Mě babička říkávala,že jsem jak opuchlá niť,tak jsem byla hubená.
Dnes si ohledně váhy nemáme co vyčítat,jsme na tom zhruba stejně.
Ale chtěla jsem říct,že dnes,kdy je na trhu spousta pamlsků,fast-food na každým rohu,tak se není co divit,že je každý druhý děcko obézní,když se k tomu přičte ještě minimum pohybu a sezení u počítače,tak je takové neštěstí na světě.To za mě jako za puberťáka prostě nebylo,takže je to i tím,že rodiče raději děti uplácí sladkým,když chtějí,aby něco udělali…
Ale rozhodně by se mě nelíbilo přijít do restaurace a muset si sednout mimo,jako někam na hanbu,protože se někomu nelíbí,že mám nějaká kila navíc.
Teď mi ale promiňte,Vaše věta -pohled na tlustou mlaďuchu…a otázka jestli by obézní neměli platit víc za dopravu mě opravdu zní jako kdybyste obézní lidi považoval za něco nepatřičného,co si nezaslouží existenci.

Nedávno jsem četla diskuzi k fotkám jedné paní,co měla spodek těla širší a vršek normální,a diskuze se zvrhla v boj hubených proti tlustým,taky zazněl názor co s takovou pudelí leze na veřejnost a že se nestydí.Nemyslím si,že by ti nedokonalí muži a ženy neměli právo na to jít třeba do auqaparku,protože nikdo není dokonalý ani duchem ani figurou.

suaeda

Obezita je podle mně stejný problém jako kouření. S tím rozdílem, že ne všichni za ni mohou a že neobtěžuje ostatní.
Obezitu také musím řešit (způsobuje další nemoci) a jde to těžko. Po vyzkoušení medikamentů (není chuť k jídlu) a přečtení spousty naučných diet na netu jsem začal používat jeden tip.
Přes den jíst menší dětské porce. Odpoledne jíst naposledy ve 4 hod. a pak jak říká jeden můj známí „večer nesouložit s ledničkou“. Dát si maximálně jablko, banán apod. Je to tvrdé, ale při troše pohybu to opravdu funguje.

mosoj

Tolik obézních lidí, jako chodí dnes, jsem v životě neviděl. Pravda se těžko snáší.
Neházejte to na nechutnost a podívejte se pravdě do očí. Pravda není příjemná.
Většina lidí včetně mě !! si za to může sama!!! Přežírá se a málo pohybuje. Je to o vůli člověka.

Uvedu něco o sobě. Do 45 let jsem kondičně běhal a váha byla dobrá. Potom se ozvala nemoc a běhat to již nešlo. Stále jsem se na něco vymlouval ( jako alkoholik) a váha příbývala. Stal jsem se také obézní. V březnu
přišla cukrovka. Lekl jsem se ( nemocí mám již dost) a začal jsem si pravidelně kontrolovat váhu a jíst podle váhy ne podle rozežranosti. Zatím jsem schodil 13 kg a stal se ze mě opět „docent“.
Následující kontrola vyvedla doktora ze své sebejistoty. Hodnoty cukru při braní dvou tablet metforminu jako u zdravého člověka. Přišlo snížení dávky metforminu na jednu tabletu a hodnoty cukru jdou stále níž.
Úbytky váhy již nejsou tak markantní ale jde to, pokud se nepřežírám a dodržuji určitý příjem kalorií. Jím tak abych neměl hlad ale váha šla dolů. Snad to moje vůle ustojí a odolám různým nesmyslným pobídkám k jídlu. Úplně jsem přestal chodit na návštěvy protože pak to není nabídka k jídlu ale k obžerství !!
Již mi zase jsou kalhoty které jsem dříve nosil a později jejich velikost sváděl na to že se srazily. Houby, jsem obézní a přežírám se.

Za obezitu si většina lidí může sama.

Samozřejmě jsou i lidé nemocní, ale těch zase není tolik.

anonym

Ale ale ale !! Zacnu si tu asi brzy hrat na Adminovo manzelku ! 🙂 Pro dnesek : Zluta karta ! Jako ve fotbalku !! -iv-

hanulka11

myslím, že obezita je metla, ale zase to řešit až tak , no, no no ........
až budou tlustý hubený,
tak hubený budou studený
Doplňuji:
pravdu máš arygnoc, že kdyby si lidé celou léčbu platili, asi by se chovali k svému tělu jinak

Andělé

Tak tj.opravdu nechutné!To by mě nenapadlo ani ve zlém snu.Nechcete,aby Vás naše společnost tolik nepohoršovala,roz­dělit se ještě na vzdělané a nevzdělané,nemocné a zdravé,bílé,černé a žluté,bohaté a chudé apod?Tak budeme mít alespon všichni k sobě co nejdál,aby nám ze sebe nebylo tolik špatně,že?Místo toho,abychom se naučili brát každého takového jaký je,tak ho šoupneme za druhou zed,aby jsme se na něj nemuseli dívat.Prosim Vás,najděme k sobě cestu a nerozdělujme se takovými banalitami.Držme při sobě.Když by jste seděl v té restauraci oddělen a přišel by hurikán nebo povoden,díval by jste se na toho „obézního“ člověka lidštěji,protože by Vám šlo o život a uvítal by jste jeho pomoc.Pokud by se mi někdo zhnusil,tak např.člověk,který by v té restauraci ubližoval malému dítěti apod. …
Doplňuji:
Já jsem štíhlá,od mala s tlouštkou problémy nemám,ale tady nejde lidem o to si obezitu nepřiznat,ale jak se k ní společnost staví a tj.pro mě nechutné.Myšlenka rozdělit toho,kdo se mi nelíbí mě pobuřuje!

Neguš

Obezita je přece každého věc,mám také problémy s nadváhou,ale:mys­lím,že obézní člověk není pro ostatní kolem tolik nepřijatelný jako např.netoleran­tní.Napsali to vlasně už jiní přede mnou.
Problém je spíš zdravotní.Někomu to zdravotně nemusí vadit i do pozdního věku,někdo má problémy už v mládí.Dokud ho něco nebo někdo nemotivuje,nedělá nic.
Když to shrnu-chce to rozumnou a vyváženou stravu,jíst vícekrát denně než 3×,nejíst po 18.hodině a hlavně se pokud možno dost pohybovat.Pohyb by ale měl být přiměřený a pravidelný.
Ovšem se všemi těmito pravidly mám také dost problémů.

žolik

obezita není můj problém se mě mají radost lékaři,kouření mám dojem že kouření není puvodce rakoviny,tu máme asi všichni u někoho propukne a už to jede,narkomaní a alkoholicí tak to je nemoc dneska mají zelenou,hodně navštěvují,lé­kaře,posudkové komise vím velice dobře jak to chodí,kolik to stojí,je to na pováženou,máš pravdu.

Zdroj: žolík

valemakareee

Prášky na hubnutí – https://euheal­th24.com Odkedy ho užívam, schudla som 9 kg. Vedľajšie účinky nemám, aj keď som alergička. Vrelo odporúčam.

barnajka

Ráda bych ještě doplnla svůj první příspěvek, ale jelikož je to zase román, radši jsem se rozhodla dát to sem, do diskuze :)

Chtěla jsem říct tolik: ono vlastně nezáleží, jestli si člověk za svou tloušťku může nebo ne. Buďte si jistí, že 99% všech tlouštíků se svým vzhledem spokojeno není. A jestli si za svoje kila můžou sami, život s tímhle cejchem je pro ně už dostatečným trestem sám o sobě. Nemučte je ještě víc…
Teda abych byla férová – je pár bláznů, co si ve své tloušťce opravdu libují. Tyto lidi nechápu ani já – podle mě to jsou vymaštěnci vymaštění :) Vzpomínám na jednu reportáž v televizi – byla o jedné ženské, která už tak vážila kolem
300kg a jejím snem (!!!!!) bylo dostat se na 700kg (a víc), aby se tak stala nejtěžší ženou světa. Pěkně stupidní prvenství… Když pominu skutečnost, že v tomto případě už fakt není nač být pyšný, je to už hlavně hazardování se životem. Takovým idiotům bych opravdu na zdravotní péči nepřispěla jednou jedinou korunou a ještě by ode mě jako bonus dostali povinnou léčbu na psychiatrii (tu bych jim možná gratis dala).
Případ této dámy nechápu o to víc, že má malý dítě a její idiotský manžel ji v její „sebevraždě“ ještě plně podporuje. Idioti oba dva! Více můžete mrknout tady v odkazu http://prozeny­.blesk.cz/cla­nek/pro-zeny-zdravi/151766/nej­tlustsi-matka-ma-svuj-web-pristup-je-placeny.html

Přesto, že lidi jako je ona, nechápu, vlastně je přece jen i trochu chápu. Dost tlustých lidí za celý svůj život nepozná, co je to uznání a respekt. Jediný, co jim jde, je kynout a kynout. Tak chtějí aspoň v něčem být „dobří“, příp. „nejlepší“. Spíš než opovrženíhodný mi to přijde být smutný, protože do tohoto kouta jsme je z velké části zahnali my ostatní.
Obviňovat někoho z toho, že si svou tloušťku způsobil sám, je taky trochu blbý tvrzení. Někdo má dispozice k přibírání dány geneticky, má pomalý metabolismus a přibírá tzv. i ze vzduchu (a není to výmluva!). Někdo zas přibere v důsledku nějaké nemoci nebo úrazu..A pak jsou tu taky ti, u kterých je to výsledek špatné výchovy, resp. nevhodnýho stravování už od dětských let. Tady ale na vině není to dítě! Neofrňujte se nad člověkem, co v dospělosti váží metrák, protože od mala se cpe sladkostmi a tučným jídlem. Tenhle člověk vám třeba může být odporný, ale zas svoje kila nemůže on! Je to selhání jeho rodičů!! Když jste malý dítě, víte o zásadách zdravé výživy jedno velký prd. Máte úplně jiný „starosti“, nezajímá vás to – a ani vás to zajímat nemusí, když vám veškerý servis zařizují automaticky rodiče. To rodiče nakupují, to rodiče určují co se kdy bude vařit. Vám dají pod čumák hotový jídlo – a ty ber/neber (nebo žer/nežer). Vy máte hlad – tak jíte. Že existuje cosi jako kalorie, o tom nemáte ani šajnu a vážně si ani v nejmenším neuvědomujete, na jaký problémy si právě zakládáte. Najednou přijde puberta a s ní hledání sama sebe – a vy teprve teď vidíte, co z vás rodiče „udělali“ (byť zřejmě NE úmyslně). CHCETE se změnit – jenže to nejde. Ve škole v těláku se vám každý posmívá, nestačíte tempu ostatních, 90% známkovaných disciplín prostě nedokážete splnit, takže na výzo se na vás pravidelně „směje“ trojka nebo čtyřka (což vám na motivaci taky moc nepřidá). Když si chcete venku vyjet na kole, sprška nejapných poznámek je tu zas. Divíte se potom těm tlustým, že se jim do sportu nechce?! Když ho mají pokaždý spojený s trápením, je celkem logický, že se mu vyhýbají, jak to jen jde. Ne pokaždý je v tom z jejich strany lenost!!!
Jsou dva typy „tlusťochů“: jedny tyhle posměšky zocelí a řeknou si „a just vám ukážu, že to dokážu!“. A ti druzí rezignují a začnou se propadat do hlubších a hlubších depresí. Z jídla si pak často udělají nejlepšího „kamaráda“ (kolikrát taky jedinýho) – a žerou a žerou. Vy jim pak budete jejich rozežranost vyčítat – a přitom si neuvědomujete, že ji svým způsobem máte na svědomí i vy. Sranda, co? 😁 Tomu byste určitě nevěřili 😁
Nikdo vám neupírá právo otřepat se nad tlustým člověkem hnusem. Ale pokud vám jeho kila fakt tak vadí, místo abyste ho odsuzoval, zkuste změnit strategii: projevte mu přátelství a 100% podporu při hubnutí. TO je TO, co tlustý člověk potřebuje, aby se dokázal změnit. Myslím, že právě na tohle spousta „tlusťochů“ vyloženě čeká – že jim někdo k té změně dá první impuls a HLAVNĚ: nabídne pomocnou ruku. Podpořte ho, choďte třeba cvičit s ním – aspoň ze začátku, než si na nový režim zvykne. Vždycky, když bude mít tendence polevit, musíte zafungovat jako bič. Takový Damoklův meč, no :) Musíte ho udržovat v odhodlání, chválit – a zastat se ho, když by si na něj někdy někdo chtěl dovolit nějaký rýpanec. Až budou dole první kila, myslím, že vaše pomoc už nebude potřeba (ne tak intenzivně). Hlavně ho berte jako plnohodnotnýho člověka, svým způsobem nemocnýho. Dejte mu rok, dva – a narodí se nový člověk. „Narodí“ doslova, protože dokud jste tlustý, nevíte co to život je a jak sladce někdy může chutnat (jupííí, jediná sladkost, po které se netloustne!!! :D

A poslední věc: respektujte tlustýho člověka, berte ho jako člověka a podpořte ho v hubnutí – a získáte přítele, který vám bude oddaný navěky. Beze srandy!!! Dáte mu totiž nový život – a to se nezapomíná…

Omlouvám se moc všem, že si z Odpovědí dělám soukromý diskuzní fórum, ale chtěla jsem vysvětlit, jaký názor na problematiku mám já – a stručně mi to nešlo. Nikdy mi to nejde! :) Mám trochu cukání tenhle svůj příspěvek lehce proškrtat, asi už to s tím tlacháním fakt přeháním.. Ale nechám to tak, jak to je – říkám si, že možná si to někdy přečte někdo, kdo zažívá něco podobnýho, jako jsem zažívla já – a že mu to třeba pomůže. Aspoň trochu.
A třeba se moje myšlenky dostanou i k nějakýmu tomu terorizátorovi..a on pochopí.

arygnoc

za tohle jsem dal palec.

ale není to jen problém tlouštíků, nebo lidí bojujících s nadváhou, nýbrř všech skupin, které jsou jakýmkoliv spúsobem separování od okolí.
a o tom je vlastně celá ta diskuse.

arygnoc

tuhletu debatu jsem nerozpoutal proto, že nemám rád tlouštíky, ale proto, že společnost začal trvat na separování a perzekuci jedné skupiny obyvatelstva (kuřáků).
proč ne třeba modrooké, hrbaté nebo tlusté?

to za prvé.

za druhé:

najednou se dozvídám, kolik lidi je nevinně obézních.
Dovolím si o nevině dost pochybovat – prosím, neberte mě zase za slovo doslova, já vím, že jsou nemoci, které se projevují vyšší váhou (taková štítná žláza, že), nejvíc z těch nemocí vidím jako MacDonald, KFC a jiné fastfoody.

anonym

Arygnoce ale i pres to , jak to puvodne napsal chapu. " Na zapade " uz se o tom hodne mluvi… , ze kdo nebude dodrzovat preventivni prohlidky , tak si v budoucnu bude hradit vse sam a to same – kuraci – , kdyz se prokaze , ze nemoci zpusobene vyslovene z koureni… a to same obezita . Budou zjistovat , jestli je to z duvodu nemoci , nebo obzerstvi. Tak by to melo byt i podle me. Ale uz se leta vedou diskuze , kdo a podle ceho se to bude vsechno urcovat. Je to tezke rozhodnout a dokazat … -iv-

arygnoc

osobně:

99% obézních za svoji obezitu může.

Dědapetr, je mi líto, že máte cukjrovku, ale ta je právě důsledek špatného stravování a nezřídka právě obezity (diabetes 2. typu), to za prvé, a (bez urážky) já mluvil o obézní mladuche – já vím, že věkem se ty tuky ukládájí trochu jinak.

však se podívejte po ulici, co hezká holka – tak to není češka, ale slovenka nebo ukrajinka, které sem došli hrdlačit za kasou v super/hyper marketech, co má větší pr*el jak prkýnko na míse, mele česky.
a to se nám má líbit?

dědapetr

V 50 letech jsem vážil 78kg a měřil 178cm pak přišel zánět slinivky a cukrovka byla na světě.Pak to začalo inzulín 3 x denně a 6 x denně jíst malé dávky jídla s nízkým obsahem tuku a bez cukru tmavé pečivo nebo celozrné omezené množství ovoce kvůli cukrům.Následoval vysoký tlak.Moje 6 letá vnučka sní za den víc jídla jako já.Nato se dostavily problémy s páteří a s klouby a tloušťka byla na světě.Teď mám 122kg.Na doplňující léky které neplatí pojišťovna platím 800kč měsíčně.

hanulka11

myslím, že to přeháníte …jistě je lepší pohled na pěknou ženskou, ale vy si myslíte že jste taky kus???????
to bychom rozpoutali velikou diskuzi a k ničemu by to nevedlo.

arygnoc

to máte pravdu, kus skutečně nejsem.
takže diskuse není nutná.

;)

barnajka

Pošlete mi na mail vaši fotku? Fakt bych byla zvědavá, co za fešáka to jste :D Klidně vám pak pošlu svoje, současnou i z dětství. Až mě uvidíte v mých 15, myslím, že týden nevezmete jídlo do huby, jak vám bude šoufl od žaludku :DDD A dobře vám tak!!! :DDD

arygnoc

moje foto najdete na http://heureka­.tym.sk/cv/mo­je-foto.jpg

jinak je i v mém profilu na e-mailu.