Avatar uživatele
Pokročilý

Myslíte, že čas je jenom iluze? Pokud ne, jaký na to máte názor?

Podle některých fyziků a filozofů to tak je. Jednou to prohlásil i Einstein, ale asi to nemyslel vážně. Spíš tak chtěl aspoň trochu uklidnit rodinu zesnulého kolegy.
Podle této teorie neexistuje minulost ani budoucnost. Je jen přítomnost.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Iluze to není, veškeré děje probíhají v čase, a to jednosměrně. Já mám nejraději popis, že jde o nepřetržitý řetězec příčin a následků.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Zkuste využít našeptávač. Tato otázka se pravidelně opakuje Mnozí stáváající jedinci už na ni odpovídali.

Ale i přesto se dovíte mnohem víc.

https://www.odpovedi.cz/…

Vložila jsem stejnou otázku. už dávno před vámi.

"Čas jen iluze?" Čekáme-li na něco, zdá se minuta dlouhá, ale z hlediska věčnosti je to jen prásknutí bičem? Platí?

https://www.odpovedi.cz/…


Avatar uživatele
Zlatý

Čas je rozlíšenie minulého od budúcnosti a naopak. Než dopoviem slovo "teď" zistím, že som začala v minulosti a skončila v súčasnosti.


Avatar uživatele
Zlatý

Myslím, že na čas máme NESPRÁVNÝ náhled, potažmo mu vůbec nerozumíme. Teorií jsou mraky, uspokojivá žádná. Ale s tím "je jen přítomnost" je to trochu jinak. Společně a SOUČASNĚ s přítomností je tu zároveň MINULOST i BUDOUCNOST, o tomhle mluví STR (relativita současnosti). :)


Avatar uživatele
Zlatý

Nelze vyloučit, že šíp času zřejmě funguje naopak a minulost je zapříčiněna budoucností! "Je to důkaz, že měření je vším. Na kvantové úrovni realita opravdu neexistuje, pokud na ni nezaměříte svoji pozornost,”
Zdroj ze kterého jsem fakt "jelen":
http://extrastory.cz/…


Avatar uživatele
Zlatý

Tato otázka je tu probírána už mnohokráte, tak pohledej. Jinak teorií je spousta. Která je ta správná... to se asi jen tak nedovíme.


Avatar uživatele
Zlatý

Čas není iluze, čas fakt běží! Co mezitím děláme, to je celkem šumák.


Avatar uživatele
Bronzový

To vidíme denne, jak se lidé honí za iluzí času.


Avatar uživatele
Zlatý

Čas jsme si zavedli na popisování průběhu událostí a jejich trvání. Čas se váže na pohyb a prostor. Je zajímavé, že pohyb můžeme charakterizovat v prostoru, pokud tam máme aspoň dva body. Ty vůči sobě mění svou polohu, nějakou dobu to trvá. Pokud je ale pouze jeden bod, který se nemá s čím srovnat, není pohyb, není čas.
A zda je to iluze? Na stopkách měřím s přesností setin, nebo tisícin sekundy. Cesta vlakem něco trvá, trapná chvíle se nám zdá nekonečně dlouhá, chvíle s přáteli rychle uteče.


Avatar uživatele
Zlatý

jen iluze to není, čas vnímáme velmi reálně, jeho důsledky vnímáme reaálně i všechna omezení vyplávající z jednosměrnosti našeho pádu po časové ose ... na druhou stranu je zřejmé že pořádně nevíme co to vlastně je. Tedy co to doopravdy je :-) Einstein to trochu naklepnul ale pořád heldáme vysvětlení kterému budeme schopni lépe intuitivně porozumět, tvárný časoprostor jak jen Einstein nastínil je z čistě matematického hlediska nesmírně zajímavý a mnohokrát si tyto rovnice parádně sedly do reálných experimentů ale intuitivně velmi špatně srozumitelný, chtělo by to lépe tuto myšlenku přiblížit lidem, obávám se že většina ji naprosto nepobírá a ani si neumí představit třeba to že pohyb země kolem slunce je dán nikoliv přitažlivou silou ale deformací časoprostoru, neumí si představit jak extrémní deformace časoprostoru mohou ovlivnit relativní vnímání času v prostředí takové deformace je to hrozně špatně představitelné.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

Edison

Ač jsem na to odpovídal, zkusím. Podle jedné teorie čas neexistuje. Je to jen výmysl lidí aby byli schopni popisovat jevy. Podle jiné existuje čas, ale v docela jiné podobě: Vše, tedy minulost, současnost i boucnost existuje v jediný okamžik (nezaměňovat s neexistencí času vůbec). Realita pak je jen přeskakování (nebo proplouvání) v bodech v této jednolité struktuře zvané prostoročas. To abychom se z toho nezbláznili, kdybychom to pochopili všechno najednou.

 

Zajímavé otázky v kategorii Aktuality a zábava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Aktuality a zábava

Zlatý Drap 5948
Zlatý led 3189
Zlatý hanulka11 2783
Zlatý annas 2757
Zlatý briketka10 2502
Zlatý Kepler 2371
Zlatý marci1 2062
Zlatý quentos 1763
Zlatý mosoj 1626
Zlatý iceT 1616

Zobrazit celkový žebříček

Kategorie otázek

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.