annas

„Čas je jen iluze?“ Čekáme-li na něco, zdá se minuta dlouhá, ale z hlediska věčnosti je to jen prásknutí bičem? Platí?

Čas je jen iluze – Albert Einstein
https://citaty­.net/citaty-o-case/

A. Myslíte, že uvedená čísla mohou být pravdivá?

Může se vše stát za jednu minutu? Nebo je to jinak?

1. Kolik zhruba vydělá Petr Kellner?

  1. Kč 21.500
  2. Je to jinak

2. Kolik piv prolijí Češi hrdlem?

  1. 5.566 piv
  2. Je to jinak

3. Kolik Češi vyplýtvají potravin?

  1. 1,6 tuny
  2. Je to jinak

4. Kolik esemesek kolem Čechů proletí?

  2. Je to jinak

5. Kolk dětí spatří na světě světlo světa?

  1. 250 dětí
  2. Je to jinak

Zdroj MF Dnes, příloha v Víkend, autor Ivan Brezina
--

B. Co se stalo, stalo se? „Čas nemůžeme vrátit zpět, ale můžeme však znovu natáhnout hodiny?“ –Bonnie Frudder

http://www.presny-cas-online.cz/citaty-o-case-prislovi-a-citaty-o-case

Obrázek
https://pixaba­y.com/cs/n%C3­%A1ramkov%C3%A9-hodinky-hodinky-%C4%8Das-407096/

Odpovědi
Kepler

Ano, čas je jen iluze a navíc ještě relativní. Jak pravil moudrý pan Werich: čas si vymysleli lidé, aby věděli od kdy do kdy a co za to. Už u vás někdo zaklepal a vešel Čas? Když si ho mermomocí chceme nějak definovat, není to nic jiného, nežli řetězec příčin a následků.

Edison

O ne/existenci a podstatě času existují spousty a spousty teorií… Žádná však nebyla dostatečně univerzálně exaktně potvrzena, neb i takové vědecké důkazy se opírají právě o samotný čas. A jak známo, nelze dokazovat cokoli týmž důkazem. Tedy lze, ale to už je jiná filozofická otázka.

hapiky

Čas je jedinečná veličina, která nás ještě drží „při zemi“. Ani nechci vědět co by bylo, kdyby byl dnešní člověk pánem času.
Čas je nemilosrdný pro ty, kteří nejsou jeho pánem.
I když čas budeme považovat za iluzi, nezastupitelně se hodí do Einst. rovnic.

Drap

Ano je to jen iluze. Všechna uvedená čísla můžeme s jistou dávkou tolerance považovat za správná. Musíme však počítat s ím, že jsou to statistické údaje a jak víme, statistika je přesný součet nepřesných čísel, takže v jistém časovém okamžiku mohou být zcela jiná, s odstupem času však neni důvod o jejich pravdivosti pochybovat. Čas a jeho měření jsme si jako lidstvo vymyslely z důvodů sjednocení. Pocitově však může být ve skutečnosti minuta nekonečně dlouhá , v jiné situaci však zas čas letí neuvěřitelnou rychlostí. Třeba skládáme nějaký náročný test. Čas se řítí vpřed , při pohledu na hodinky máme obavy zda to stihneme. Brzy po ukončení, pokud čekáme na výsledky, tak se čas zase nekonečně vleče a než uběhne minuta trvá nekonečně dlouho. Obecně lze říct, že ve chvílích příjemných je čas rychlejší než ve chvílích nepříjemných či napjatých. Nelze z toho však vyvozovat, že pokud budeme celý život v nepříjemných situacích, že budeme žít déle.