annas

Vietnamské přísloví: „Chceš-li kruh, musíš mít šablonu, chceš-li čtverec, musíš mít měřítko.“ Jak pochopit v češtině?

Přísloví bylo kdysi tajenkou křížovky v jednom časopise. Ale nepoznamenala jsem si číslo, název a datum.

Máme v češtině něco podobného?

Každý citát, přísloví, rčení mají přímý výklad či podobenství a přenesený význam = poučení.

Obrázek
https://pixaba­y.com/cs/illus­trations/akva­rel-tvary-r%c3%a1m-hv%c4%9bzda-kv%c4%9bt-5403264/

Nejlepší odpověď
Drap

Myslím, že je to jako u nás všechno chce své. Každá činnost, každé řemeslo chce jistou zručnost a potřebné vybavení.

Další odpovědi
elkon

Já bych to viděl tak, že je potřeba věnovat pozornost přesnosti.

zjentek

Možno také pochopit, že někdy k přežití stačí i pouhá šablona. Netřeba přeměřovat a můžeme se vesele točit v kruhu. Šablona = vzor. Například někdo stvoří řekněme vakcínu a označí ji za vzorovou možnost přežití. Vystaví ji tedy veřejně vzorem. A pokud nám stačí šablona a nechceme měřit, měřítko ani nepotřebujeme. Ale… Každý má nakonec „boha“ uvnitř sebe a ten mu napoví. Kruh? Čtverec? Netřeba obé? Nenechá zlomit, zahubit… Jen někdy potrvá, jde o čas, pochopení, sílu…

Jiný nepozná ani přísloví, zaujatost, rasová nesnášenlivost…

HloupyHonza

Muốn tròn phải có khuôn, muốn vuông phải có thước.
Tohle překlad do Vietnamštiny.
Znamená že člověk by měl mít disciplinu a normu.
„připomínka etických norem a také způsobů, jak spolu žít v komunitě. Tím se vytváří dobrá osobnost jednotlivce.“

EKSOT123

Taky bych za tím nehledal nic jiného, než píše Drap. A zvláště v dnešní technické době se už skoro nic nedá vyrobit bez vybavení. Sice zrovna na ten přesný kruh a čtverec není potřeba skoro nic a dá se improvizovat, ale třeba u elipsy už by to bylo horší.