Avatar uživatele
Ann_H

Co znamená spotřebitelsky orientovaná společnost?

Dobrý den, hledala jsem na internetu ale nic moc jsem nenašla. Budu ráda za všechny odpovědi

Zajímavá 0 před 765 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Disraeli

Řekl bych, že to bude nějaké synonymum ke konzumní společnosti, konzumerismu (to už je snadnější k dohledání). Ve zkratce požitkářská společnost, primárně založená na nakupování a hromadění zbytečností (popřípadě pak jejich vyhazování), všebecná spotřeba vysoce nad rámec základních (životních) potřeb. Nadbytek… což sice není vyloženě něco špatného, ale dají se na to vztáhnout pojmy jako: „rozežranost, obžerství/nes­třídmost, hedonismus, syllogomanie, …“ ono už to docela zahrnuje a vysvětluje ten pojem konzumerismus. Jinak taky ekonomika založená na šílené poptávce (snad neomezené) a obří nabídce.
Vystihuje to situace, kdy se na jeden den zavřou obchody a lidi by se mohli zbláznit… nastává konec světa, lidi musí týden dopředu vykoupit obchody, nadělat si zásoby, aby ten jeden den přežili a něco jim náhodou nechybělo a neumřeli hlady. :D

Spotřební společnost by snad mohla narážet na takovou, která se zamřuje na spotřebitele – ekonomika všude i z politického hlediska, kde převažuje na d vším ostatním. Každý občan je zákazník a je třeba uspokojovat jeho potřeby, přání, marnotratnost a vůbec i všechny neřesti (mohlo by to být i kvůli tomu, že se bude zaměřovat čistě na zisk, ale nemusí tomu tak nezbytně být. Vyloženě se celá společnost zaměřuje na uspokojování potřeb a „lifské rozmazlenosti“, kterou staví nad vše ostatní. Prostě takový hedonismus, který ovládá celou společnost a netýká se to jen podniků, ale prostě i politika je tak vedena, školství, rodina,… celá společnost. Každý je zákazník, spotřebitel.

Trochu se na toho dotýká i citát od Willa Smithe: „Příliš mnoho lidí utrácí peníze, které nevydělali, za věci, které nepotřebují, aby udělali dojem na lidi, které nemají rádi.”

Upravil/a: Disraeli

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
orwell

Velmi jednoduše řečeno taková, která hodně bere a málo dává (pokud vůbec). Prostě moc nevyrábí, zato hodně spotřebovává, tedy dováží. Takhle nějak se začínáme profilovat i my. Je to samozřejmě jen můj soukromý názor.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
da ny

Materiálu na internetu, opravdu mnoho není.
I slovo „společnost“, má několik významů.

„Všechny spotřebitelské společnosti mají jména. Legislativa stanoví pravidla pro její formulaci. Název by měl obsahovat údaj o účelu sdružení, jakož i pojem „družstvo“. Členové mají dceřinou společnost společná odpovědnost.“

Společnost/firmy orientované na potřeby zákazníků. Firen, jednotlivců.
Zabývající se specializovaným velkoobchodem, nespecializovaných prodejnách v různých/mnoha oborech, Firmy, sdružení, právnické osoby, (družstvo, společnosti s.r.o.) mohou sloužit k určitému konkrétnímu účelu (nákupu zboží či služeb), anebo i bez takového určení, označujeme jako spotřebitelské.
Některé bankovní i nebankovní společnosti poskytují i úvěry. .

„Současná verze občanského zákoníku obsahuje vyčerpávající seznam organizačních a právních typů komerčních a nekomerčních právnických osob. Funkce je nejprve zaměřena na generování příjmů z výroby děl, uvolnění zboží, poskytování služeb. Neziskové organizace stanovují společensky užitečné cíle. Zejména podporují rozvoj vědy, kultury, vzdělávání atd. Organizace jsou dále rozděleny na jednotné a korporátní.“
Zdroj: https://cs.pun­tomarinero.com/con­sumer-societies-features-and-activities/

Upravil/a: da ny

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Ametyst

Nejdřív se něco vyrobí, potom se to přes další mezičlánky a „překupníky " začne prodávat. Udělá se bombastická reklama, která má lidi vyrušovat v televizi, rozhlase, na internetu, všude si nás najde. Potom když se člověk rozhodne produkt koupit, je vychováván v tom směru, že by neměl, že je to plýtvání, rozmařilost, musí se uskromnit, a má ve jménu jakéhosi "Vyššího Dobra“ zachránit planetu (asi pro někoho jiného, důležitějšího). vždyť i při každém odkliknutí souhlasu s použitím cookies se tam nabízí cílená reklama a průzkum trhu!

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
djmolding

It's really very informative post. It's help me more. Thanks for sharing with us. I also share this topic here .

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
cappuccino

Spotrebitelsky orientovana spolecnost je podle me spolecnost vysoce konzumni, ktera se neustale honi za nejakymi novinkami, ktere ani k zivotu nepotrebuje. Diky tehle honbe zapomina na jine zivotni hodnoty a travi vic casu v obchodech (nebo nakupy na e-shopech), nez vzdelavanim nebo kulturou, chozenim do spolecnosti.
Nektere vlady si takovouhle spolecnost samy vytvareji, aby odklonily obcany od skutecnych problemu.
Podotykam, ze je to jen muj subjektivni nazor.

Nový příspěvek