Ann_H

Co znamená spotřebitelsky orientovaná společnost?

Dobrý den, hledala jsem na internetu ale nic moc jsem nenašla. Budu ráda za všechny odpovědi

Nejlepší odpověď
Disraeli

Řekl bych, že to bude nějaké synonymum ke konzumní společnosti, konzumerismu (to už je snadnější k dohledání). Ve zkratce požitkářská společnost, primárně založená na nakupování a hromadění zbytečností (popřípadě pak jejich vyhazování), všebecná spotřeba vysoce nad rámec základních (životních) potřeb. Nadbytek… což sice není vyloženě něco špatného, ale dají se na to vztáhnout pojmy jako: „rozežranost, obžerství/nes­třídmost, hedonismus, syllogomanie, …“ ono už to docela zahrnuje a vysvětluje ten pojem konzumerismus. Jinak taky ekonomika založená na šílené poptávce (snad neomezené) a obří nabídce.
Vystihuje to situace, kdy se na jeden den zavřou obchody a lidi by se mohli zbláznit… nastává konec světa, lidi musí týden dopředu vykoupit obchody, nadělat si zásoby, aby ten jeden den přežili a něco jim náhodou nechybělo a neumřeli hlady. :D

Spotřební společnost by snad mohla narážet na takovou, která se zamřuje na spotřebitele – ekonomika všude i z politického hlediska, kde převažuje na d vším ostatním. Každý občan je zákazník a je třeba uspokojovat jeho potřeby, přání, marnotratnost a vůbec i všechny neřesti (mohlo by to být i kvůli tomu, že se bude zaměřovat čistě na zisk, ale nemusí tomu tak nezbytně být. Vyloženě se celá společnost zaměřuje na uspokojování potřeb a „lifské rozmazlenosti“, kterou staví nad vše ostatní. Prostě takový hedonismus, který ovládá celou společnost a netýká se to jen podniků, ale prostě i politika je tak vedena, školství, rodina,… celá společnost. Každý je zákazník, spotřebitel.

Trochu se na toho dotýká i citát od Willa Smithe: „Příliš mnoho lidí utrácí peníze, které nevydělali, za věci, které nepotřebují, aby udělali dojem na lidi, které nemají rádi.”

Další odpovědi
orwell

Velmi jednoduše řečeno taková, která hodně bere a málo dává (pokud vůbec). Prostě moc nevyrábí, zato hodně spotřebovává, tedy dováží. Takhle nějak se začínáme profilovat i my. Je to samozřejmě jen můj soukromý názor.

da ny

Materiálu na internetu, opravdu mnoho není.
I slovo „společnost“, má několik významů.

„Všechny spotřebitelské společnosti mají jména. Legislativa stanoví pravidla pro její formulaci. Název by měl obsahovat údaj o účelu sdružení, jakož i pojem „družstvo“. Členové mají dceřinou společnost společná odpovědnost.“

Společnost/firmy orientované na potřeby zákazníků. Firen, jednotlivců.
Zabývající se specializovaným velkoobchodem, nespecializovaných prodejnách v různých/mnoha oborech, Firmy, sdružení, právnické osoby, (družstvo, společnosti s.r.o.) mohou sloužit k určitému konkrétnímu účelu (nákupu zboží či služeb), anebo i bez takového určení, označujeme jako spotřebitelské.
Některé bankovní i nebankovní společnosti poskytují i úvěry. .

„Současná verze občanského zákoníku obsahuje vyčerpávající seznam organizačních a právních typů komerčních a nekomerčních právnických osob. Funkce je nejprve zaměřena na generování příjmů z výroby děl, uvolnění zboží, poskytování služeb. Neziskové organizace stanovují společensky užitečné cíle. Zejména podporují rozvoj vědy, kultury, vzdělávání atd. Organizace jsou dále rozděleny na jednotné a korporátní.“
Zdroj: https://cs.pun­tomarinero.com/con­sumer-societies-features-and-activities/

Ametyst

Nejdřív se něco vyrobí, potom se to přes další mezičlánky a „překupníky " začne prodávat. Udělá se bombastická reklama, která má lidi vyrušovat v televizi, rozhlase, na internetu, všude si nás najde. Potom když se člověk rozhodne produkt koupit, je vychováván v tom směru, že by neměl, že je to plýtvání, rozmařilost, musí se uskromnit, a má ve jménu jakéhosi "Vyššího Dobra“ zachránit planetu (asi pro někoho jiného, důležitějšího). vždyť i při každém odkliknutí souhlasu s použitím cookies se tam nabízí cílená reklama a průzkum trhu!

djmolding

It's really very informative post. It's help me more. Thanks for sharing with us. I also share this topic here .

cappuccino

Spotrebitelsky orientovana spolecnost je podle me spolecnost vysoce konzumni, ktera se neustale honi za nejakymi novinkami, ktere ani k zivotu nepotrebuje. Diky tehle honbe zapomina na jine zivotni hodnoty a travi vic casu v obchodech (nebo nakupy na e-shopech), nez vzdelavanim nebo kulturou, chozenim do spolecnosti.
Nektere vlady si takovouhle spolecnost samy vytvareji, aby odklonily obcany od skutecnych problemu.
Podotykam, ze je to jen muj subjektivni nazor.