bolak

Může kněz darovat sperma?

Myslím ty kněze který maj jako povinnost držet celibát a tudíž nesměj mít mladý. Nemohl by nacmrndat nějaký to sperma a dát ho k umělýmu oplodnění. Tím by neporušil slib a mohl by mít vlastní potomky. Nebo i s tímhle maj ty kluci, co nosej mikiny naruby, útrum?
Doplňuji:
quentos: sperma se dá odebrat operativně přímo z varlete, takže to co uvádíš není důvod proč by to nemělo jít :)

Nejlepší odpověď
quentos

Vzhledem k tomu, že podle Answers.com nesmějí ani masturbovat, tak nejspíše nikoli. Alespoň to tak platí u katolických kněží.
Doplňuji:
to mě taky napadlo ;{)> takže update: u katolíků opět nikoli, protože umělé oplodnění je proti katolickému učení. http://answer­s.yahoo.com/qu­estion/index?qid=2011­0330040524AAK­Qxy3

Zdroj: http://wiki.an­swers.com/Q/Do_pr­iests_masturba­te

Další odpovědi
annas

Jedině tajně, protože katolická církev nepovoluje umělé oplodnění ani manželským párům.

V otázce umělého oplodnění musím potvrdit stanovisko církve, že jakékoli oplodnění umělým způsobem není důstojné člověka. Podle mého názoru nejlépe odůvodňuje tuto tezi dokument Dar života z roku 1987, který praví, že:
„Původ lidské osoby je ve skutečnosti výsledkem vzájemného darování se manželů. Proto i početí má být plodem lásky rodičů. Nemůže být chtěno ani chápáno jako výsledek zásahu lékařských a biologických technik, protože tím by se snižoval na pouhé předměty lidské technologie. Nikdo nesmí podrobovat zplození dítěte podmínkám technické účinnosti, jež se hodnotí podle norem kontroly a vlastnictví“.

http://otazky­.vira.cz/otaz­ka/Umele-oplodneni-1-1.html

anonym

Jak by asi odpověděl katolík – Zrazují výlučné právo manželů stát se otcem a matkou jeden prostřednictvím druhého.
Člověk poskytuje plodivou schopnost jiným způsobem než podle Stvořitelova plánu. A umělé oplodnění / asistovaná reprodukce jsou techniky k dosažení lidského početí odlišným způsobem než pohlavním spojením muže a ženy. Prostě mimo – zásah supluje manželský akt. Kdo poskytuje spermie nebo „pronajímá“ dělohu, ztrácí soudnost asi stejně jako ten, kdo se věnuje prostituci.

Ella

myslím, že nemůže darovat ani sperma… to je proti slibu čistoty ne? i sebeuspokojování…

i když ono asi jak kde, právě teď jsem na prázdninách na Slovensku a tady se zbavili mladého kněze jen proto, že nosil džíny a chodil do sauny a neměl názory stoletého dědka…

Damiana

No neměl by, ale je to také jenom člověk. Záleží na tom, jak moc uznává svou víru.
Je toho hodně, co by se nemělo, ale… Třeba pedofilní porno aféry v církvi… Kdysi jsem četla o případu jednoho staršího kněze, který si nechal své sperma tajně zmrazit – co kdyby jednou …
V odkazu je postoj církve (na Slovensku, ale myslím, že to snad platí i u nás:-) k tématu umělého oplodnění.

http://novinky­.cz/zahranicni/e­vropa/268514-katolicka-cirkev-na-slovensku-je-proti-umelemu-oplodneni.html

bolak

já si prozatím počkám, jestli se nezaregistruje a neodpoví libor halík, než vás opalcuju..