Andariel

Proč nemůže být kněz žena?

… v katolické církvi.

Nejlepší odpověď
led

Tie pokusy tu už boli. Napríklad Pápežka Jana.
„Papežka Jana, také La Papessa, byla podle středověké legendy žena, která byla papežem v období 855–857. Až do 17. století byla její existence brána jako fakt…Pravděpodobně jediným hmotným důkazem její existence by mohla být tzv. sedia stercoraria, zvláštní stolička s otvorem, na kterou měl dotyčný papež usednout a jeho mužství mělo být skrze tento otvor potvrzeno…“
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pa­pe%C5%BEka_Ja­na

"…v otázke svätenia žien, na ktorú blahoslavený pápež Ján Pavol II. odpovedal neodvolateľným spôsobom, že cirkev v tomto prípade nemá od Pána žiadnu kompetenciu,“ povedal počas homílie Benedikt XVI.
http://www.svet­krestanstva.sk/2012/04/­papez-reagoval-na-vyzvu-rakuskych.html
Ku sväteniu žien sa naposledy vyjadrila Kongregácia pre náuku viery vo svojom dekréte z 19. decembra 2007, podľa ktorého žena, ktorá prijme kňazské svätenie, ale aj účastníci tohto svätenia automaticky upadajú do exkomunikácie (latae sententiae).

google preklad všeobecnej vyhlášky:
"VŠEOBECNÁ VYHLÁŠKA o trestnom čine pokusu o posvätnej vysviacky ženy

Kongregácia pre náuku viery, chrániac prírodu a platnosť sviatosti kňazstva, na základe osobitnej fakulty ktoré jej boli zverené do najvyššieho orgánu cirkvi (porov. môže. 30, Kódex kánonického práva ), v relácii Stretnutie 19. decembra 2007, rozhodol:

S výhradou ustanovení môže. 1378 o Kódexe kánonického práva , je ten, kto sa pokúsi zveriť posvätný stavu na ženy, a žena, ktorá sa pokúsi získať posvätný poriadok, vznikne exkomunikácie latae sententiae vyhradené Apoštolskou stolicou.

Ak je muž, ktorý sa pokúsi zveriť posvätný stavu na ženy alebo ženy, ktorí sa pokúsia získať posvätný poriadok, je lojálny podlieha kódexu kánonov východných cirkví , s výhradou ustanovení môže. 1443 kódexu, potresce veľké exkomunikácie, ktorého odpustenie zostáva vyhradené Apoštolskej stolici (porov. môže. 1.423, Kódex kánonov východných cirkví ).
Táto vyhláška nadobúda účinnosť ihneď po jej uverejnení v L'Osservatore Romano .
William Levada kardinál
prefekt"
http://www.va­tican.va/roman_cu­ria/congregati­ons/cfaith/do­cuments/rc_con_cf­aith_doc_200712­19_attentata-ord-donna_it.html
Doplňuji:
správny odkaz u ocka:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/muze-byt-fararem-zena-a-kdyz-ne-tak-proc

Další odpovědi
Drap

Protože pravidla katolické církve to nedovolují. Pokud to chceš změnit, nezbývá než se obrátit na Vatikán.

Fyzik

Církevní praxe nesvětit ženy na kněze byla založena na trojím předsudku proti ženám.

  1. Ženy byly považovány za méněcenné vzhledem k mužům v každém ohledu: po stránce fyzické, intelektuální i citové.

    Vzhledem k tomu, že se věřilo, že pouze mužské sperma „obsahuje“ budoucí dítě, pohlíželo se na ženy jako na neúplné lidské bytosti.

  2. Protože Eva zapříčinila pád lidstva z milosti, předpokládalo se, že každá žena nese prokletí jejího hříchu.
  3. Lidé si mysleli, že menstruace ženu znečišťuje.

anonym

Třeba pomůže podívat se do podobně položené otázky, co na ni odpověděli uživatelé již tehdy.

Otázka: Může být farářem žena? A když ne, tak proč? | Odpovědi.czV katolické církvi nemůže být ani žena farářem. I když v minulosti i … do nějakého úřadu. I to je důvod, proč mnozí kněží a jeptišky mají problémy v sex. oblasti.
www.odpovedi.cz

sevos

To bych je chtěl vidět ,jak by spolu rozjímali.

anonym

Za 10 měsíců ani jedna odpověď a ještě k tomu pokleslé plagiátorství?

led

OCko, prosím doplňte odkaz na otázku, akosi sa mi nechce ukázať a hľadať vo vyhľadávači… brrr

anonym

Máte-li problém s vyhledávačem nebo s hledáním v něm, tak Vám nepomohu. Pokud svůj odpor překonáte, tak otázku najdete přesně pod tím zněním, jak je v mém odkazu uvedeno.

led

váš odkaz je na úvodnú stranu www.odpovědi.cz.
Preto som si dovolila v mojom doplnení uviesť opravu vášho odkazu na konkrétnu otázku.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/muze-byt-fararem-zena-a-kdyz-ne-tak-proc