Ametyst

Máte rádi přísloví? Odpovídá některé vašim životním zkušenostem?

Já nemám ráda přísloví, a některá se mi zdají hodně hloupá. V mém životě to obvykle chodilo jinak než v příslovích, prostě si nesedíme.

Nejlepší odpověď
Drap

Ano, celkově je mám rád. Nemám žádné vyhraněné oblíbené. V příslovích je mnoho moudra a mnoho pravdy pro toho, kdo je umí pochopit.

Další odpovědi
annas

Sbírám přísloví, ciltáty, v současnosti i aforismy.

Přísloví považuji za znak lidové moudrosti,.Dávno již tomu, dávno, kdy vznikla, i když později byla zapsaná. Mnohá jsou srovnatelná podle jednotlivých zemí.

Jenže všechna už neplatí, protože životní podmínky,. ale i celý svět se změnil a stále mění. Ale byli dobrými poziorovateli, uvědomili si např. že jak se do lesa volá, tak se z něho ozývá.

Proto je třeba brát jako ústní lidovou slovesnost,. která je součásttí literatury,.

Vložila jsem v minulosti otázku.

„Poznání se vyvíjí, stará moudra jsou nahrazovaná novými. Co když člověk ve stáří "najde“ to, čemu se v mládí naučil?
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/poznani-se-vyviji-stara-moudra-jsou-nahrazovana-novymi-co-kdyz-clovek-ve-stari-najde-to-cemu-se-v-mladi-naucil

Vkládám i jednotlivá přísloví atd.
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/spechaji-li-lide-maji-jistotu-ze-dohoni-to-co-jim-utika-chteji-byka-ale-neni-k-mani-vezmou-tedy-kohouta-na-orani

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/neni-moudrost-vecne-mlada-k-havlicek-rekl-kdyby-stari-dodavalo-moudrosti-byl-by-dubovy-parez-nejvetsim-mudrcem

atd.

Rovněž využívám aforismy, které často staré moudrosti uvádějí v novém kabátě,. tedy tak, že se dajíp použít i v současnosti.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/pouci-aforismus-ci-obcas-vyvola-usmev-i-kdyz-prinasi-skepsi-pocit-absurdity-casto-je-obmenou-pravd-lidovych-prislovi

Kepler

Jsou přísloví, která už ztratila platnost a zůstala jen zbožným přáním. Jako např. „s poctivostí nejdál dojdeš“ nebo „přej a bude ti přáno, dej a bude ti dáno“ apod. Ale některá platí i dnes, např. „jak se do lesa volá…“ nebo „zasej vítr a sklidíš bouři“. Holt, lidské hodnoty se mění.

orwell

Ano, docela mám. Ze záplavy přísloví mohu vždycky vybrat to, co dle mého názoru na danou věc či situaci pasuje 🙂

orwell

Ametyst: Pokud se nám některá přísloví zdají hloupá, nic nám nebrání si je upravit podle vlastních zkušeností, případně vytvořit nová. Chce to jen trochu kreativity. Např.: „Co tě nezabije, to tě zešílí.“ Anebo „Díky šprochu sedím v lochu.“…

Ametyst

Orwell: Tak to už je lepší, udělal jsi mi radost. 🙂

Ametyst

Když jsem uvedla, že některá přísloví jsou hloupá, osobně mám taková dvě: Na každém šprochu je pravdy trochu…Není!!!! Když vás chce někdo zničit, pomluvit, znemožnit, vymyslí si cokoliv a rozšíří kdekoliv. Podívejte se na případ, kdy radní z Brna rozšířil pomluvu, že prezident má rakovinu. Nebo je hezký příklad film USA Vrtěti psem.
Další hloupé mám toto: Co tě nezabije, to tě posílí…ale jistě: Co tě nezabije, to tě tak srazí na kolena, že se ti nechce žít.

annas

Máte pravdu. Šproch – pověst se šíří, Jenže jiní ve snaze ublížit věří všemu, co jedna paní povídala. Tak se šíří nepravda.

Já věřím, že bumerang se vrací, jenže zda to platí, se už nedovíme.

„Nevěřte všemu, co slyšíte nebo vidíte. Vždy jsou tři strany každého příběhu. Váš, jejich a pravda.“ Petr Havránek

--
Posílení – řekla bych, že když padnete na kolena, je třeba opravdu nabrat sílu, pozvednout a ukázat, že na mínění jiných vám nezáleží, že vše děláte podle svého vědomí a svědomí.

Pokud člověk dělá něco jinak než ostatní, časso neuspěje, narazí . a sráží ho to dolů.

Proto je důležité se zvednout a jít dál. Uvědomit si své myšlenky, pocity, vyrovnat se s tím, uvědomit si, že stále máme naději. Je to těžké … .

Ametyst

Annas: To je pravda, když jsem byla fakt na dně, udělala jsem úplnou a zásadní změnu prostředí: nemohla jsem si už ze dna pohoršit, že. O změně jsem nepochybovala, mohla jsem si jen polepšit: tak se i stalo.