annas

Poučí aforismus či občas vyvolá úsměv, i když přináší skepsi, pocit absurdity, často je obměnou pravd lidových přísloví?

1. „Záhada? Jde-li člověk do něčeho bezhlavě, tak si rozbije hlavu?“ J. Sobotka

Kniha Aforismy pro ty, kdo si myslí, že jim to myslí.
--

2. "Opatrnost je matkou moudrosti? Kdyby byla opravdu opatrná, tak se matkou nestala!

3. Klidně bych otevřel svoje třetí oko, kdybych se nebál, že všechno budu vidět ještě černěji?

4. Je zápal mozkových blan příslibem, že nám to bude v hlavě lépe zapalovat?"

Autor Miroslav Huptych

http://www.hup­tych.cz/data/2018/HO­DINKY_s_ohn%CC%8Cos­trojem.pdf

Obrázek
https://pixaba­y.com/photos/smi­le-joy-flower-laughter-mood-1539196/

Nejlepší odpověď
Kepler

Ano, to je účelem aforismů, absurdity, humoru. Tedy alespoň pro ty, co si myslí, že jim to myslí. Pane Borovský, co jste to jen spustil? Vtípky a moudrosti lítají vzduchem nejčastěji, když je člověku ouvej. Díkybohu za to, je to velmi dobrý nástroj sebeobrany a zachování duševního zdraví.

Další odpovědi
EKSOT123

Když se koukám na definice aforismu, tak si už nejsem vůbec jistý, co je jazyková legrácka nebo něco jiného, co aforismus a co ještě ne. Taky mi to někdy připadá mi to někdy jako novodobá přísloví. Ale prý aforismus je víc než přísloví, nevím, nevím. Možná je to zbytečné nové slovo, ten aforismus. Nechám to koňovi.

Štěstí se násobí dělením.\ Láska se nerodí z objetí, ale z obětí. \ To, že nikdy není pozdě, si rádi vysvětlujeme tak, že na všechno je vždycky dost času.(Patricie Holečková)
Mnohý ti dá radu, jak přeplavat moře, ale málokterý tě vytáhne z louže". – Josef Poláček
Chytrý se zasměje své hlouposti, hloupý své chytrosti.(Jan Sobotka)
Jazyk nemá kosti, ale kosti láme.
Nehledě na zákonitosti fyziky, zvuk pomluvy se šíří výrazně rychleji než světlo pravdy.

dust8

Myslím si, že vyvolá třeba i oba pocity. Může vyvolat jak úsměv, tak i poučit.

Opatrnost je dobrá věc, ale nic se nemá přehánět.
Třetí oko máme možná všichni v podobě intuice, ale né každému to oko funguje tak jak si představuje.

Každopádně velmi pěkná a sofistikovaně položená otázka. :)

aliendrone

Aforismus přeci neslouží k poučení. Si myslím. A vyvolávat smích nad věcmi, které k smíchu nejsou je přeci jeho účel. Také si myslím. Ale já toho namyslím, především nad sklenkou dobrého chlastíku mi to jde OBZVLÁŠTĚ DOBŘE! ;) :)