hapiky

Věřili byste, že v jedné zemi se lidé zdraví vypláznutím jazyka?

Jsou ještě nějaké jiné, pro Evropana podivné pozdravy?

Nejlepší odpověď
Kepler

Dřív jsem to nevěděl, ale taky jsem si to dneska přečetl. A to jsem si do teď myslel, že se se zdraví šmidláním nosama. V Rusku si chlapi dávají trojnásobného „brežněva“, Vikingové si dávali do držky a Arabové mají zřejmě rádi uzeniny (salám alejkum). Alláh barbar!

Další odpovědi
ten který je

Ve světě je mnoho dalších pozdravů.Ten s tím vypláznutým jazykem pochází z Tibetu
Další nejzajímavější světové pozdravy:

Ne všude na světě si vystačíte s prostým „Dobrý den“ nebo „Ahoj“, ve spoustě zemí budete muset přidat trochu fyzického kontaktu nebo pohybu, který v mnoha případech nemusí být úplně příjemný.

Afrika: V některých afrických zemích se lidé zdraví klasickým objetím a vzdušným polibkem, nikdy se ale nedotýkají tvářemi, v jiných si naopak navzájem ohmatají hlavy. Ve Východní Africe si pak lidé navzájem plivou na nohy.

Tibet: Tibetské tradiční pozdravy mají kořeny hluboko v historii. Jedním z těchto pozdravů je přiložením ucha na ucho toho druhého a dlouhé naslouchání. Druhým zajímavým způsobem, jak se můžete v Tibetu pozdravit je vypláznout na sebe jazyk. Tento pozdrav vychází z legendy o králi zlém Lang Darma, který měl černý jazyk. Lidé po jeho smrti hledali, do koho se reinkarnoval a tak si navzájem ukazovali jazyk.

Čínská dívka
Autor: Shutterstock.com
Čína: Tradičním čínským pozdravem je úklon, kterým člověk dává na odiv úctu k tomu druhému, mnohem zajímavější, ale o to méně praktický je pozdrav bosými chodidly. Ty si s druhou osobou k sobě na pár vteřin vzájemně přiložíte. Chce to ale buď si někde sednout, nebo umět udržet rovnováhu.
Mongolsko: Pozdravit se v Mongolsku není nic jednoduchého, musíte totiž rozlišit nejen, koho zdravíte, ale také jaké je zrovna roční období, den a dokonce i kolik je hodin nebo kde se zrovna nacházíte. Kdo si není schopen jednotlivé pozdravy zapamatovat, může to vyřešit prostým očicháním toho druhého. Mnohem horším pozdravem by pro vás mohlo být přijímání hada, kterého hostitel podává hostovi na přivítanou a ten jej musí vzít do obou rukou a uklonit se. Tohle asi svede jen málokdo.

Nový Zéland: Pokud se vydáte na Nový Zéland, narazíte na tradiční maorský pozdrav tření nosem o nos, což symbolicky znamená vyměnit si dech života. Jen si dejte pozor, pokud se budete zdravit s někým kdo má rýmu, mohlo by to být krajně nepříjemné.

Africká žena
Autor: Shutterstock.com
Keňa: Cestujete-li do Keni, připravte se na to, že si dost zatančíte. Tradičním pozdravem je tu vzájemný tanec, při kterém si zaskáčete kolem sebe. Buďte ale připraveni také na to, že po tanci bude následovat tradiční nápoj z krve a mléka, který budete muset vypít.
Zambie: V této africké zemi mají lidé opravdu zvláštní tradiční pozdrav. Při něm si totiž navzájem zmáčknou palce u ruky.
Melanésie: V této zemi používají asi nejdivnější pozdrav vůbec, při setkání si totiž bezostyšně sáhnou do rozkroku.

Zdroj: https://proze­ny.blesk.cz/cla­nek/pro-zeny-volny-cas-koktejl/220291/poz­dravy-ze-sveta-v-melanesii-si-sahaji-do-rozkroku-v-africe-na-sebe-plivou.html

Disraeli

Keltové ve starověkém Irsku zdravili vladaře, políbením jeho bradavky (znamení úcty a jejich podřízenosti vůči němu).
Masajové mají jako pozdrav odplivnutí (kde jinde ve světě je to vnímáno jako odpor, neúcta, zde je to pozdrav). Také mají zvykem plivat na narozené dítě a pokládat ho za zlé (aby ho to naopak ochránilo před zlem a zlými duchy).
Kmeny v Austrálii se zdravily vzájemným potřesením (nebo jen dotknutím se) genitálií.
Náčelník v Papuy Nové Guiney požadoval od nově příchozích, aby jako pozdrav sloužil sání prsou jeho manželky.
https://nypos­t.com/2018/03­/10/genital-grabbing-used-to-be-a-way-to-say-hello-in-australia/
Co jsou ve srování s tím polibky na tvář (v ěnkteré zemi jeden, jinde dva, čtyři nebo dokonce osm).

Vypláznutí jazyka (Tibet) se nejeví, tak odpudivě. ;)
V Tibetu zkoumali/doka­zovali, jestli člověk neměl černý jazyk (reinkarnace krutého vladaře, který měl černý jazyk), uchytilo se to jako pozdrav.

Ametyst

Zajímavé. Mně by v našich zeměpisných šířkách stačilo nařízení nezakrývat si dolní polovinu obličeje.
Němci se zdravili zdviženou pravicí, když už jsme u těch zajímavostí. Dnes by to bylo z hygienickych důvodů přijatelné.

led

je veľa spôsobov pozdravov preto, kým som išla do niektorej často „exotickej“ zemi, alebo sa mala stretnúť so zahraničnými kolegami, zistila som si spôsoby etiky, gestá a pozdravy

https://www.do­brodruh.sk/in­formacie-o-krajinach/ako-sa-zdravia-ludia-vo-svete-pozrite-si-ich-zvyky
https://www.y­oair.com/sk/blog­/greeting-gestures-from-all-around-the-world/

ale pozor, než v zahraničí alebo aj u nás ukážete nejaké gesto, nemusí to znamenať to, čo si myslíte:
Co znamenají stejná gesta v různých zemích
https://www.er­vpojistovna.cz/cs/co-znamenaji-gesta-v-zahranici
https://prima­.iprima.cz/zpra­vodajstvi/13-bezne-uzivanych-gest-na-ktera-si-ve-svete-davat-pozor

Porkman

Jistě, třeba v barbarských zemích jako je Rusko.

Funna

jj…tohle vím celkem dlouho…