annas

Není moudrost věčně mladá? K. Havlíček řekl: „Kdyby stáří dodávalo moudrosti, byl by dubový pařez největším mudrcem“?

Citát je tajenka křížovky z přílohy Víkend MF Dnes dne 28. 7. 2018.

Jako vždy, názory se liší.

1.„Mladí začínají být moudří v okamžiku, když přijdou na to, že jejich rodiče nejsou tak hloupí, jak o tom byli jistá léta přesvědčeni.“ Jan Sobotka
https://issuu­.com/vkol/doc­s/krok2017-1/44

2.„Moudrost mě nečekala na vrcholu hory zvané postgraduál, ale na pískovišti v nedělní škole,“ tvrdí Robert Fulghum
https://cs.wi­kiquote.org/wi­ki/Robert_Ful­ghum

3.„Člověk není k stáru moudřejší, je jen opatrnější.“ Ernest Hemingway
http://www.ko­peczabavy.cz/ci­taty/citaty-o-stari/

4. „Břečťan vidí v pyšném kmeni dubu jen neschopnost se plazit.“ Valeriu Butulescu
Zdroj: https://citaty­.net/temata/dub/

https://pixaba­y.com/cs/pa%C­5%99ez-letokruhy-pora%C5%BEen%C3%BD-d%C5%99evo-dub-344295/

Nejlepší odpověď
Kepler

Neřekl bych, že stáří je nutně spojeno s moudrostí. S věkem jen přichází zkušenosti, pokora a schopnost moudré věci přijímat za své. Jak se říká na Valachoch: přecaj nechceš umříť hlúpý? To by bylo fakt trapné a přesto se tak děje.

Další odpovědi
Drap

Nemusíme se s tím ztotožnit. Zřejmě to je odvozeno z mylné představy, že moudrost přichází s věkem. Pravda je, že moudří lidé bývají již starší, ale neni to nutnou podmínkou. Většinou se u nich snoubí vědění se zkušeností. Přesto mohou být i vyjímky a občas narazíme na moudrého mladého. Možná je také dobře zde podotknout, že vědění neznamená moudrost a i několik škol nás moudrosti nenaučí..

1. Lze s tím souhlasit. Většina z nás dříve či později dospěla k tomuto poznání. Škoda jen, že většinou to těm rodičům už neříkáme.
2 Jak už bylo zmíněno. Moudrosti můžeme nabýt kdekoli při běžném životě. Neni k tomu nutné vzdělání a školy.
3.Ano, od jistého věku člověk většiou více váží svá slova a své závěry.
4, pokud chceme být moudří, musíme nedostatky a zlepšení hledat nejdříve u sebe

Bičiště

Moudrost je bezobsažný, prázdný, laciný pojem. Výstižnější výraz než moudrost je inteligence. To čemu říkáme moudrost není nic jiného než rozumné a soudné jednání. Moudrost je výraz zneužívaný náboženstvím, kdy za moudrého byl považován ten, kdo konal v souladu s Písmem svatým – Biblí. Viz. moudrý je Bohu svatý. TGM: „moudrost není učenost, ač jí nevylučuje, mnohovědnost nás nespasí“.
Takže není lepší být inteligentní než moudrý?

ivzez

Nevím, jak to myslel K. Havlíček, ale souhlasím s ním, moudrost je mladá. Minimálně na mne tak působí. Staří moudří lidé na mne nepůsobí „staře“.
Působí na mne „mladě“, moderně, mají potřebný odstup i nadhled a v řadě
věcí jsou „pružnější“ a přizpůsobivější než mladí.

Přesto mám moudrost do určité míry spojenou s věkem (nebo se stářím).
K moudrosti nestačí vědomosti, někdy dokonce nejsou ani moc potřeba.
Je potřebný určitý odstup a nadhled, jež člověk získává zkušenostmi.
A samozřejmě již zmíněná pokora → s tou se ale u mladých nesetkávám.
__

S dalšími výroky (snad s výjimkou Hemingwaye) nesouhlasím.
U Hemingwaye bych měla výhradu → k té opatrnosti se člověk
musel dopracovat opět svými zkušenostmi…

smokingman

Ne není mladá. Je to například vidět na zdejších zlatých uživatelích…

annas

Bičiště,

je několik druhů inteligence, uvádí se až 27 – takže se všemi moudrost nemusí souviset

Inteligence není moudrost. To, co se obecně považuje za inteligenci, je schopnost abstraktního myšlení atd. – je daná geneticky.

Moudrost je životní zkušenost., pramení z poznání.

Inteligence znamená vědět, moudrost jednat.

V oblasti psychologie najdete informací dost.

Jde o váš názor, ale beru ho, i když s ním nesouhlasím,.

annas

smokingman,

vaše odpověď je neúplná. Co další podotázky?