annas

Poznání se vyvíjí, stará moudra jsou nahrazovaná novými. Co když člověk ve stáří „najde“ to, čemu se v mládí naučil?

1. Když si uvědomí, že některou moudrostí z mládí se stále řídí a ta ani věkem „nerezaví".
Která podle vás platí?

  1. Kdo se moc ptá, moc se doví.
  2. Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne.
  3. Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech.
  4. Některá jiná.

2. Pokud se v mládí něco nenaučil, často „ kouká jako jelen", či si připadá „100 let za opicemi", když slyší inovované moudrosti.
Co vy na to?

  1. Kdo se moc ptá, málo googlí.
  2. Tak dlouho se chodí s otázkou na Seznam, až se zajde na Google.
  3. Co na srdci, to na Facebooku.
  4. Spam nechodí po horách, ale chodí po lidech

https://www.ku­dlanka.cz/index­.php?option=com_con­tent&task=view&id=4267&I­temid=36

3.„Tisíciletá moudrost protéká každým slovem; děláme něco velkolepě starého a historického, když mluvíme česky." Karel Čapek

Platí i pro současné moudrosti? Přežijí tisíciletí nejen moudra, ale především krásná čeština?

Nejlepší odpověď
Drap

Začnu asi od konce. Pan Čapek to jistě myslel nadneseně nepovažuji to, když mluvím svým mateřským jazykem za nic velkolepého ani historického. Je to vlastně celá naše kultura, naše myšlení a budoucnost našich dětí. Věřím tomu, že čeština přežije. Nedokáži si představit jiný jazyk, v kterém by bylo možné používat tak květnatou mluvu jako je ta naše.
Novodobá moudra jsou vlastně jen jisté parodie na ty původní naše národní moudrosti. V těchto rčeních je ukryta moudrost našich předků a jejich platnost je stejná, jako třeba platnost fyzikálních zákonů. Nikdy to nemůže být jinak. Myslí, že se snad ani na ty věci nezapomene pokud bude čeština existovat.
A která platí? Platí všechny, ovšem u některých může záležet i na kontextu.
Kdo se moc ptá, moc se dozví se použíá většinou při probíraní nějakých drbů. Platí to však ve všem. Pokud mám o něco zájem, tak čím podrobnější a hlubší informace mám, tak lépe danou věc zvládám.
Co se džbánu týče, tak s tím se dá chodit pro vodu i bez ucha. Na druhé straně je pravdo, že nic netrvá věčně a vše bude jednou překoáno. Snad kromě právě těch mouder.
Neštěstí chodí opravdu po lidech. Snad každý zu nás to zažil, někdo měl velká neštěstí, někoho potkaly třeba jen ty malá. Každého se však dotkne a nelze se tomu vyhnout.
Tak by šlo pokračovat a sdomýšletr vazby a důsledky dfo nekonečna.

Další odpovědi
Kepler

U mně téměř bez výjimky platí to, že co jsem se v mládí naučil, to jsem ve stáří zapomněl.

  1. a) souhlasím, ale někdy zapomenu na co jsem se ptal
    1. tak dlouho jsem chodil se džbánem pro vodu, až jsem začal chodit pro pivo
    2. ano, až se divím, že se na mě ještě neušmajdalo
  2. a) něco se vygooglit nedá ani za prase
    1. tak dlouho se chodí s otázkou na odpovědi.cz, až ti ji smažou
    2. co na srdci, to na kardiografu
    3. spam nechodí po horách, ale na moje mailové adresy

Mluvit a psát správně česky už umí málokdo, takže nic moc velkolepého se vůbec neděje. Důležitější je dnes ovládat angličtinu a používat její odvozeniny v češtině. Už nejsme nemoderní, jsme out. S češtinou je to potencionálně na shit.

dubraro

Lidová moudra z první skupiny jsou stále platná, a s postupujícím věkem si jejich platnost stále ověřuji.
Ta druhá skupina je jim jen zdánlivě podobná, ale jejich význam je jiný. Již proto, že jejich platnost není obecně mezilidská, ale je vázána na fungující služby pokročilé civilizace.
Osvědčené životní poučky přežijí, dokud bude člověk člověkem. S češtinou si nejsem tak jistý, kolikrát již měla namále.

ivzez

S Karlem Čapkem souhlasím.
Souhlasí s ním i Drap, přestože svůj souhlas trochu „schoval“.
(Kdo si přečte jeho odpověď, bude mu jasné, co míním.)

  1. + 2)

Původně jsem chtěla odpovědět a rozvést to,
ale vzhledem k tomu, že mi „dvojka“ přijde spíše trapná
než vtipná, by to asi nemělo moc smysl…

zjentek

Jako jediný reálný tady platí- kdo se moc ptá, moc se doví.