Amie

Kolik se platí za brigádu?

Jaká je taková suma v kavárně nebo baru za hodinu? Je rozdíl, když tam jdu teprve poprvé a budu se zaučovat než když tam chodím pravidelně již pár měsíců? Za jak dlouho můžu očekávat, že mi připlatí?

Doplňuji:
Takže když mi řekli za nějakých 15 hodin 600,–, (při dlouhé směně), mám se nějak ohradit že je to příliš málo? Je to jediná brigáda na kterou jsem narazila v okruhu mého města, kde by mě vzali. Mm možnost, že mi to zvíší nebo rovnou pošlou kamsi?

Nejlepší odpověď
hanulka11

vše je na majiteli co ti nabídne může ti dát 50kč/h může ti dát 100kč/h to je jen na něm, nikde není uvedeno kolik ti musí zaplatit – na brigádě se většinou nezvyšuje plat – / moje zkušenost/
Doplňuji:
myslím, že když odmítneš 10 dalších čeká za dveřmi – je si toho majitel dobře vědom – dneska je to… ber- nebo neber

Další odpovědi
Drap

Odpověď Cr.Axla je zavádějící , v reálu to vypadá trošku jinak než je napsáno v zákonech. ReHu má spíše pravdu. Nakonec již v otázce je napsáno co podnikatel nabídl. Za 15 hodin 600 kč. Moc počítat sice neumím, ale 48 korun mi to nedá ani náhodou.
Situace je taková, že buď můžeš vzít co ti nabízí, nebo ne. Jiná volba neni. Jen pro dokreslní situace: V loňském roce , brigádnice u stánku se zmrzlinou dostávala 30 kč na hodinu.

venkovan

Neber to.
To, že potřebuješ peníze neznamená, že se necháš ponižovat. Ono to nebude 15 hodin za směnu, ale ještě nějaká navíc na přípravu, úklid apod. Nevím jak kdo, ale moc nemám k podobným provozovnám důvěru – ještě tak bych bral denní cukrárnu, občerstvení ale baru bych se asi vyhnul. To, že doma nepřehazujete peníze bagrem neznamená, že musíš vzít jedinou práci v okolí. Zkus hledat (asi zkoušíš) osobně – poptávat se , přes známé apod.
Nevím kde bydlíš, ale je skoro léto – najde se i dost sezóních prací. Občas jsem studenty zaměstnával a raději byli venku než někde v marketu apod., i když peněz bylo i o trochu méně. Takže bych se poptal u zahradnických firem co dělají údržby měst (technické služby), zkusil bych se podívat na stránky neziskovek, které ale pracují třeba v krajině na úklidu luk apod. (různí ochránci přírody a podobné spolky). Kdysi bylo touto dobou hodně práce v lese, sem tam i v zemědělství. někde se sbírají jahody apod.
Zkusil bych obejít i úřady (vodohospodáře, ochranu přírody, péči o zeleň, mateřská centra, školky, letní tábory, sociální a zdravotní služby…), někde mívají tip na dobrou firmu.
není lehké najít práci ani pro dospělého, ale nevsázel bych jen na inzerci. Tak jsou zpravidla již nabídky s vysokou fluktuací lidí.

Lucaso

To je velice rozdílné… Záleží na tom, jak bohatá je kavárna/bar, kolik už tam brigádníků je, co vykonáváte za práci a jakou náladu má vedoucí 🙂 Pokud už jste tam dříve dělala, tak by se vyšší plat dal předpokládat. Za jak dlouho Vám připlatí netuším, ale během dvou měsíců to rozhodně nebude. ---- Takže průměr tak 65,–/hod když začínáte.

ReHu

Podle toho, co vím, tak se to pohybuje od 40 Kč do cca 60 – 70 Kč / hod. Ale hodně záleží na místě, městě atd.
Doplňuji:
Amie, ohradit se můžeš, ale pokud nemáš nic lepšího, bude ti to houbeles platné.

anonym

Nejblíže reálné cenové úrovni je Lucaso, výrazně záleží též na regiónu, rozptyl mezi metropolí a sociálně slabým příhraničím činí až 60%.
Ad ReHu, po nečestném pokusu o manipulaci s pejskařskou soutěží, opět poškozuješ tazatele chybnou odpovědí.
40,–Kč/hod. je protiprávní nesmysl, protože již několik let je stanovena minimální mzda 8 000,–Kč, což je 48,10Kč/hod. (obé brutto).
Celé 3 roky marné apely, – kdo nezná fakta, ať se raději nepouští do diletantských dohadů!
Kdo nevěří, níže je průkazný aktuální odkaz k r. 2012:
Doplňuji:
ad Amie, pokud se necháváš zaměstnat na černo, těžko radit.
Ovšem je-li to na pracovní smlouvu, pak by byla neplatná, právě proto, že v rozporu s platnými zákony.
Dokud si všichni necháme líbit okrádání a zneužívání, můžeme brečet leda tak v hospodě.

  1. Slušně bych se nejprve zeptal, zda to není pod minimální mzdou.
  2. Podle toho s kým jsi jednala bych požádal o vystavení pracovní smlouvy. Pakliže je tam nezákonná mzda, odmítl bych podepsat a dal na vybranou – buď mi dáte, nač mám nárok, nebo už za tuto zlodějskou sazbu nikoho nezaměstnáte. Státní úřad inspekce práce je pro r. 2012 posílen především pro tyto případy (včetně novely o „švarsystému“) a vybízí právě ke konkrétním podnětům. – Odkaz máš níže, mají pobočky ve většině okresních měst.

Ad Drap, chápu, že tě štve, že v právech pravidelně plácáš kraviny, ale zavádějící a dokonce trestně stíhatelný je tvůj návodný příspěvek schvalující kriminální postupy a práci na černo.
Odpovědi nejsou na rady jak vykrást banku, ale jak se bránit proti nešvarům firem apod. (Žes dostal falešný palec od chybně odpovídající, na jasných faktech nic nezmění). Zákony jednou platí pro všechny (tedy i pro tebe) a jejich neznalost neomlouvá. Stále ještě žijeme v právním státu, pokud právem pohrdáš, jsi na stejné straně jako podvodníci, na něž licoměrně sám nadáváš.
Viz citace z pravidel, kde porušuješ zákony, ač se ti příčí, to na rovinu přiznat.
Porušení zákonů
Není povoleno uvádět cokoliv, co je v rozporu s platnými zákony. Je nepřípustné navádět lidi ke sdílení jejich osobních údajů. Je zakázáno porušovat autorská práva, vyhrožovat nebo porušovat soukromí ostatních.

Odkaz na kontakty SUIP v rámci celé ČR:
http://www.su­ip.cz/kontakty/

Zdroj: http://www.poradna-pracovni-pravo.cz/clanek/mi­nimalni-mzda-v-r-2012.php

anonym

Amie, platilo, platí a zřejmě i platit bude – peníze brigádníka nejsou nikdy žádná horentní suma, ani závratná hodinová sazba.
U krátkodobé brigády se odměna určitě nezvýší.
Pokud se osvědčíš, budeš mít praxi a zaměstnavatel s Tebou bude spokojen, tak se Ti plat nejspíš zvýší. Tím také zaměstnavatel prospěje svému podniku, protože zapracovaný člověk je určitě šikovnější než nováček.
Doplňuji:
Výši odměny za brigádu si budeš muset zjistit u zaměstnavatele. Ta se totiž podnik od podniku může lišit řádově o desetikoruny.

led

Dr.Axl, je pravda, že veľa podnikateľov dodržuje zákony, ale žiaľ nájde sa stále veľa podnikateľov-podvodníkov postupujúcich podľa hesla: ak sa snažíš o najvyšší zisk, nájdi si chybu v zákone.

anonym

Ad led,

  1. Tady nejde o žádnou chybu v zákoně, ale jeho jednoznačné porušování.
  2. Nepopírám, že se v praxi zákon porušuje, stejně jako se korumpuje, zneužívá veřejných zakázek a dotací EU.

Ale dokud to všichni budeme trpět, těžko se to změní. Kdyby se zaměstanci nenechali zneužívat a všichni trvali na zákonech, pak by si to zaměstnavatelé nikdy nedovolili, protože by pak neměli žádné zaměstnance.
A i když jde o běh na dlouhou trať, základní předpoklad je změna v myšlení a ne rezignace vůči bezpráví a přistupování na zneužívající praktiky.

led

Zákon je jedna vec – žial prax je iná (platí to všade – nenahovárajme si že to tak nie je)
Zmluva je napísaná krásne – minimálna mzda, dohodnutý limit hodín, podpisy a skutočnosť… ústna dohoda je na odpracovanie viac hodín – podľa požiadavky zamestnávateľa. Poznám niekoľko prípadov
1– šofér domiešavača má zmluvu na plat blízko minimálnej mzdy za štátom stanovený limit hodín, odrobí o 100 hodín viac (270–290hodín), na ruku dostane pridané o 1/3 vyšší plat než je zmuvný a môže byť rád, že má prácu
2– zdravotná sestra v penzione (starobinec) zmluva na 10hodín týždenne 2€/hod(48Kč), odrobí 180hodín dostane 120–200€ a „drž hubu inač končíš“
Myslíte si snáď, že podnikateľ je sponzor nezamestnaných, on chce v prvom rade maximálny zisk

ReHu

Milý Dr.Axle, je velký rozdíl mezi tím, co se má dle zákona platit a tím, co se opravdu platí.
Tak tady neházej kameny, ty, který jsi dozajista bez viny.
Prostě nepruď.

anonym

Milá ReHu, napsat, že hodinovka po min. mzdu je nezákonná, a že si práci na černo necháváme líbit ku své škodě, není prudění.
Přečti si, laskavě doplnění mé odpovědi, je to tam jasně řečeno.
Stále zapomínáte, že jde o odbornou rubriku a ne kecací fórum, kde každej plácá, co jej napadne.
To, že Drap uvádí zmrzlinářku za 30/h. je na stejné úrovni, jako že si pasák bere od prostitutky 80% výdělku a vydírá ji a tyranizuje.
Pak by se tvé chápání ubíralo někam k Balkánu a ne do civilizované Střední Evropy s platným právním systémem.

terry

Myslím, že otázka zněla. kolik se platí za brigádu. Ne, kolik se má podle zákona platit.
To, že bude vědět, kolik se min. platit má asi moc nepomůže, když realita je jiná.

anonym

ad terry, to máš sice pravdu, ale dle doplnění se nejedná o řádnou brigádu se smlouvou na DPP, ale evidentní práci na černo a nejspíš bez papírů nebo s falšovanými výkazy práce oproti skutečnosti.
Obojí je nezákonné!
Venkovan to napsal jasně, podporovat zloděje a podvodníky určitě nebylo záměrem těchto stránek.

anonym

Ještě dovětek pro ReHu, když ses registrací pře 18 měsíci zavazovala respektovat pravidla a zákony, možná jsi přehlédla tento docela podstatný odstavec:
„Buďte zodpovědní a nepokoušejte se vystupovat klamavě, připisovat si neoprávněné znalosti. Neposkytujte rady a odpovědi, které by mohly někoho poškodit. Nenavádějte k násilí nebo škodlivé činnosti.“
A ta tvá narážka na vinu – uveď aspoň jediný příklad. Mlhavá nařčení používá bulvár.
Sám jsem nikdy nepřistoupil na podvodné pracovní smlouvy, nezneužil Odpovědi pro jakékoliv komerční nebo prospěchářské účely a nejen, že nepoškozuji tazatele, ale naopak je varuji před chybnými odbornými odpověďmi.
Pokud dodnes nechápeš rozdíl mezi pojmem poradna a chat, možná by sis je měla připomenout.

anonym

S brigádami je to už několik let hodně špatné. Zkus se zamyslet Ty sama nad tím, jestli Ti za takových podmínek stojí brigáda za to, nebo ne. Znám mladé lidi, co dělali za ještě nižší peníze a není to nijak dávno. Dcera kamarádky začínala v Lídlu za mizerný plat a další měsíc dostala přidáno a byla spokojená. Studuje VŠ a teď o prázdninách má nastoupit znovu a docela se těší, že si zase přivydělá. Její počáteční plat byl ale někde pod 40,– Kč za hodinu, takže na tom byla zřejmě ještě hůř, než jak nabízejí Tobě. Pokud nemáš nic jiného, tak to aspoň vyzkoušej. Skončit můžeš vždycky, je to přece brigáda. V nejhorším si najdeš pro příště něco jiného.