21simonka11

Je nezákonné mít dvě směny denně?

Dobrý den, přítel pracuje jako řidič dodávky a jeho šéf po něm chce aby dnes vzal ranní směnu tzn. cca od 7:30 do 17:00 a pak ještě jel v noci cca od 21:30 do 6:00. Tak jsem se chtěla zeptat jestli to není porušení zákonu, protože mám strach vzhledem k tomu, že řídí, aby neusnul za volantem. Děkuji

Nejlepší odpověď
Emefej

Zákon č. 262/2006 Sb., paragraf 90.

Další odpovědi
led

Šofer z povolania má zo zákona presne určené, koľko hodín smie jazdiť, aká dlhá musí byť prestávka a podobne. V žiadnom prípade nesmie v priebehu 24 hodín jazdiť 16 hodín.

Ušel ventil

Emefej to má blbě -
je to takhle -
Denní doba odpočinku (čl. 8):

  1. jedná-li se o 1 řidiče:
  1. tzv. nedělený odpočinek – v průběhu každých 24 hodin musí mít řidič odpočinek nejméně 11 po sobě následujících hodin, který smí být zkrácen na nejméně 9 po sobě následujících hodin nejvýše třikrát týdně

NEBO

  1. tzv. dělený odpočinek – ve dnech, ve kterých se odpočinek nezkracuje,smí být čerpán ve dvou oddělených částech během 24 hodin, přičemž první z těchto částí musí trvat nejméně 3 po sobě následující hodiny a druhá nejméně 9 po sobě následujících hodin. V takovém případě se minimální doba odpočinku prodlužuje na 12 hodin.
  1. jedná-li se o 2 řidiče:

Jsou-li ve vozidle nejméně dva řidiči, musí mít každý z nich denní odpočinek nejméně 9 po sobě následujících hodin za každé období 30 hodin.

zjentek

Svým způsobem je to prohřešek proti konkrétním pracovním právům!

ivzez

Podle mne by měl tu druhou směnu odmítnout,
je tam příliš krátká přestávka mezi směnami.

dubraro

led:
To ale platí pro řidiče nákladních aut. Pro dodávky to neplatí. Unavení řidiči dodávek jsou příčinou mnoha nehod v poslední době.

led

Platí to nielen pre šoférov nákladných áut nad 3,5t ale pre šoférov z povolania aj do 3,5t a šoférov autobusov.

Dochy

Emefej: Bacha, paragraf 93 – práce přesčas
Ale u řidičů jsou tam myslím ještě další pravidla…