Dan007

Jde nějak málo podnikat od 15 let?

Odpovědi
Drap

Ano lze za určitých podmínek. Pouze v uměleckých oborech. Třeba jako herec, zpěvák a podobně.

Lamalam

Můžeš počkat do šestnácti a pak požádat soud o přiznání svéprávnosti podle § 37 zákona č. 89/2012 Sb.

Omlouvám se za hrubou nepřesnost v první verzi mé odpovědi.

Zdroj: http://zpravy­.idnes.cz/zplno­letneni-kvuli-podnikani-dk2-/domaci.aspx?c=A140108­_091106_domaci_maq

ivzez

Nejde.

Do 16 let jenom umělecká činnost dítěte (se svolením úřadu práce),
od 16 let můžeš podnikat se souhlasem rodičů.

Nebo můžeš po 16. narozeninách požádat soud o přiznání svéprávnosti.
Budou-li rodiče souhlasit a shledá-li to soud odůvodněné, svéprávnost ti
přizná a budeš moct podnikat svým jménem a na své náklady.

———
Pozor!

(1)
Řada lidí zaměňuje svéprávnost s plnoletostí a mluví/píší o „zplnoletnění“.
To je nesmysl. Plnoletosti lze dosáhnout pouze dovršením 18 let, ani soud
nemůže nikoho „zplnoletnit“.

(2)
Přizná-li ti soud svéprávnost, nebude to totéž jako plnoletost.
Na alkohol, řízení auta a další věci si budeš muset počkat až
do 18. narozenin.

————
Nahlásila jsem odpověď Lamalam jako nesmyslnou:
„chybně formulovaný nebo nesrozumitelný příspěvek“.