Dane

Jaké údaje může požadovat zprostředkovatel práce do zahraničí při uzavírání smlouvy se zájemcem?

Na internetu jsem našla agenturu, která se zaměřuje na oblast zprostředkování práce a studijních pobytů. K uzavření smlouvy požaduje rodné číslo, údaje z občanského průkazu (číslo OP, adresa) nebo kopii pasu.

Které údaje vlastně může zprostředkovatelská společnost požadovat?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Může požadovat všechny, které jsi ochotna poskytnout. Pokud se ti to příčí, najdi si jinou agenturu.

Další odpovědi
ivzez

Dane, jak se asi zaměstnavatel dívá na zaměstnance, který si práci
našel sám, a ja k na toho, který se neobešel bez zprostředkovatele?

Jakou získá zaměstnanec, který s ním jedná přímo, a jakou práci
sežene zaměstnanec, s kterým zaměstnavatel ani nemluvil?

Co myslíte, zadávají zaměstnavatelé agenturám místa se slušnou
prací, pracovní dobou i výdělkem, nebo jim zadávají místa, u nichž
je jim jedno, jestli zaměstnance uvidí před nástupem?

Začněte přemýšlet:
Chcete-li sehnat slušnou práci v zahraničí, zapomeňte na zprostředkovatelské
agentury (které stejně často nedodrží, co slíbily, a seženou jen tu nejhorší práci).

Vyhledejte si pracovní portály země, v níž chcete pracovat,
vytvořte si vlastní účty, zadávejte životopisy, inzerujte a hlavně
oslovujte přímé zaměstnavatele.
___

Každé agentuře podepisujete souhlas s uchováváním a spravováním osobních údajů. Povolujete agenturám Vaše údaje kompletovat, upravovat a poskytovat třetím stranám. Jaké údake to budou? Přece ty, o které si Vám agentura řekne.

Já bych své údaje žádné agentuře nesvěřila.

Dane

Ivzez: se zaměstnavatelem můžete mluvit telefonicky nebo přes skype.

Myslím si, že zařídit si místo před odjezdem přes agenturu je časově úspornější. Pokud nebudete v práci spokojená, můžete si časem najít jinou. Výhodou bude přísun peněz, který Vám postačí na pokrytí bežných výdajů (nájem, strava, …) a diký kterému se nedostanete do finanční tísně.

V případě, že odcestujete a budete hledat na místě, musíte počítat s nemalými výdaji.

Tak co je lepší.

ivzez

S výdaji byste měla počítat tak jako tak. Některým agenturám to občas „nevyjde“. Pokud vím, uzavírá se smlouva až v zahraničí a nemusí se to podařit hned po příjezdu. Podle mne je lepší, pokud si zaměstnavatele vyberete sama, pokud „předvýběr“ nenecháte na agentuře.

Četla jsem o nedodržených podmínkách (kvalita + cena ubytování, jiná než slíbená práce za nižší mzdu s pozdějším nástupem, někteří si dokonce museli práci hledat po příjezdu sami, …). Netvrdím, že jsou všechny agentury stejné (a v internetu najdete spíše stížnosti – ti, kdo byli spokojeni, moc často nepíší), ale určitě bych radila opatrnost a pro začátek si zajistit i finance.

[Před pár lety jsem o toto dost zajímala kvůli dcerám, pročetla jsem toho hodně, ale konkrétní odkazy už nevím.]

Ještě mne napadá:
Znáte weby Čechů žijících v zahraničí?
Na těch se dá najít hodně dobrých rad.

Dane

Možná by bylo nejlépe nepracovat. 🙂

gecco

To ani ne – lépe by bylo být samostatná – a obejít se bez agentury…
😉

Dane

🙂 jen při měsíčním pobytu v Anglii utratíš za ubytování a stravu kolem 20 tisíc korun.

Odejít bez agentury by možná bylo samostatné, ale určitě ne rozumné. Pokud nemůžeš rozhazovat prachy jako Večerníček, platí to dvojnásob. :)

ivzez

Dane, je to přesně naopak:
Jediné rozumné řešení je obejít se bez agentury.

Vyhledejte si v internetu zkušenosti s agenturami zprostředková­vajícími práci v zahraničí a nestačíte se divit, co „dokážou“ (ty agentury samozřejmě).

Moje dvě dcery v zahraničí pracovaly. Práci si obě sehnaly samy. Nejen, že ušetřily za poplatky agenturám, ale velký rozdíl byl právě v pohledu zaměstnavatele a v jednání zaměstnavatele s nimi.

Starší nastoupila na řadové místo, ale během pár týdnů (5 nebo 6 – už nevím přesně) jí zaměstnavatel svěřil místo zástupce vedoucího. Původně tam chtěla být rok, ale pak zůstala skoro rok a 3/4. Práce se jí líbila, bavila ji.
Myslím, že se jí samostatnost a přímé jednání vyplatily.

(Mladší tam byla jen na prázdniny,
takže hledala „jen“ přivýdělek na cestování).

Kdyby byly jely s některou agenturou,
byla bych o ně měla mnohem větší obavy.

___
Nemusíte dát na mne, neznáte mne a já jsem
i tady někdy dost „hrr“.

Ale než cokoliv podepíšete, vyhledejte si zkušenosti lidí, kteří vyjeli s agenturami.

ivzez

PS:
Pokud se rozhodnete pro výjezd s agenturou, vyberte takovou, která má na webu smlouvu, již byste s ní měla uzavřít.

Vytiskněte si smlouvu a Všeobecné obchodní podmínky a pokud něčemu nebudete rozumět, zkonzultujte obě písemnosti s právníkem.

Dane

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=KyLOBmt7QYs

ivzez

„Omlouváme se,
video není dostupné“…