Rokio

Kolik procent lidí z těch, co si myslí, že jsou chytří, jsou chytří?

Nejlepší odpověď
Arcimozek

To je, synu, excelentní otázka! Líbí se mi.

Existuje tvz. Dunningův–Krugerův efekt, podle kterého si lidi s podprůměrnými schopnostmi myslí, že jsou nadprůměrní. Naopak ti naprůměrní své schopnosti podhodnocují. Já jsem v takové schizofrenní situaci, neboť někdy mám sklony své schopnosti podhodnocovat, tedy si myslím, že jsem naprůměrný, ovšem to pak zase svádí k podprůměrnosti.

Sám jsem znal jednu děvu, která si o sobě myslela, že je nejchytřejší a nejreprezenta­tivnější, arciť byla, promiň mi ten výraz, dutá jako prázdný sud.

Jsem toho stanoviska, že ti, co si myslí, že jsou chytří, a jsou hloupí, udržují ve společnosti minoritu. Můžeme o tom klidně vést další diskurs.

Nicméně, my osvícení nemusíme dbát na to, co si o sobě myslíme my či ostatní, důležité je, že vesmír VÍ, že my jsem ti vyvolení, jedineční, krásní.

Chceš-li se k nám přidat, napiš mi, můžeme si domluvit privátní lekce napojení na vesmír.

Arcimozek

Další odpovědi
da ny

Milý Rokio,
neumím na otázku odpovědět. :/
Mám za to, že chytrý člověk si to nemyslí (možná zřídka, v některých situacích), i když ví/cítí, že je „dobře vybaven“ a žádný hlupák.
Podle toho, jak je emocionálně vybaven, obyčejně se nechvástá svými schopnostmi. Nestaví je na odiv.
Podobně to májí lidé osvícení (v dnešním pojetí).
Bývají skromní, neumí se chvástat, ví sé…. Často mají nějaké schopnosti, um. velmi často bývají i chytří.
Všichni však NE. Protože člověk, nikdy nebude dokonalý…..
Fanatismus a jistá nabubřelost, je všudypřítomná.
😉
Cchytrost
Synonyma:
• vynalézavost

• bystrost

• inteligence

• duchaplnost

Chytrost a inteligence jsou nakažlivé
Emoční inteligence aneb Empatie versus chytrost
Jak se měří chytrost a co je to IQ?
https://www.no­vinky.cz/clanek/ve­da-skoly-chytrost-a-inteligence-jsou-nakazlive-182814
https://www.no­vinky.cz/clanek/ze­na-vztahy-a-sex-emocni-inteligence-aneb-empatie-versus-chytrost-40003987
https://junior­.rozhlas.cz/jak-se-meri-chytrost-a-co-je-iq-8874729

WhiteCrow

Každý kdo ví že má možnost se rozvíjet, zpochybňuje vlastní schopnosti, ale asi to závisí na situaci a společnosti ve které se nachází

Savier

To je velice dobrá otázka Rokio! Myslím si, že jich je velice málo.

zjentek

🤣🤣🤣

Rokiáči, abych ti zde odpověděl i já nyní postrádá jakýkoli sensus, neboť můj bývalý „kolega“ a nynější hluboký přítel Arcimozek, téměř geniálním způsobem jemu vlastním vyjádřil a svou neodmyslitelnou, všudy doprovodnou září také jasně osvětlil již vše, co bych ti jinak napsal já, zjentek.

Díky za jeho moudrá slova. I když ne příliš ochotně, klidně a bez mučení já zjentek přiznám, že přítel Arcimozek VÍ, že „prostě umí/zná“ a je potřeba bez pýchy/ega připustit, že jakožto osvícený vesmírem stále má co dát a naučit, dokonce někdy i nás, probuzené k hlubokému uvědomění, čili k čiré vesmírné hloubce.

Děkuji příteli Arcimozku, že už jen prostá písmenka dokážeš proměnit v onu lahodnou vesmírnou hloubku, děkuji tobě, Rokio, děkuji rodičům, tvým rodičům, jejich rodičům, přátelům a známým, děkuji sobě, tobě, vám/nám, děkuji soudružce učitelce, tomuto serveru a všem spolupracovníkům, bez nichž by dílo (hodné nominace) nevzniklo, dále děkuji celému vesmíru, slunci , času, prostoru a v neposlední řadě každému ránu, že nekonečně přichází se svými zázraky sem k nám. Děkuji každičké baterii v tělech vašich/našich/mých, fyzických, astrálních, všech, protože bez nich by tento zázrak zde nemohl spatřit světlo vesmíru, světlo světa, světlo těchto stránek a skrze odpovědi doplout až k nám, k našim zářícím duším a dát nám takto zdarma přehlubokého poznání pravdy.

Přestože jsem již děkoval, tak děkuju a děkuju.

EKSOT123

  1. okud jde o odborné znalosti např. technického typu, je v pořádku, pokud člověk, který tu specializaci studoval a dělá v tom, tak si myslí, že o tom něco ví. Ale i zde při nedostatku pokory mohou v praxi nastat situace, že i člověk, který o tom studoval mnohem méně, může přijít se zajímavým postřehem. A pokud je šéf nafoukaný, přijde to vniveč. Naopak pokorný člověk často potřebuje sebrat odvahu a nadhled, aby si svoji převahu správným způsobem přiznal a použil v užitek.
  2. pokud jde o tzv duchovní osvícení, je v tom tolik pastí a lidé jsou tak neopatrní a v základech zatíženi, že tady asi nemůžeme mluvit o procentech, a snad ani o promile. Je to o to smutnější, že pouhé materiální nasměrování není důstojné člověka, jeho statusu ani inteligence. Duchovní nasměrování je pro opravdový život jedinou možností. Dobré je, že pokud existuje dobrota, pokora a otevřenost , tak i na bludném směru není nic ztraceno. A naopak i na správném směru lze ztratit vše.

Kazatel

Je třeba rozlišit inteligenci a vědomosti. Nicméně, chytrý člověk ví, že je toho pořád hodně, co neví.

annas

Zbytečná otázka, protože předmět dotazu se nezkoumá. dĚLAJÍ se jen testy .IQ, které zachytí jen část schopností,. Je to jen číslo, které ukazuje, jak si vede jedinec v rámci poopulace ale, protože testy v určitých situacích a pohled na IQ i je čistw subjektivjl.

Kromě toho chytrost nespočívá k v naměřeném IQ,ale spíše ve schopnosti aplikovat své znalosti na určití problémy či otázky,.

Záleží na tom, co kdo považuje za chytrost. Rokio už několikrát vložil podobnou otázku, takže je třeba se podívat do archivu také sledovat., aby se otázky stále neopakovaly od téhož jedince a přinášely nové dotazy. Zřejmě si neuvědomil , že existuje několik druhů inteligence a že z měření IQ, nevyplývá,jak se chytrý člověk umí chovat a že často postrádá emoční inteligenci., Ta je mnohem důležitější než výše IQ či chyxtrost . ,

Řekla bych, že pohled na chytrost je subjektivní, nedá se přesně definovat a srovnávat.

„Vždyť člověk opravdu chytrý umí svou chytrost skrývat.“ (Francois de la Rochefoucauld)
Za chytrého považuji člověka, který si umí poradit s problémem, případně nechá si poradit, ví, kdy a jak má správně reagovat., umí diskutovat.

Zapamatuje si to, co čte, to, co mu někdo řekne, dovede to interpretovat, je zvídavý, snaží se najít podstatu věci, všechno ho zajímá, má přehled atd. …

" Co si lidé myslí, to nevíme,. Jediným důkazem, že myslí ,bývá často jejich namyšlenost., egoismus, agresivita,", tvrdí PhDr, Jan Sobotka.

„Říká -li nám někdo, že jsme nejchytřejší z lidí, které zná, jsme- li trochu chytří, pochopíme, že moc chytré lidi nezná.“ Dr. Sobotka

„Je to velký skutek chytrosti skrývat svou chytrost.“

  • François de La Rochefoucauld

„Proto pravda hllupého muže o tom, co chytrý člověk říká, nemůže být nikdy přesná, protože nevědomě převádí do něčeho to, co slyší, čemu rozumí.“
― Bertrand Russell,

„Chytrý se učí pět let, hlupák to stihne za den.“ — Vietnamské přísloví

Zdroj: https://citaty­.net/citaty/1983093-vietnamske-prislovi-chytry-se-uci-pet-let-hlupak-to-stihne-za-den/

Často se zaměňuje chystrost s intelilgencí,. Je rozdil mezi chytrosti a inteligencí? Asi ako medzái vzdelaním a múdrosťou.
vzdelanie sú vedomosti získané štúdiom, múdrosť schopnosť tieto vedomosti využívať.
chytrosť je to samé, čo vzdelanie, inteligencia to isté, čo múdrosť.
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-je-rozdil-mezi-chytrosti-a-inteligence

Další skutečnost je , že lidé jednak nedokáží své schopnosti posoudit zcela přesně, a jednak mají v průměru tendenci se nadhodnocovat,

Nedávný průzkum v USA zjistil,že pouze 40 – 55 % lidí si myslí, že jsou chytřejší než průměr,
.Existují ale výjimečně „nadaní jedinci, jejichž množství v naší dětské populaci se odhaduje mezi 3 až 5 %. Neexistuje žádná ostrá dělicí čára mezi běžnými lidmi a lidmi s výraznou inteligencí/na­dáním. Pokud zahrneme do uvedené skupiny i ty, kteří stojí „někde mezi“, bude uvedený poměr ještě vyšší. Není to tedy málo. Každý z nás ve svém okolí někoho takového pravděpodobně zná. Uvedla jsem jako příklad jednu holčičku, která v 8 letech přečetla 1000 knih pro dospělé a umí diskutovat o politice, umění, hudbě,atd,. I dospělý musí dávat pozor na to, co říká.

Je běžné, že poloznalí lidé myslí, že jsou obzvlášť chytří,. Je pravda, že lidé s nižší inteligencí se přeceňují na rozdíl od opravdu chytrých, kteří se podceňují. Ale je pravda, že vysoké IQ často ukazuje na to, že IQ nenl tak důležité, pro život. Mnohem podstatnější ije nteligence sociální a emoční, tedy to, jak jsme schopni se vcítit do pocitů jiných lidí a podle toho upravovat své chování a jednání? Pedagogové i psychologové se vesměs shodují: Vysoké IQ může být darem bohů, ale i prokletím,

"Opakuji. Rokio který vložil už několik podobných otázek, pravidelně zapomíná, že se šasto opakuje, že třeba existuje několik druhů inteligence, ale i hyperinteli­gentních lidí, s nimiž se setkáváme třeba v různých soutěžích, kde vedle vědomostí hraje roli i sociální a emoční inteligence., Např. Pořad Na lovu, starší Riskuj, Chcete být milionálem atd, . Ale i zde je vidět, že svou chyjtrost mnozí jedeinci přeceňují a považují se za mistry, světa,. Ti, kteří znají jsou skromní.

Domnívám se, že když je někdo opravdu chytrý, je to každému docela zřejmé, takže není třeba, aby chytrý člověk říkal ostatním, že je chytrý. Člověk, který si myslí, že je chytrý, ale není, se tím bude chlubit, protože si o něm nikdo nemyslí, že je chytrý, a není dost chytrý, aby věděl, že nemůže změnit názor jen tím, že bude mluvit o tom, jak chytrý údajně je.

Hloupí lidé jsou příliš hloupí na to, aby věděli, jak hloupí jsou." Chytří lidé jsou dost chytří na to, aby věděli, kolik toho nevědí."

Zkuste je ignorovat. Nejsou chytří, pokud se musí neustále chovat chytře. Jsou nejistí. Pokud jsou jejich projevy toxické, nastavte hranice: Udržujte si odstup nebo se od nich vzdalujte. Nemůžete změnit ostatní lidi, ale můžete se většinou rozhodnout, s kým chcete trávit čas. Nemůžete odebrat členy rodiny, pokud to není velmi kritické.

https://www.qu­ora.com/How-do-you-deal-with-someone-that-thinks-they-are-a-genius-and-constantly-brags-about-being-smart-when-there-are-clear-signs-they-are-not-as-smart-as-they-think

Závěrem to, že chytrost nestačí, důležité jsou i jiné vlatnosti,

"Přišla na to, že jediné, co stojí za to – je říkat, co člověk cítí. Chytrost je hloupost. Člověk musí prostě říci, co cítí.“ — Virginia Woolf, kniha Paní Dallowayová

Zdroj: https://citaty­.net/citaty/283709-virginia-woolf-prisla-na-to-ze-jedine-co-stoji-za-to-je-rikat/

cappuccino

Ti, co jsou skutecne chytri, to nedavaji na obdiv! Proto by na takovou otazku ani neodpovedeli!!

Kjuba

Pokud by měli mít 300000000000000 IQ tak asi nikdo ale pokud tak ke 140 IQ tak typuju cca 40%

melounex

Ahoj, já jsem chytrý a vím to. Mám IQ 149. Ale v některých věcech jsem vyloženě blbej :D Třeba emoční inteligenci celkem mám, ale vyhovuje mi dělat, že emocím moc nerozumím a často lidé říkají, že žádné nemám :D

Nicméně jsem byl na základní a střední škole vždycky jiný a nechápal jsem proč. Na učení jsem kašlal, procházel jsem s trojkami. Sice to co jsem chtěl jsem zvládal, nikdy se mi nestalo, že bych něco nepochopil, ale vůbec by mě nenapadlo, že jsem nějak nadprůměrně chytrý. To jsem zjistil až, když jsem kvůli přihlášce na VŠ dělal IQ test u Mensy. Jinak jsem stále jiný a lidé mě často vůbec nechápou a to mě i baví :D

Takže kdybych se na to zaměřoval a porovnával jsem se s ostatními, možná by mi došlo, že jsem chytřejší (tedy že mám logické myšlení jinde než běžní lidé). Ale samotného by mě to nikdy nenapadlo. Kolik % je velmi těžké říct, na to by bylo potřeba udělat průzkum na dostatečném statistickém vzorku. Každopádně, pokud si někdo myslí, že je chytrý a nemá to potvrzené nějakým testem nebo jiným srovnáním, tak jde jen o subjektivní pocit a asi, když je někdo chytrý, tak to neřeší, ale ten kdo je hloupý by to mohl řešit více. Jinými slovy to bude značně individuální.

Hezký den,
Matouš

zjentek

Oprava: Nikoli baterie nýbrž bakterie. Děkuju.