Kdy může dítě na sedadlo spolujezdce?

Od kolika let může dítě na přední sedadlo v autě,Je limit na výšku?

Nejlepší odpověď
Attack-design

musí mít věk 12 let, zároven min. 36 kg a 150 cm, a bacha policajti sebou opravdu vozí metr

Další odpovědi
Mandarinka

Zadní sedačka:
Nový zákon stanovuje, že autosedačku musí používat všechny děti, které nedosahují výšky 150 cm a váží méně než 36 kilogramů, přičemž musí splňovat obě tyto podmínky. Jedna výjimka ale platí: pokud je jedno z vašich dětí starší tří let, může sedět na prostředním sedadle bez autosedačky, pouze připoutané bezpečnostním pá­sem.

Přední sedadlo:
Pokud jde o klasické auto, které má pásy na všech sedadlech, není rozdíl, zda jde o přední či zadní sedadlo, každé dítě může sedět vepředu, pokud má správnou autosedačku. Věk zde vůbec nerozhoduje.

V praxi to znamená, že na předním sedadle můžete vozit nejen nemluvně v takzvaném ‚vajíčku‘ (avšak pouze v protisměru a s vypnutým airbagem), ale i větší dítě v autosedačce po směru jízdy. Mnoho řidičů tuto možnost ovšem nevyužívá. Důvod je jasný, sedadlo spolujezdce je totiž rizikovější než zadní lavice.

Lencis

Limity jsou limity… nařízení jsou nařízení… ale instink je instink. Dítě na přední sedadlo zkrátka nepatří !

Dandi

Jak už se zde řeklo, do 150 cm musí být v sedačce, kterou bych určitě uložit na zadní sedadlo… Pak už záleží jen na Vás kdy se odhodláte své dítě pustit na přední sedačku.

perumax

Dítě na sedačku spolujezdce může pokud dosáhne věku 12.