Tombik

Kdy a jaký maják mohu použít?

Rád bych si pořídil LED Maják, ať už oranžový nebo ten modrý (to jsem se ale dočetl že nejde). Co jsem se ale nedočetl je to, kdy a za jakých okolností ho smím použít. Mohu ho použít i když nevykonávám žádnou službu (tedy například v koloně)? Jak se takový přestupek trestá?

A co siréna? Smí se ta používat v obdobných případech jako jsem psal?

Díky za odpověď

Nejlepší odpověď
lukas.zmizik

  1. modry vubec ne, jsou konkretne vyjmenovane vyjimky, ktera vozidla mohou pouzit vystrazne svetlo modre barvy – a to v zakone 361/2000 Sb. §41 (2)
  2. sirena take ne, jedna se o neopravnene uziti vystrazneho zvukoveho znameni
  3. i oranzovy majak musi byt zapsan v TP, pokud neni prenosny – magneticky, smis ho uzit jen tehdy, pokud by jizdou nebo pracovni cinnosti mohla byt ohrozena bezpecnost provozu (nadmerne naklady, uklidove stroje, jeraby, plosiny, bagry – tedy na osobni auto jen tak pro paradu ti to neprojde)
  4. tresta se neopravnene uziti vystrazneho svetla modre i oranzove barvy pokutou do 2000 kc a 1 bodem

Doplňuji:
to venkovan: generalni skoleni v soucasnosti neni potreba na zadny druh majaku, to uz skoncilo s nastupem novych profesnich prukazu. pokud chci jezdit jako hasic, musim pouze jit na jejich vnitrni skoleni a kondicni jizdy, pokud chci jezdit se sanitou, musim mit praxi s prevozni sanitou a zase si udelat nejaky jejich vnitrni kurz.

Další odpovědi
arygnoc

proč?

nevidím jediný rozumný důvod, proč by jste měl chtít používat maják, sirénu. Jenom proto, že by jste rád?

Jak vás to vůbec napadlo? Uvědomujete si, že má jistý smysl, že tyto zařízení nesmí používat, kdo by ho jen rád používal?

venkovan

Na oba majáky musí být nějaké školení. Oba musí být zapsány v techničáku a nebo se zapisovaly.
Oranžový maják neopravňuje řidiče takového vozidla k nějakým výhodám, pouze upozorňuje ostatní řidiče, že vozidlo má například nadměrný náklad a nebo na silnici se chová nestandardně – například pracovní stroje, auty správy silnic apod. Rádi je používají asistenční služby když jedou k nehodě apod. Nesmí to, ale policie jim to toleruje – už byl nejeden případ, kdy si na ně obyčejní řidiči stěžovali, že s oranžovým majákem jedou jako prase a všechny ohrožují. Navíc potom ještě brání v průjezdu okolo nehody.
Modrý používají složky integrovaného záchranného systému a nějací pohlaváři apod. (tedy ne plebejec)..
A siréna to samé, pokud není oprávnění pro její použití nemá se.
Popravdě nechápu k čemu maják v koloně – na jejím konci když k ní přijíždím má řidič zptou varovná světla a najedu ke pravé či levé krajnici (u víceproudáých vozovek) aby mohly projet vozidla IZS.
Mimochodem – siréna co budete na silnici dělat až si jí tam dá každý a bude si houkat kdy si vzpomene. Ptom si každý takový bude muset sám sobě poděkovat až někdy (nepřeji to) povezou třeba sanitou do nemocnice a lidi její sirénu nebudou respektovat, protože si budou domnívat, že si to jen někdo hraje. Buďme k sobě trochu ohleduplní, když nechceme být k těm druhým.
Pokuty nevím, ale jednou jeden moudrý psal, že si na auto dal celou majákovou rampu, nepřipojil jí a stejně mu policie dělala dusno, že jí na autě má.

tom004

Souhlasím s modrým majákem,i s pou­žitím zvukového žařízení.Ale oranžový maják lze použít současně s trojúhelníkem v pžípadech,kdy vyhláška jeho použití vyžaduje.Takováto blikající zařízení,se řidičům doporučovalo používat už v minulém století.Byli to baterky oranžově blikající,různých tvarů,i s mag­nety,aby drželi na střeše automobilů.

cukrar

Tombíku,
klidně si můžete koupit jakýkoliv maják, dokonce ho i převážet ve vozidle, třeba i na palubní desce, avšak.
NESMÍTE HO POUŽÍVAT. Převážet ano, použít NE!!!
http://www.au­toweb.cz/oran­zove-majaky/

Srdce Draka

Mě by zajímalo jestli mohu mít maják oranžové barvy na autě když ho nepouziji dělám v bezpečnostní agentuře a používám maják při práci v areálu a občas zapomenu maják sundat a jedu s ním domů ale je vypnutý mohu za to dostat pokutu?

Tombik

Ptám se jenom proto, že mě to zajímá a tak vás žádám, abyste si své morální poučky nechali na vaše ratolesti. Nejsem hlupák – ani nepřemýšlím o tom, že bych takové věci dělal, ale znám lidi, kteří pravě ano a tak mě zajímalo, na jak velké hraně zákona se pohybují. Díky

cochee

Původní tvoje otázka ale zní jinak, začíná „Rád bych si pořídil…“ 🙂 ne, že „Zajímalo by mě…“ Ale to neva, jen odbočka. Mám pro tebe námět: kdysi existovaly i majáky červené, měli je určitě např. hasiči. Platná právní úprava ale červené majáky neřeší. To by bylo husté, kdybys sehnal ;) (určitě se ale v silničním zákoně najde něco, co i tohle staví mimo zákon 😛 )