Alesh

Kdo má přednost v této situaci?

U klasické křižovatky s přímou hlavní silnicí a dvěma kolmými vedlejšími silnicemi, jsou vedle přechodu pro chodce i přejezdy pro cyklisty. Bavíme se teď o přejezdech přes hlavní silnici. Z vedlejší silnice vyjíždí auto a odbočuje vlevo a v podstatě kříží trasu souběžně vyjíždějícího cyklisty, který jede rovně přes přejezd. Kdo má přednost? V každé variantě jede cyklista naposled nebo je tam nějaká výjimka, třeba že v tomto případě, když má to auto de facto za zády je to jinak?

Tak jsem dostal kreativní náladu a nakreslil jsem to v Powerpointu. 😉
http://letecka­posta.cz/764736152

Cyklista (zelené kolečko s čárkami) jede rovně a má značku Dej přednost v jízdě. Auto (modré) odbočuje vlevo, křižuje cyklistovu dráhu, ale tak trochu by možná mohlo mít přednost zprava (nevím?!), ale taky má značku Dej přednost v jízdě. Takže kdo má přednost?

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

… jestli odbočuje vlevo, jak může křížit trasu cyklistovi, když ten by měl jet po jeho pravé ruce rovně souběžně s ním, přeci neni tramvaj …

„Chování cyklistů předepisuje § 57 odst. 8 zák. 361/2000 Sb. Před vjezdem na přejezd pro cyklisty se cyklista musí přesvědčit, zdali může vozovku přejet, aniž by ohrozil sebe i ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Vozovku smí přejíždět, jen pokud s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel nedonutí jejich řidiče ke změně směru nebo rychlosti jízdy (což je požadavek ještě přísnější než povinnost „dát přednost“ a odpovídá termínu „neomezit“ jiného řidiče v jízdě). Na přejezdu pro cyklisty „se“ jezdí vpravo (to je uvedeno v paragrafu týkajícím se chování cyklistů).“

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/P%C5%99ejez­d_pro_cyklisty

Další odpovědi
cukrar

Aleši, namalujte křižovatku, pro lepší pochopení.

Jak jednoduché, když je obrázek.
Řidič vozidla který odbočuje vlevo, je povinnen dát přednost těm, co vstoupili do (vjeli) do vozovky, kam odbočuje. Dej přednost pro kolaře platí tak, že nesmí vjet do vozovky, když se blíží vozidlo zleva. Přednost z prava zde nemůže platit.

M

JájsemRaibek

Pokud jsem to pochopil správně a zde musím oponovat merkurionovi, může jet vlevo. Ten přejezd bude na jedné a v pomto případě na levé straně. Není nutné, aby jel vpravo.
Takže,přejezd pro cyklisty – cyklista natozdíl od chodce nemá přednost.
Ale zase je tu jedna věc: Řidič musí dát přednost všem,kdo se nachází na místě na teré odbočuje.
Abych nemusel nic kreslit, představím si to na hodinách, kdy 6 a 12 je hlavní a 3 a 9 je vedlejší.

Vozidlo jede z 9 a odbočuje přes přejezd na 12. Tudíž křižuje trasu cyklisty a musí mu dát přednost.

Jasná odpověď po přiložení obrázku. Přednost má cyklista, auto mu musí při odbočování dát přednost.
Více info včetně § dal v diskuzi mercurion.

Dochy

Dal jsem bod Merkurionovi a teď koukám, že se tam trochu zamotal. Přejezd pro cyklisty může být z pohledu řidiče kdekoli, přejezd pro cyklisty je zpravidla pokračování sezky pro cyklisty, která může být obousměrná a vzhledem k silnici na kterékoli straně. Cyklista na přejezdu pro cyklisty není pravidly nijak zvýhodňován, dává automobilům přednost. Pokud je velký provoz, bude mít lepší, když z kola sesedne a popojde na přechod pro chodce, který zpravidla bývá hned vedle a kde jej pak jako chodce musí pustit.
Raibek, rád bych Ti dal bod, ale nic nebude. Jak píšu, cyklista na přejezdu dává přednost autům a je jedno z které silničky přijíždí. Pokud by jel po silnici, byl by v jiné situaci a za jistých okolností by měl před auty přednost.

I na základě obrázku znovu tvrdím, že cyklista nemá na přejezdu co dělat pokud uvidí, že se mu tam blíží auto. Z jakéhokoli směru. Je na přejezdu pro cyklisty, není ve vyhrazeném jízdním pruhu. Vlastně se celou dobu pohyboval mimo vozovku (po stezce pro cyklisty) a teď ji jen kříží. Sice po přejezdu pro cyklisty, ten mu ale nedává žádná práva přednosti na rozdíl od přechodu pro chodce, který dává právo přednosti chodcům.

Podle wiki by byl rozdíl pouze v případě, že by se jednalo o řízenou křižovatku. Pak by cyklisté pravděpodobně měli zelenou s vozidly i chodci v daném směru zároveň a odbočující vozidla by dávali přednost chodcům na přechodu i cyklistům na přejezdu. (toto mám jen z wiki, odkaz od Merkuriona, nekontroloval jsem zákon… cs.wikipedia.or­g/wiki/P%C5%99e­jezd_pro_cyklis­ty )

terry

Mám za to, že cyklista přednost nemá a dává ji autu odbočujícímu vlevo.

JájsemRaibek

Dochy nevadí, ale po paragrafovém vysvětlení merkuriona je odpověď jasná a znovu říkám, že cyklista má přednost.
Jen pro zajímavost. Pokud chodec přechází vozovku u křižovatky, kde není přechod, nemá přednost od vozidel přijíždějících ke křižovatce, ani od vozidel, která jedou rovně. Ale má přednost před vozidly, která z křižovatky odbočují.

Mc Merkurion

Dochy: … první odpověď byla jen od boku, předpokládajíc, že cyklista pojede po silnici (o stezce se tam nemluví) > po Rainbekově pčipomínce mi to nedalo, a hledal jsem, až jsem našel (v poslední době se toto několikrát měnilo)…
dále jsem našel toto: "Při odbočování dává řidič přednost i cyklistům
§ 21
Řidič odbočující vlevo musí dát přednost v jízdě protijedoucím motorovým i nemotorovým vozidlům, jezdcům na zvířeti, protijdoucím organizovaným útvarům chodců a průvodcům hnaných zvířat se zvířaty, tramvajím jedoucím v obou směrech a vozidlům jedoucím ve vyhrazeném jízdním pruhu, pro něž je tento jízdní pruh vyhrazen a cyklistům jedoucím v jízdním pruhu pro cyklisty.

Řidič odbočující vpravo musí dát přednost v jízdě vozidlům jedoucím ve vyhrazeném jízdním pruhu, pro něž je tento jízdní pruh vyhrazen a cyklistům jedoucím v jízdním pruhu pro cyklisty. Tam, kde je povolena jízda podél tramvaje vlevo, musí dát přednost v jízdě i tramvaji. ." >>> ale jinak nevim co se řeší, odbočuju-li vlevo (i vpravo), dávám chodcům na chodníku přednost >>> já se zamyslel nad tím, že by cyklista musel jet vlevo vedle auta, když pruh se dělá většinou po směru jízdy u chodníku (jinak to pak nejni stezka,ale chodnik) …

Dochy

Předpokládám, že Ti jde o „cyklistům jedoucím v jízdním pruhu pro cyklisty“. To podle mně ale není ten případ. Jízdní pruh pro cyklisty by byl jízdní pruh vyznačený na vozovce. To na obrázku není jízdní pruh pro cyklisty, ale stezka pro cyklisty (mimo vozovku) a přejezd pro cyklisty (na vozovce vyznačen podobně jako přechod pro chodce, ale s naprosto jinými pravidly).

V jízdním pruhu pro cyklisty by ten cyklista jel vzhledem k vyznačenému autu) v protisměru – byl by protijedoucím vozidlem, kterému by auto při odbočování vlevo dávalo samozřejmě přednost. (jak píšu na konci své odpovědi: „Pokud by jel po silnici…“)

Mc Merkurion

… psal jsem to před obrázkem, měl jsem na mysli ten tvůj obrázek souběžně jedoucí cyklista > proto jsem se divil, co dělá vpravo, v proti směru a na přechodu, to je jasný, tam přednost platí … pro mě cyklista, když jede po chodníku je chodec, co vede kolo …

Dochy

Když vede kolo, je to chodec a má práva chodce. když jede na kole (i po chodníku) je to cyklista a musí dávat sakra bacha aby ho na přechodu někdo nesejmul.

Mc Merkurion

… to vim, ale raději si dávám bacha já, co kdyby z něj spadl a pak tvrdil, že ho vedl? … ach jo, už zase začíná to období, kdy jich budou plný silnice …

Dochy

https://ctrlv­.cz/7IjO
Tady by měl cyklista přednost…