JájsemRaibek

Proč je dosedací plocha nárazníků vagonů opatřena vazelínou?

Chápu použití vazelíny na těch pružinách, když se nárazník stlačuje, ale proč plocha nárazníku?
Foto zdroj: wikipedia

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

… aby nerezly a při dorazu to aspoň pěkně mlaskne >>> olej na svislé ploše neudržíš …

… mi to nedalo, je to opravdu z důvodu tření, takže mazání: „V provozu dochází k velkému tření mezi talíři nárazníků sousedních vozidel vlaku, kdy může být zhoršena i bezpečnost proti vykolejení, proto je při výrobě talířů nárazníků sledována jejich drsnost a tvrdost a pracovní plocha talířů nárazníků je v provozu v pravidelných intervalech mazána.“ https://www.va­gony.cz/vagony/na­razniky.html

Zdroj: … můj subjektivní laickej názor …

Další odpovědi
aliendrone

Kdo maže, ten JEDE. :)
Trať není dokonalá rovina ani nevede jako přímka. V nerovnostech a zatáčkách dochází m místech kontaktu k otěru. Víš asi jaký má dopad /nepromazání ložiska v provozu, že? Dochází k většímu otěru materiálu, až se zadře, když nemažeš. Zde jde prozměnu o životnost nárazníků, které se za jízdy o sebe třou. :)

Alesh

Já bych řekl, že primární motivací je eliminace hluků, které by vyluzovaly ty dvě kovové plochy třením o sebe při jízdě.

Kepler

Nevím, asi fakt kvůli korozi, nebo to má možná sloužit k tomu, aby se nárazník snadno srovnal kvůli nerovnosti tratě. Neopatrnému železničáři, který spojuje vagóny je to asi jedno. Ten taky pěkně mlaskne, ale už o tom neví.

mosoj

Zcela určitě kvůli snížení tření. Tření za provozu musí být určitě veliké.