Frogman

Kdo má na této křižovatce přednost?

Na světelné křižovatce svítí zelená vždy protijedoucím au­tům.

  1. případ: Žluté auto odbočuje doleva, modré jede rovně. Proč má modré auto přednost, když je žluté auto na hlavní silnici?
  2. případ: Červené auto odbočuje doprava, zelené doleva. Proč má červené auto přednost, když je zelené auto na hlavní silnici?

Chápu, že vozidlo odbočující vlevo vždy dává přednost všem, ale v tomto případě je přeci na hlavní, tudíš by mělo mít právě ono tu přednost, ne?

Raibeku, pravidla si podrobně projdu, ale pokud správně vím, pak by vztah měl být takový (od největší priority v přednosti):
policajt > světelné signály > dočasné značky a úprava komunikace (např. uzavřený kus silnice s objezdem) > místní značky (např. označení hlavní silnice) > obecná ustanovení (např. přednost zprava)
No, a z toho mi právě vychází, že v prvním případě jede žluté auto po hlavní a dál po hlavní, která se stačí doleva, pokračuje, zatímco modré, které jede z vedlejší na hlavní, tak by právě to modré mělo dávat přednost, ne?
A podobně v tom druhém případě – zelené auto jede z hlavní doleva na vedlejší, kde je právě jen jeden pruh, kam současně jede i protijedoucí červené auto z vedlejší.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Odpověď je zcela jednoduchá. Protože světelná signalizace má přednost před značkami. Pak následuje ustanovení o přednosti před protijedoucmi vozidly.

Další odpovědi
cochee

Ještě doplním Rajbeka: pokud by tam stál poliš a řídil křižovatku, pak mají jeho pokyny přednost i před signalizací semaforů, o značkách nemluvě.

autacek

Světelné signály jsou nadřazeny značkám, tedy pro Vaše snazší pochopení, pokud přednost v daném místě určují místo značek funkční semafory, v ten okamžik Vás značky určující přednost nezajímají.

pepe88

Když zapnu maják s houkačkou tak pojedu já první,ne?

Dochy

Není vidět co dělaj semafory. Osobně pochybuju, že by někdo u této křižovatky pustil proti sobě zároveň auta z hlavní i vedlejší silnice a „ať si to řidiči vyříkaj mezi sebou“. Tahle křižovatka opravdu někde fyzicky existuje? Vzhledem k existenci oddělených pruhů pro různé směry bych očekával semafory se šipkama.

Ale jinak ano, semafory „znamenají víc“ než označení hlavní a vedlejší značkou.

Frogman

Dochy, hned první věta: „Na světelné křižovatce svítí zelená vždy protijedoucím autům.“. Ano, tato křižovatka skutečně existuje, ale nechtěl jsem uvádět lokaci, proto jsem ji nakreslil přesně tak, jak skutečně vypadá, akorát jsem tam vynechal 2 dodatkové zelené semaforové šipky a 4 přechody. :) Kdyby šly nahrávat revize obrázků, přidal bych to tam.

Dochy

OK, máš pravdu, máš to tam uvedené 😉 sorry neumím číst…

přesto mi ta křižovatka připadá podivná. Vím o křižovatkách, kde jsou třeba na hlavní dva pruhy zatáčející vlevo, naproti nějaká umrněná místní komunikace… Nedokážu si moc představit jak auta v těch dvou proudech budou na zelenou čekat, jestli se náhodou nerozjede něco z té uličky odnaproti…

Frogman

No, samozřejmě, že ve větších městech je těch proudů více, aby se tam všichni nemačkali, ale tady, bych řekl, to až tak potřeba není.
Dobře, uvedu místo – https://mapy.cz/za­kladni?x=15.2738011&y=4­9.9510400&z=1­9&base=ophoto