tomvot99

Jak se řadit do pruhů po křižovatce?

Ahoj,

jsem v autoškole a potřebuji poradit, jak se řadit do pruhů při odbočování na křižovatce. Řekněme, že stojím na světlech a na zelenou se rozjíždím do křižovatky a odbočuji doprava nebo doleva. Ulice kam odbočuji je ale více proudová, tak kam bych se měl správně zařadit? Vždy do pruhu nejblíž ke mně?

Např. křižovatka na Pavláku je tříproudová… Mám ale problém i u dvouproudových.

Děkuji za pomoc.

Nejlepší odpověď
Edison

Můžete si sám vybrat pruh, do kterého se zařadíte. Při odbočování doleva dáváte přednost VŠEM protijedoucím vozidlům. Tedy i kdyby to protijedoucí odbočovalo do prava, musíte mu dát přednost i v případě, že pojede z jakéhokoli pruhu do jakéhokoli pruhu. Zásada logiky je v tom, že nemůžete soudit způsob řazení protijedoucího vozidla, ale výhradně svoje.

A platí to naprosto obecně: Vždy se řídíte tím, co zákon a značení předepisuje vám, nikoli co předepisuje komukoli jinému.

Např. křižovatka bez určení přednosti, doprava jednosměrka. Značení jednosměrky neurčuje přednost a jestliže z ní, tedy v protisměru, vyjede vozidlo MÁ přednost a v případě nehody bude vina 50/50. Totéž znamení o změně směru jízdy: Pokud ho někdo dává nebo nedává má vliv jen na jeho postih, ale na váš případný přesupek už nikoli.

Další odpovědi
orestez

Na otázku celkem zásadní, to je čtení značek po cestě, značení jízdních pruhů, musí odpovědět váš učitel. Pokud tam je, budu rád za jeho názor. Proč chcete odbočovat doleva doprava? No, řekněme, odbočujete doprava z jednoho jízdního pruhu, za křižovatkou jsou 2 pruhy. Když máte zelenou a auta naproti taky zelenou, pojedete ve svém pruhu co nejblíž k chodníku, zatímco vozy s kozy odbočující doleva přes křižovatku se budou držet v levém jízdním pruhu, takže se navzájem nemůžete ohrozit. Z pruhu do pruhu se přejíždí jen v některých křižovatkách, to je vyznačeno vodorovným značením.

ness

zeptej se v autoškole, zde pod článkem nejsou úplně správné rady..

ness

kdokoli z vás, kdo tvrdí, že v křižovatce při odbočování nesmíte měnit pruh, ať najde oporu ve vyhlášce o pozemních komunikacích a dá ten paragraf sem. On tam totiž není. vyhláška říká, že z jednoho do více pruhů si můžeš vybrat pruh, který je ti libo,ale pokud odbočuješ doleva, musíš dát přednost všem protijedoucím vozidlům a to i těm, která odbočují vpravo. logika věci napovídá, že pokud budeš měnit pruh během jízdy, můžeš omezit,ale i ohrozit toho, kdo jede vedle tebe a také si vybírá kam chce,. jenomže tuhle situaci ve vyhlášce nenajdete. tedy věta, že: „Přejíždět z pruhu do pruhu v křižovatce je zakázáno.“, není pravdivá. To si myslí spousta z nás, protože nám to někdy někdo řekl.Mně třeba můj táta. jak na to přišel, či zdali to tak dříve bylo, již nezjistím,protože již zemřel. Nicméně podstatu věci to nemění. Nejsou li pruhy označené/vymezené PLNOU čarou, pak se přejíždět smí. I v KŘIŽOVATCE. A není pravda, že pokud se sjíždějí dvě vozidla z různého směru do jedné silnice a tam jsou dva pruhy a každému vybude „svůj“ pruh, zařadí se tak, protože se nemíjí, ani to není pravda. pozor na to!

Edison

Existuje ovšem jedna zásada, hned na začátku zákona: Řidič nesmí… a jsou tam zásadní OBECNÁ ustanovení. Mj. obhrozit ostatní účastníky… Vše co je v zákoně za tímto jen upřesňuje některé situace. Pokud jsi tuto situaci v zákoně nenašel, platí to obecné ustanovení.

Pro jistotu jsem to našel:

https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2000-361#p4

Zákon č. 361/2000 Sb. Zákon o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů

ČÁST PRVNÍ
ZÁKON O PROVOZU NA POZEMNÍCH KOMUNIKACÍCH

HLAVA II
PROVOZ NA POZEMNÍCH KOMUNIKACÍCH

Díl 1
Účastníci provozu na pozemních komunikacích

§ 4
Povinnosti účastníka provozu na pozemních komunikacích

Při účasti na provozu na pozemních komunikacích je každý povinen

  1. chovat se ohleduplně a ukázněně, aby svým jednáním neohrožoval život, zdraví nebo majetek jiných osob ani svůj vlastní, aby nepoškozoval životní prostředí ani neohrožoval život zvířat, své chování je povinen přizpůsobit zejména stavebnímu a dopravně technickému stavu pozemní komunikace,1) povětrnostním podmínkám, situaci v provozu na pozemních komunikacích, svým schopnostem a svému zdravotnímu stavu…

cukrar

Edison má pravdu, orestez se mýlí.

Dochy

Po pravdě: Mně to kdysi kdosi (nejsem si jist zda to bylo ofic. z autoškoly, nejspíš jen z rodiny) také tak učil… Když to jde (2 jednoproudovky do jedné dvouproudovky) , tak každý zajíždí do sobě nejbližšího pruhu, takže je to vpoho, nikdo na nikoho nečeká, všichni se vejdou. Ale jsem si téměř jist že to nikde oporu v pravidlech nemá – s vyjímkou: pokud jsou vyznačeny pruhy pro průjezd křižovatkou… (jenže ze všeho vodorovného dopravního značení se zrovna tyhle, řekl bych nejdůležitější, jako první sedřou)

Dochy

A co když z dvouproudé vjíždím na tříproudou?

Edison

Jako před a za křížovkou? Soubežně jedoucí vozidla se navzájem nesmějí ohrozit. Nebo ani omezit? To teď přesně nevím.

orestez

Teda, Edisone, první poučka, jak jste ji rozvedl, super. Ještě bych se chtěl zeptat právě na zařazování do pruhu za křižovatkou vlevo. Je, nebo není takový způsob podobný zipu?

Edison

Není. Zip je způsob jízdy, který v Zákoně je popsaný. Ale není vynutitelný. Platí pouze při změně počtu pruhů na silnici v jednom směru, tedy nikoli na křížovce.