Avatar uživatele
Registrovaný

Kde vzniká...?

Kde vzniká tajfun a hurikány?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Hurikány a tajfuny jsou názvy používané v různých částech světa pro podobné atmosférické jevy. Ty jsou charakteristické silnými točivými větry nad oceánem, hustými pásy oblaků a srážkami. V oblasti Atlantiku se jim říká hurikány, zatímco v západní části Tichomoří tajfuny. V jiných oblastech se podobným jevům říká buď bouře nebo cyklony. Na jejich počátku je systém nízkého tlaku (tlaková níže) nad teplými tropickými oceány ležícími mezi zeměpisnými šířkami 5° a 20°. Hurikány a tajfuny obvykle vznikají v pozdním létě.

VZNIK
Všechny tropické cyklony vznikají působením Slunce, které zahřívá hladinu rozlehlých oblastí oceánů a vzduch nad nimi. To vede k tomu, že teplý a vlhký vzduch začne stoupat, u hladiny se začne vytvářet oblast nízkého tlaku a ve výšce husté oblaky. Oblast nízkého tlaku nasává vzduch z okolí, který se otáčí kolem středu tlakové níže a vytváří rotující větrný systém. Ten postupně sílí a stává se z něj tropická bouře, kterou převládající pasáty ženou k západu. Nad Atlantikem se bouře při rychlosti větru nad 119 km/h mění v hurikán. Většina těchto silných bouří se časem přesune z oblasti kolem rovníku do vyšších zeměpisných šířek. Jakmile se hurikán dostane nad pevninu, ztrácí energii, neboť už nemůže získávat teplo z oceánu.

STRUKTURA HURIKÁNU
Zcela vyvinutý tajfun či hurikán má obvykle 300 až 600 km v průměru a 10 až 15 km na výšku. V jeho středu je klidná oblast s nízkým tlakem, která se nazývá oko. Ve zbytku cyklony proudí vítr na severní polokouli proti směru hodinových ručiček a na jižní polokouli po směru hodinových ručiček (rozdíl je dán Coriolisovou silou). V oblasti kolem oka, zvané stěna, stoupá vzduch po spirále nahoru a vytváří mohutnou oblačnost. Oko zůstává klidné, protože větry, které k němu po spirále směřují, se do středu nikdy nedostanou. Z oka a stěny kolem něj se paprskovitě šíří pruhy dešťových oblaků.

DOPADY NA POBŘEŽÍ
Oko tropické cyklony s nízkým tlakem vzduchu při cestě nad oceánem nasává mořskou vodu, což vede ke zvýšení mořské hladiny uprostřed, u hurikánů 2. kategorie až o 3,5 m a u hurikánů 5. kategorie až o 7,5 m. Jakmile cyklona udeří na pevninu, tato voda zaplaví pobřeží. Říká se tomu bouřlivý příliv. Vlna může zaplavit domy, spláchnout lodě do moře, zničit silnice a mosty a rozrušit pobřeží o šířce až 150 km. K ní se přidává ještě silný vítr, který může shodit nestabilní budovy, vyrvat stromy z kořenů, poškodit pobřežní mangrovy a poničit elektrické vedení. Tyto škody bývají nezřídka doprovázeny i úmrtím lidí, a tak pobřežní oblasti ohrožené silnými cyklonami bývají obvykle předem evakuovány. U pobřeží mohou pohyby vody spojené s bouřlivým přílivem poničit korálové útesy. V Karibiku jsou zvlášť zranitelní rozvětvení korálnatci, kteří žijí u hladiny, jako jsou např. větevníci. Zdravé útesy se z takovéto škody mohou vzpamatovat, ale může jim to trvat 10 - 50 let, podle rozsahu škody.

KATEGORIE HURIKÁNŮ
Klasifikační systém zvaný Saffir-Simpsonova stupnice rozděluje hurikány do pěti kategorií. Používá se k odhadu škod a záplav, které je možné očekávat, když hurikán zasáhne pobřeží. V této stupnici je určujícím faktorem rychlost větru.

Kategorie: Tropická bouře
Rychlost větru: 63 - 118 km/h
Výška vlny: 1 - 1,5 m

Kategorie: Hurikán 1. kategorie
Rychlost větru: 119 - 153 km/h
Výška vlny: 1,5 - 2 m

Kategorie: Hurikán 2. kategorie
Rychlost větru: 154 - 177 km/h
Výška vlny: 2 - 3,5 m

Kategorie: Hurikán 3. kategorie
Rychlost větru: 178 - 209 km/h
Výška vlny: 3,5 - 4,5 m

Kategorie: Hurikán 4. kategorie
Rychlost větru: 210 - 249 km/h
Výška vlny: 4,5 - 6 m

Kategorie: Hurikán 5. kategorie
Rychlost větru: Více než 249 km/h
Výška vlny: 6 - 7,5 m

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Hurikán je prudká tropická větrná bouře vznikající nad mořem.Prou vzduchu směřuje spirálně do středu,tj.do centra nízkého tlaku,které se nazývá oko hurikánu.Některé hurkány nad mořem zůstávají a trvají pouze několik dní.Jiné mohou trvat i několik týdnů a ničit ostrovy a pobřežní oblasti silným větrem,prudkými dešti a obrovskými vlnami.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Příroda a životní prostředí

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Příroda a životní prostředí

Zlatý Drap 788
Zlatý annas 588
Zlatý beer 515
Zlatý hanulka11 447
Zlatý mosoj 379
Zlatý www 358
Zlatý Kepler 279
Zlatý marci1 276
Zlatý gecco 235
Zlatý quentos 188

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.