dust8

Jakou silou se označuje vítr o rychlosti 5 km/s?

Je to silný či už velmi silný vítr?
Nebo je to 5 km/h?

Nejlepší odpověď
Kepler

Rychlost 5 km/s je už blízká 1. kosmické rychlosti = nějakých 28 000 km/h. Tak silný vítr není nikde ve sluneční soustavě. Rychlost 5 km/h je horní hranice vánku.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Beaufortova_stup­nice

Další odpovědi
Edison

To je extrémě silný vítr. Nemyslím, že by kdy takový na Zemi foukal. Rychlost se za normálních okolností uvádí v m/s.

aliendrone

Asi se označuje „Za pár minut roztavím náporovým účinkem Eiffelovku!“, lepší název mne nenapadá. Na malých tělesech (málo hmotných) jako jsou planety atmosféraické plyny nemůžou dosáhnout takové rychlostí. Na mnohem těžším Jupiteru (s mnohem mohutnější atmosférou a potažmo vyšším atmosférickým tlakem) jsou ale známy rychlosti větru i přes 600km/h. :)

Rychlosti v řádu km/s mohou atmosférické plyny dosáhnout u kolapsarů. Těch lehkých – bílých trpaslíků, u neutronové hvězdy ten cca metr tlustý obal nazývaný „atmosféra“ s hustotou mnohonásobně větší, než cokoliv, co se vyskytuje na Zemi se mi příčí nazývat atmosférou. Ale věř mi, že i na tom nejprťavějším kolapsaru panují tak šílené podmínky, že by se ti tam opravdu nelíbilo. ;) :D :D