Miaa

Proč má na podzim strom, keř atd. každý jinou barvu listí?

Nejlepší odpověď
annas

tak jsko lidé jsou různě velcí, světlovací či tmavovlasí, liší se i stromy. Více v pokračování ze zdroje Proč listy mění barvu.

"Každý podzim si libujeme v kráse podzimních barev. Směs červené, fialové, oranžové a žluté je výsledkem chemických procesů, které probíhají ve stromě, když se roční období mění z léta na zimu.

Během jara a léta listy sloužily jako továrny, kde se vyrábí většina živin. nezbytných pro růst stromu. Tento proces výroby živin pro ně probíhá v listech v četných buňkách obsahujících chlorofyl, který dává listu zelenou barvu. Tato mimořádná chemická látka absorbuje ze slunečního světla energii, která se používá při přeměně oxidu uhličitého a vody na sacharidy, jako jsou cukry a škrob.

Spolu se zeleným pigmentem jsou žluté až oranžové pigmenty, karoteny a xantofylové pigmenty, které například dodávají oranžovou barvu mrkvi. Většinu roku jsou tyto barvy maskovány velkým množstvím zeleného zbarvení.

Ale na podzim, kvůli změnám délky denního světla a změnám teploty, listy zastaví svůj proces tvorby živin. Chlorofyl se rozpadá, zelená barva zmizí a žluté až oranžové barvy se zviditelní a dodají listům část jejich podzimní nádhery.

Současně může docházet k dalším chemickým změnám, které vytvářejí další barvy prostřednictvím vývoje červených antokyanových pigmentů. Některé směsi dávají vzniknout načervenalým a purpurovým podzimním barvám stromů, jako jsou dříny a škumpy, zatímco jiné dávají javoru cukrovou jeho zářivou oranž.

Podzimní listí některých stromů vykazuje pouze žluté barvy. Jiné, stejně jako mnoho dubů, mají většinou hnědé barvy. Všechny tyto barvy jsou způsobeny smícháním různých množství zbytků chlorofylu a dalších pigmentů v listech během podzimního období.

Probíhají další změny, Ale na podzim, kvůli změnám délky denního světla a změnám teploty, listy zastaví svůj proces tvorby své potravy. Chlorofyl se rozpadá, zelená barva zmizí a žluté až oranžové barvy se zviditelní a dodají listům část jejich podzimní nádhery.

Současně může docházet k dalším chemickým změnám, které vytvářejí další barvy prostřednictvím vývoje červených antokyanových pigmentů. Některé směsi dávají vzniknout načervenalým a purpurovým podzimním barvám stromů, jako jsou dříny a škumpy, zatímco jiné dávají javoru cukrovou jeho zářivou oranž.

Podzimní listí některých stromů vykazuje pouze žluté barvy. Jiné, stejně jako mnoho dubů, mají většinou hnědé barvy. Všechny tyto barvy jsou způsobeny smícháním různých množství zbytků chlorofylu a dalších pigmentů v listech během podzimního období.

Probíhají další změny

Jak se objevují podzimní barvy, dochází k dalším změnám. V místě, kde je stonek listu přichycen ke stromu, se vyvine speciální vrstva buněk a postupně přeruší pletiva, která list podpírají. Strom zároveň řez utěsní, takže když list nakonec odfoukne vítr nebo spadne vlastní vahou, zanechá za sebou listovou jizvu.

Většina listnatých stromů na severu na podzim shazuje listí. Odumřelé hnědé listy dubů a několika dalších druhů však mohou na stromě zůstat, dokud na jaře znovu nezačne růst. Na jihu, kde jsou zimy mírné, jsou některé širokolisté stromy stálezelené; to znamená, že listy zůstávají na stromech během zimy a zachovávají si zelenou barvu."

Víc v odkazu

https://www.es­f.edu/pubprog/brochu­re/leaves/lea­ves.htm

Další odpovědi
marci1

Výsledné zbarvení listů je dáno tím, která barviva a v jakém množství v listech nakonec zůstanou, vliv má však také intenzita slunečního záření i okolní teplota. 🙂
„Zelené listy rostlin jsou plné barviva chlorofylu (z řeckého chloros = zelený). Ten ve vegetačním období zachycuje energii slunečního záření a využívá ji k tvorbě organických látek, cukrů. Tento proces se nazývá fotosyntéza a jedním ze základních životních dějů umožňujících život na naší planetě. Mimochodem, vedlejším produktem fotosyntézy je kyslík, uvolňovaný do atmosféry. Kromě toho listy obsahují štěrbiny, tzv. průduchy, těmi si s okolím vyměňuje důležité plynné látky, jako je oxid uhličitý a vodní pára.
V listech jsou však obsažená i jiná barviva. Jedná se o žluté karotenoidy, které pomáhají při fotosyntéze a chrání rostlinu před účinky příliš silného záření. Další jsou červené antokyany, s těmi se setkáváme i v květech a plodech. V podzimních měsících klesá množství chlorofylu v listech, zelené barvivo se rozkládá, a do popředí se dostávají další, doposud skrytá barviva. „Listy tedy na podzim nežloutnou, ale spíše se odzeleňují,“ říká doktor Jan Kolář z Ústavu experimentální botaniky AV ČR. Výsledné zbarvení listů je dáno tím, která barviva a v jakém množství v listech nakonec zůstanou, vliv má však také intenzita slunečního záření i okolní teplota“.
https://www.i­receptar.cz/zah­rada/tajemstvi-podzimniho-listi-proc-meni-barvu-a-opada.html

paul1

Záleží od druhu stromu, ale i od umístění. Máme dvě aronie, stejného stáří, z jedné mateční rostliny. Na podzin se krásně vybarvují, některé listy přes jasně červenou až do bordové. Nádherně to vypadá, když se na to dívám přes keř do zapadajícího slunce. No a ty dva keře mají mezi sebou vzdálenost asi 10m, ale jeden má více slunce a vody, která vytéká z vany, kam sbíráme dešťovku. Rozdíl ve zralosti plodů je ai 2 týdny, rozdíl ve vybarvení a opadávání listů cca 10 dní.

Miaa

Moc hezky vysvětleno, děkuji 😊

annas

Děkuji, Zajímavá otázka, nikdy jsem nepřemýšlela, čím je způsobená různá barva listí. Ale pohled je to krásný,. Dnes jsem šla kolem dvou stromů stejného druhu. Jsou stejně velké, jeden měl žluté listí ještě na stromě, Jeho soused ani jeden lístek, všechny na zemi.Ten olistěný byl na rohu ulice, ten opadaný byl vedle něj. Z nimi stojí kostel, vpředu přes silnicí stojí domy, mezi nimi je otevřený průchod , takže vítr možná víc průchodem foukal a shodil listí.

led

annas, ale viete čo to dalo prácu, každý lístoček namaľovať, keď nemáte dosť zelenej. Potom naozaj musíte primiešavať aj iné farby. Ruky sa trasú, oko už nevidí dobre, potom aj tie farebné zlúčeniny sú rôzne. A tak vzniká umenie Matky Prírody. 🙂

annas

Často byly barevné listy stromů předlohou v kreslemí. xbylo možné vuyíž bvarvya stát se malířem, i když přároda je mnohem lepší. Mám ráda barvy v tónu žluté a hnědé, takže podzimní mě íc fascinují. I v oblečení jsem ráda používlala tyto tˇony. hezky jsou ladit. I když zelená na jaře osvěží, když z ní tžřeba žlutá nebo bílá. Každé odbodí má něšco do sebe.

led

annas, vydržte, hodím to do Enigmy, aby som rozlúštila váš kód
https://sothebys-md.brightspot­cdn.com/dims4/de­fault/12de2a1/2­147483647/strip/tru­e/crop/1809x2000+0+0/re­size/2048x2264­!/quality/90/?ur­l=http%3A%2F%2Fsot­hebys-brightspot.s3­.amazonaws.com%2Fme­dia-desk%2F16%2F8e%­2F0c45d2624686b1dcde­e5f8973290%2F015n10172-b8b4r.jpg