Curiosity

JITRNICE x JELITO – Co je co? Co je lepší? A PROSÍM PORADÍTE NĚJAKÝ RECEPT? A jak se dělá zelí?? :-/ doplňující in

Kdysi mi to dělala babička se zelím a bramborem. Ale nevím, co bylo co. Ani neumí udělat to zelí. Ale viděla jsem to teď v obchodě a chci to udělat na oběd. Jen nevím, co koupit.. jestli to bílé nebo to tmavé. Co je lepší a PROSÍM PORADÍTĚ NĚJAKÝ JEDNODUCHÝ RECEPT! Do podrobna, jak to provedu?? MNOHOKRÁT DĚKUJI!!! PS: minule jste mi VÝBORNĚ poradili a byla VYNIKAJÍCÍ VEČEŘE!! ..budu na Vás tedy spoléhat i tentokrát!! 🙂 DĚKUJÍÍÍ!!! 🙂

Nejlepší odpověď
annas

Pokud neznáte, kupte oba druhy. Výborná je jejich kombinace. Já jsem v mládí víc milovala jelita z domácí zabijačky. Jitrnicový prejt pak upečený a studený.

Recept za zelí si zkuste najít v odkazu. Nevím, odkud jste. Jsou rozdíly mezi přípravou zelí – český způsob, moravský apod.

Stejně tak si projděte jak ohřívat jitrnice či jelita – jsou různé možnosti – opékat na teflonové pánvi bez tuku, na normální se sádlem, nebotrochu podlít vodou a dusit, na grilu, v mikrovlnné troubě…

http://www.baby-cafe.cz/modules­.php?name=Forum­s&file=viewto­pic&t=31879

Zdroj: http://www.go­ogle.cz/search?sou­rceid=navclien­t&hl=cs&ie=UTF-8&rlz=1T4GGLL­_enCZ387&q=re­cept+na+zel%c3%­ad

Další odpovědi
Drap

Jitrnice – masový prejt z různých drzuhů masa a některých vnitřností s příměsí krupice, v některých lokalitách se dává místo krupice žemle.
Jelito – vařené kroupy, něco málo masa a krev
Skutečně je dobrá kombinace obojího. Tak jak koupíte opéct na pánvici i se střívkem nebo bez střívka.
Pokud mám zkušenost, tak kupované výrobky se sice vzdáleně přibližují k domácí kvalitě, ale i tak přeji dobrou chuť.
Osobně mám rád kombinaci obého s bramborem a s kvašeným zelím /zelí nejraději syrové bez úprav/

iceT

Tuto dobrůtku jsme měli na oběd minulý týden.
Obojí (jelito i jitrnice)se dá koupit ve střívku jako klobása,nebo v tlačenkovém střevě,jelítko jsme na zabijačce taky plnili myslím i do tlustého střeva.To když se pak upeklo,to byla teprve lahůdka.
Takže stačí koupit jelita a jitrnice,dát do pekáčku,podlít troškou vody a upéct,k tomu uvaříte kysané zelí,kupuju si kysané s bílým vínem,a do zelí trochu zásmažky a provařit.Zásmažku dělám ze špeku-nechat oškvařit a pustit tuk,je-li málo tuku přidat sádlo nebo olej,nechat rozehřát,přidat trochu hladké mouky,míchat ať se nepřipálí a hned vlít do zelí,zamíchat,ať nemáme hrudky,zlehka povařit a báječný oběd je na světě.Uvařit brambory.

A teď jste mi udělala chutě 🙂

hanulka11

Jitrnice jsou světlé je to vlastně ochucené masíčko s kořením
jelita maso ,krev,koření, kroupy /někdy jsou žemlová-obsahují tedy místo krup housku/žemli/
já jelikož nemám ráda jelita ani nic s krví ,tak připravuji jitrnice /nebo koupíš prejt …je to to samé jenže ne ve střevě…někdy už mají prejt upečený tak ho jen dáš do trouby na chviličku rozpéct a jitrnici jednoduše opečeš na tuku na pánvi z obou stran/
k tomu uvař brambory – zelí k tomu máme rádi bez tepelné úpravy ..takže syrové.Je to velmi chutné osvěžující k té teplé jitrnici …vyzkoušej.

jmhad

Tady mají všichni svůj vlastní názor na jitrnice či jelita. Tak zelí.Pokud nemáte zkušenost,kupte si sterilizované ve sklenici ve sladkokyselém nálevu – v Kaufu Vita de Oro za 12 kaček cca pro 2–3 lidi.Celé to hoďte do rendlíku či hrnce,přidejte trochu vody,aby bylo potopené a vařte cca 0,5–0,45 hodiny.Pak ochutnejte – chuť,tvrdost a pod.Uberte vodu a zahustěte trochou mouky rozmíchané ve vodě,sůl,cukr,ocet a povařit- prostě podle chuti.Když se Vám to povede,příště můžete přidat smaženou cibulku,třeba i s kouskem slaniny.No a stejně můžete zkusit i červené zelí,ale to má být sladčí,vaří se déle a je jen k něčemu – kachna,bramborový knedlík a pod. Až zvládnete tohle,pak si koupit menší hlávku bílého zelí,později červeného ,rozkrájet na čtvrtky či osminky,vyříznout košťál a nakrájet na nudličky /nejlépe na robotu/, jinak pozor na prsty.Vařit stejně,ale bude to chtít trochu více soli,cukru,kmínu a třeba podravky.A zase podle vlastní chuti.A když se Vám to nepovede,bude to moc husté,slané, kyselé, sladké – žádný problém, vezměte cedník propláchnout a zkusit dochutit znova.Ale už moc nevařit,aby z toho nebylo bláto.
Vše je pokus pro dva,pro kuchaře a pro to zelí.A bez toho se to ale jeden neanučí.

MacChill

Myslím že v jelitu jsou navíc opečené kroupy nebo nějaké jiné pečivo, kdežto jitrnice je v podstatě prejt. Každýmu chutná něco jiného a taky záleží na tom jak se povedou.

anonym

Domácí jelita i jitrnice je moje oblíbené a pokud chceš vědět,jak je dělám,tak koukni na odkazy.
http://www.to­precepty.cz/re­cept/8998-jelitka/

http://www.to­precepty.cz/re­cept/8996-jitrnice/