zvonisek

Je to dar či prokletí?

Vidím poprvé film, slyším jednou píseň a ihned si pamatuji text, popř. úryvky,… Je to v pořádku?

Odpovědi
elkon

Nic na tom není divného, stává se to.

Kelt

Není to ani dar ani prokletí. Prostě jsi v daném okamžiku v takovém stavu, že se dokážeš soustředit na danou hudbu, píseň, melodii. Možná tě zaujala melodie, harmonie, /když jsi to slyšel), nebo klip, když jsi to viděl. Já si třeba nepamatuji, co mi říkala manželka v hádce, protože automaticky vypínám.
Ale taky je možné, že jsi na něco vnímavější. A to nejsi jedinečný. Například hudební skladatel Ferenc LIszt dokázal po jednom poslechu nějaké skladby si tutu zapamatovat tak, že ji dokázal interpetovat a pak napsat do not.
A některé citáty, nebo úryvky si člověk pamatuji stále, i když je slyšel jen jednou. Záleží na tom, zda upoutali posluchače a zda daný výrok byl vyřčen ve vhodnou dobu, To je i načasování, melodie hlasu, a podobně.
Například mnoho lidí si pamatuje úryvky z Cimrmanových děl, protože jsou humorné. atd.