Rokio

Je podle vás horší samotné neuposlechnutí autority, nebo důsledky neuposlechnutí pokynu?

Je podle vašeho názoru více závažné, když osoba neuposlechne příkaz dané autority (např. pedagog, velitel, rodič atd.), nebo důsledky neuposlechnutí daného příkazu – tím, co stane, když se neuposlechne daný příkaz?

Nejlepší odpověď
annas

Přečtětre si článek.

1. Jde o zaměstnavatele, takže se dá říct, že jde o autoritu,

"Pokyny a příkazy zaměstnavatele jsou pro zaměstnance „svaté“
https://www.e­pravo.cz/top/clan­ky/pokyny-a-prikazy-zamestnavatele-jsou-pro-zamestnance-svate-104271.html

Domnívám se, že poslušnost vůči autoritě je daná postavením ve skupině., tedy ve firmě. Jde o příkazy, jejichž plnění se kontroluje, ten, kde příkazy nesplnil, bývá často sankcionován. Plnění povinností je výslovně dané, srozumitelné atd.

Jenže ani v tomto případě mnozí neposlechnou, neuvědomují si důležitost situace.

2. Poslušnost obecně není vždy příjemná, protože je často omezením svobody, např. dotyčný se domnívá, že by byl třeba jeho postup lepší. Někdy poslechne, může si způsobit stres, pokud neuposlechne, má jiné problémy.

Známá slova – kde začíná svoboda jednoho, končí svoboda druhého či naopak . . Jenže absolutní nezávislost neexistuje.

Proto je při předávání příkazů volit vhodnou formu, poslechnout druhého, zda není lepší jiné řešení – přece mají oba stejný cíl – něco splnit.

Vidím to tak, že závažnější je neposlušnost v vůči autoritě, protože je daná např. pracovním řádem, nařízeními atd., takže rozumí se, že podřízený nese zodpovědnost za důsledky svých činů, které jinak mohou poškodit celý podnik, tedy nejen jeho samého, ale i „autoritu“ vedení. .

I když záleží na okolnostech, nedá se vždy řodpovědět jednoznačně .

Další odpovědi
Edison

Čéče… jak pro koho… a jak jaký příkaz… Někdy může mít fatální následky ignorace autority i při banálním příkazu, jindy laxní přístup autority pak může vést ke generálním důsledkům samotné nevykonání pokynu.

Příklady: Velitel dá rozkaz k přesunu na toaletě z pozice stojící do pozice sedící. Víme, že to je úplně fuk, jak tam bude muž vykonávat malou potřebu, leč neuposlechnutí v době války může skončit kulkou. Naproti tomu pokud půje o rozkaz přesunutí do krytu tak pokud jej z důvodu laxnosti velitele voják nesplní, patrně ho zabije nějaký ten šrapnel.

orestez

Za B). Já jsem ti to říkal!

ivzez

Záleží na okolnostech a na jedinci,
který pokyn autority neuposlechne.

Já jsem k neuposlechnutí vždycky měla vážný důvod,
který nakonec akceptovala i ta autorita.
(Někdy může mít horší důsledek uposlechnutí.)