doma15

Je možno se v 15 letech přestěhovat k příteli? (Detaily situace viz níže.)

Je mi 15 let a doma to mám docela složité. Mám už rok a půl přítele a doma ho nikdo nesnese. Máma mi k němu zakázala jezdit. Byly jsme já a máma pokaždé domluvené, že budu každý druhý víkend spát u něho. Jenže poslední asi 3 měsíce už to nedodržujeme, protože musím chodit o víkendech do práce, máma mi řekla, že jí „ulehčím s penězma“, přitom mi za měsíc dávala okolo 500 Kč, nedostávala jsem kapesné, jen každé ráno 20 Kč na svačinu. V týdnu sme byly domluvené, že mám být doma do 9 hodin a o víkendu do 10, vždy když jsem chtěla být venku déle, kontaktovala jsem mámu, jenže poslední dobou mě přestala pouštět i ven. Doma se kvůli tomu neustále hádáme. Mám mladšího bráchu a myslím si, že o něj se stará víc jak o mě. Nezajímá ji, jestli jsem jedla. Od té doby, co si vydělávám, tak mámu zajímám, jen když nepřijdu po práci domu nebo po škole nebo když nemá peníze, tak přijde, jestli bych jí nemohla půjčit. Máma mi řekla, že všechny peníze, co si vydělám, dám příteli, který je momentálně bez práce, je mu 18 a bydlí s rodiči. Pokud vím, tak jsou to moje peníze a můžu si s nimi dělat, co chci. Kupuji si za ně vše, platila jsem si sama školu, jídlo, oblečení, na rodičích jsem závislá jen tak, že mi dávají střechu nad hlavou, o kterou nestojím z důvodu neustálých hádek a nevyslechnutí mého názoru. Máma už na mě několikrát chtěla volat Policii ČR. I když věděla, kde jsem. Každý večer se vracím domu do smluvené hodiny. V roce 2017 o velkých prázdninách u nás byla sestra (tátova dcera z prvního manželství) a ta mi sdělila, že moji mámu v minulosti řešila sociálka z důvodu toho, že když jsem byla malá, tak jsem hrozně brečela a máma mě nemohla uklidnit, tak mě přidusila polštářem. Z dětství si bohužel nepamatuji nic. Doma se hádky táhnou od začátku vztahu s přítelem. Mámě jsem i nabízela seznámení s ním a jeho rodiči, máma o to nestála, mladého nakonec poznala, ale jen tak ho pozdravila a tím to haslo. Nevím, co mám dělat, a takové dusno už mě opravdu doma nebaví. V srpnu mi bude 16. Dne 9. 10. 2018 mi máma prohlížela pokoj od stropu až po podlahu každou poličku a každý papír v mém spánku a vím to, protože jsem zrovna telefonovala s přítelem na Skypu, kde je to i zaznamenané. Už hodněkrát mi máma sdělila, že mi nevěří, do dneška neznám důvod. Snažila jsem se s ní už hodněkrát nějak domluvit, ale není s ní rozumné slovo. Je nějaká možnost bydlet s přítelem? Chodím na střední školu, o víkendech mám brigádu. U nich mám to, co mi doma chybí – projev lásky, soucitu, a kamarádství. Zabezpečení pro mě mají, peníze taky. Je nějaká možnost mi pomoct? Na koho se mám obrátit nebo co mám dělat?

Nejlepší odpověď
ivzez

Ne, zatím se přestěhovat nemůžeš. (Rodiče nemohou svou odpovědnost
za tebe delegovat na jinou osobu → na tvého přítele ani na jeho rodiče.)

Až ti bude 16 let, můžeš podat u soudu návrh na přiznání svéprávnosti.
Prokážeš-li soudu, že se sama uživíš a že si sama dokážeš obstrat své
záležitosti, soud ti svéprávnost přizná.
V případě vážných důvodů bys k tomu ani nepotřebovala souhlas rodičů.

Pozor, svéprávnost není totéž, co plnoletost. Na řízení auta,
alkohol a další věci budeš muset počkat až do 18 let.

Pokud si vyděláš, jsi povinna přispívat na společnou domácnost.
Není to tak, že bys „svoje“ peníze mohla dát, komu chceš.
Vyživovací povinnost platí vzájemně → i dětí vůči rodičům.

Poznámka:
Než svůj příběh budeš vyprávět někomu dalšímu, vše si
důkladně utřiď → 9. října 2018 ti maminka pokoj neprohledala.

Další odpovědi
da ny

Pokud máte rok a půl přítele, ke kterému jezdíte spát..... je to na kriminál!
Matka za Vás do 18 let nese právní zodpovědnost a Vy jí rozhodně svým nezodpovědným chováním nepomáháte, naopak. Přiděláváte velké starosti!
Práce mladistvých:
http://www.nic­m.cz/pracovni-podminky-mladistvych
Matka (oba rodiče) k Vám mají vyživovací povinnosti do 26 let, během studia.
Není povinností matky, dávat Vám kapesné,

Pokud si vyděláváte, můžete přispívat na bydlení (pokud jste v domácnosti 3 osoby, tak jednou třetinou), stravu, ošacení, obutí a vše ostatní spojené s dopravou, provozem domácnosti (úklid, praní, drogerie)...... i taková je možnost a realita života.:).
Vy byste měla chodit do školy a na kapesné si přivydělat …

Pokud je Váš 18 letý přítel zdravý, měl by být ve škole nebo v práci. Pokud je nezaměstnaný, je to ostuda. Jakou má kvalifikaci, vzdělání, řemeslo? Mladý člověk, může jít za prací tam, kde je jí dostatek, včetně ubytování..

Pokud dobře počítám, dáváte mámě od svých 13,5 let pěkně „zabrat“, musí z Vás mít nervy na pochodu! Za mého mládí taková svévole vůči rodičům nebyla běžná (také nebyla nezaměstnanost) a rodič/e by nás seřezali, jako žito…! 😁.
Jak moc, často a s čím v domácnosti pomáháte?
Máte sice nějaká práva, ale také povinnosti (podle svých možností a schopností).
Jak spolu komunikuje? Kde je dobrá vůle (bez paličatosti), jde vše.....
Uvědomujete si jakému stresu a nebezpečí jste svou matku do svých 15 vystavila a dosud vystavujete?

Pokud máte pocit, že trpíte (hlady, nedostatkem péče) , můžete se pokusiut řešit situaci se siciálními pracovníky SPOD
Zákon č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí definuje SPOD jako:
ochranu práva dítěte na příznivý vývoj a řádnou výchovu,
ochranu oprávněných zájmů dítěte, včetně ochrany jeho jmění,
působení směřující k obnovení narušených funkcí rodiny,
zabezpečení náhradního rodinného prostředí pro dítě, které nemůže být trvale nebo dočasně vychováváno ve vlastní rodině.

Já bych se v 15 letech k nezaměstnanému příteli, závislému na rodičích rozhodně nestěhovala. On by měl podporovat Vás.
Do 18 let za Vás nese právní odpovědnost mamka. Svévolně byste se stěhovat neměla (pokud jste týraná a trpíte, řešte viz. výše = SPOD)..

orestez

Zas rané otázky které jsou jak lámavé osiny kopřiv.
Za první hlavní bod života, máš jak píšeš přítele. Miluješ ho? Láska je to nejdůležitější. Víš, abys potom nezůstala sama. Jak píšeš, že tě matka kontroluje, podívej, v tobě roste samostatnost a ta kontrola ze strany rodičky se v tuto dobu překrývá, až do doby, než bude babičkou (platící). Jednoduché a účinné řešení. Přijď za tím chlapcem a navrhni mu tedy, že budete žít spolu. Řekni to jen tak a sleduj jeho reakci. Bude schopen vzít tu tíhu pravidelné platby SIPO nebo vzít si hypotéku? Víš, láska tím nekončí. No. Podle matky jsi její dítě o které se bojí, bojí aby nebyla zneužita kdejakým kamarádem. Ona tě chce ještě udržet a ochránit.
No, peníze. Samo, že peníze nikdo nemá. Zkus prubnout přítele, zda má takové zaměstnání, které by měsíčně vycházelo na aspoň 26 000,– hrubého. Abyste trochu žili a měli kde. To znamená zajít na úřad a tam podat žádost o přidělení bytu ze sociálních důvodů. A pak čekat. Tím začínají počty, co s penězi ze msty, brigád. Ano, ze msty. Poněvadž jsme řízeně ochuzeni aby nikdo nebyl tak bohatý, aby měnil politiku. Oni se toho bojej. Takže táta tam není, nečtu ho, je tam matka? Tvoje matka, vytlačila tě z rozkroku hlavičkou napřed. Cucalas levé prso. Navždy zůstaneš cérkou, holčičkou, …tulenkou a drobítkem? Kapesné má své zákonitosti. Když doma schází peníze, něco doma není. Domov není něco, co by se projedlo, nebo někdy nebylo na novou mokrovlnku, pračku, nebo nedej bůh nebudeme jíst.
Víš a matka tě nezlobí, ale zkouší uvést do života. Do života, kdy si i bez přítele budeš vědět rady kam zajít, kde sehnat. Mamku máš, taťka není na příjmu.
Matka je fajn, že ti dá aspoň těch 20 korun. Kde má vzít víc? 1 kg plecka v akci stojí 79,–. Protopilo se 4500,– za minulou zimu. Mzdy zůstanou msty, i když porostou.

Tak se mi děvče jeví, že byste se měli hned vzít, to je pár dní oběhu po úřadech. No a je to. Víš, doma není projev soucitu, lásky a kamarádství. To není nikde, to je v těch telenovelách z Venezuely.
Obrať se na přítele a uzavřete manželství. No, řekni to už mamce večer takhle, mami, my se budeme brát. Ona se zalekne, že jako vy musíte? Já budu hlídat vaše děcko? Ne, my se milujeme a toužíme žít v manželství. A nezapomínejte prosím na matku.

plebs

Pokud je příteli více než osmnáct let a provozujete ukájení, tak milovanému příteli hrozí jenom vězení do osmi let, samozřejmě pokud je svéprávný, anebo příteli není ještě patnáct let, pak problém není

ivzez

@Dany:
Vyživovací povinnost není omezena věkem,
trvá, dokud dítě není schopno se živit samo.

Mc Merkurion

… celej ten příběh je nějakej divnej, že mu nějak nemůžu uvěřit …