odik

Je možné hlídat okolí domu bezpečnostními kamerami?

Je legální na svém pozemku umístit kamerový systém, který bude pořizovat (a ukládat) záznam přilehlého okolí (silnice, chodník, park, …)?

Samozřejmě pouze za účelem případné analýzy kvůli odhalení vandalství, krádeží, prodeje drog, … nebo je to v rozporu s ochranou osobních údajů?
Doplňuji:
No, mě spíš zajímalo – jestli s tim už má někdo reálnou zkušenost, případně jak to legálně vyřešit a ne jen další teorie (případně zákony, kde si to neznalý člověk stejně nevyloží).

led:
Díky, to si pročtu.

honza19hk:

  1. Ono viditelná kamera už sama o sobě způsobí, že si tu kráděž apod. rozmyslí. Ale zas nechci používat jen makety.
  2. Nelegální záznam, kterej nemůžu v případě potřeby použít (= odhalení pachatele), je mi k ničemu. A když vidím jak to v ČR funguje, tak by mě danej vandal ještě zažaloval a za toho zlýho bych byl já.

Samba:
Tak Vás přesně nechápu! Policie nemůže hlídal všechna různá zákoutí a uličky – není to v jejích silách. Tak to někdo vzal do vlastních rukou, abyste byli v bezpečí a namontoval kamerový systém. A vy si stěžujete? Vadí vám, že Vás sleduje kamera? Ale když na Vás kouká z tmavýho kouta schovaná skupina chuligánů (sama jste řekla, že tam dřív byli), to Vám jako snad nevadí? Až se kolem nich bude večer domů vracet Vaše dcera, to je v pořádku? Ale kamerový systém Vám vadí? Popravdě já netuším co Vy děláte venku, že je vám to tak nepříjemné, ale mě teda vůbec nevadí, že někdo může vidět, že si z nákupu z Tesca cestou z práce nesu 3 banány a kilo brambor.

Nejlepší odpověď
Drap

Svůj pozemek možno monitorovat bez problémů. Pokud však shromažďuji záznamy kde je pozemek, nebo jeho část souseda či veřejné prostranství, tak mohou nastat nepříjemné problémy.

Další odpovědi
anonym

Toť otázka…
😉
Legální to být může, pokud tvé argumenty pro takovéto sledování uzná jako relevantní a dostatečné ÚOOZ (jinak by nemohly existovat např. městské kamerové systémy).
Ale velmi pravděpodobně to jako legální ÚOOZ neuzná a podobnou činností by ses vystavoval nebezpečí udělení pokuty značné výše (i kdyby tvé úmysly byly průzračnější, než český křišťál).
😉
Přečti si zákon 101/2000 Sb. (O ochraně osobních údajů), osobně ti ale nedoporučuju něco podobného zkoušet.
Doplňuji:
Šmarjáááá – mě už ty zkratky splývají…
Díky, Hamone – samozřejmě, že jsem měl na mysli ÚOOÚ – Úřad pro Ochranu Osobních Údajů…
😉

led

Ano, za predpokladu, že kamery nesnímajú verejný , či iný súkromný priestor, teda sú vlastne nasmerované len na strážený objekt, kde nehrozí porušenie Zákona o ochrane osobných údajov.
"kamerový systém, který bude pořizovat (a ukládat) záznam přilehlého okolí (silnice, chodník, park, …) – tento spôsob je porušenie tohto zákona.
V každom prípade musí byť takto snímaný priestor výrazne označený ako priestor snímaný kamerou, bez ohľadu na to, či je robený záznam, alebo nie.

Doplňuji:
bližšie:
http://www.uoou.cz
kamerové systémy:
https://www.u­oou.cz/kamero­ve-systemy/ds-2623/p1=2623
metodika_provo­zovani_kamero­vych_systemu.pdf:
https://docs.go­ogle.com/viewer?do­cex=1&url=https://ww­w.uoou.cz/files/me­todika_provozo­vani_kamerovych_sys­temu.pdf

Emefej

Legální by to být mohlo, ale raději bych se předem informoval u odborníků. Pořízením nelegálního záznamu bys totiž mohl poškodit práva zloděje nebo chudáka dealera drog. Nelegálně pořízený záznam by v případném soudním řízení nemohl být uznán jako relevantní důkaz.

Hamon

Mowla myslel UOOU. Jinak souhlas.
Doplňuji:
Problém je v tom, že takové jednání je v rozporu s hned několika zákony. A až se něco stane někomu jinému než vlastníkovi, nahrávka z nějakého více či méně záhadného důvodu nebude.

honza19hk

Jak se to vezme ale úřad nepozná co ta kamera sleduje tedy pokud nebude nápadně natočená přímo tím směrem.Ono existuje hodně kamer i s širokým záběrem. Pak to moc poznat nejde. A úřad to nezjistí pokud se na ten zánam nepodívá. když to nebudeš nikde zveřejňovat budeš to mít jen jako důkaz případného trestného činu tak to nikdo řešit nebude. A když to udělá dobře nikdo ani nepozná že někde kamera je.
Já mám taky kamery,jedna zábírá i prostor ulice, kde parkuju.když je dobře umístěná ani okolí netuší že tam kamera je.

anonym

U nás to mají na jednom rodinném domě do všech stran. Dřív tam chodili cikáni krást, tak si majitel dal kamery všude, myslím, že kdyby se někdo ozval, musel by to sundat, je to do uličky mezi barákama a lidem je tam nepříjemný chodit, je jen otázkou času, kdy jim to někdo sejme sám, má to zabírat jen jeho pozemek, ale nastavený je to do hodně velké dálky, vždyť vidím, jak má na tý kameře sklon, všichni se o tom baví, všichni jsou proti, ale k němu nejde nikdo, aby mu řekl, že se to tak nemá dělat

cukrar

odik, každý občan porušuje zákony a vyhlášky ČR. Většinou je to z neznalosti, občas z pohodlnosti, jindy úmyslně.
Jestliže k těmto porušení přibude i záznam kamer, tak je to trošička. Důležité je, co budete dělat s tím záznamem. Nevidím jedinou možnost, jak Vás někdo zkontroluje, že si natáčíte venkovní prostory. Určitě jste tak šikovný, že nedáte svoje nahrávky na veřejnost. Jak případně dostat k policii nahrávku případného zloděje, nebudeme zde rozebírat.
Potrestán bude ten, kdo se bude vytahovat tím, že to natočil.

Kelt

Soukromý majetek a pozemek si má člověk zabezpečit tak, jak uzná za vhodné a veškeré záznamy o lidech, kteří byli na tvém pozemku zachyceni kamerou mohou být použity jako důkaz, pokud se na tomto pozemku stane nějaký trestný čin.
Na druhé straně, pokud budeš mít kameru obrácenou na veřejné místo, například obchod a provedeš záznam, tak zasahuješ do soukromí osoby a i když se stane nějaký trestný čin a ty ukážeš záznam, že ten Petr Brambora tam opravdu byl v danou dobu, kdy došlo k trestnému činu, nesmí se to použít jako důkaz. Jedná se o ochranu osob. Ale raději bych se na vše zeptal na příslušných místech. I když je tu bordel, platí, že neznalost zákona neomlouvá.

Alenchvost

Poradíte mi prosím někdo, jakou zvolit bezpečnostní kameru ven k domu?

Ivagotovkaa

Já kupovala bezpečnostní rotační kameru, záleží jak široký úhel potřebujete natáčet?

Alenachvost

Já bych potřebovala mít kameru v místnosti, asi bych ji dala do rohu, by zabírala celou místnost? potřeboval bych ji hlavně bez drátu jde to nějak?

Jiřinvorac

Kupoval jsem kameru do domu, která komunikuje přes wi-fi, velice dobře snímá, má široký úhel, kupoval jsem ji od www.1obchod.com

Jiřinvorac

Kupoval jsem kameru do domu, která komunikuje přes wi-fi, velice dobře snímá, má široký úhel, kupoval jsem ji od www.1obchod.com

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.

led

odik
1 – Je možné hlídat okolí domu bezpečnostními kamerami?
Ano
2 – Je legální na svém pozemku umístit kamerový systém, který bude pořizovat (a ukládat) záznam přilehlého okolí (silnice, chodník, park, …)?
Ano – s výhradou:
ak pritom nedôjde k porušeniu príslušných zákonov na ochranu osobnosti

  • V praxi to býva komplikovanejšie:

1 – príklad uviedol honza19hk
2 – obchodné domy a iné verejné priestory
snímajú vás záznamové bezpečnostné kamery, je to už akýsi folklór. Ale keď vytiahnete fotoaparát a odfotíte si regálovú cenovku aj s tovarom už na vás vybehnú, že porušujete akési bezpečnostné predpisy, poškodzujete dobré meno obchodu a porušenie ochrany osobnosti (žiadny človek nie je v zábere)… a toto… a hento… div sa neudusia, len, aby ste nemohli dokázať rozpor medzi regálovou, plagátovou a pokladňou účtovanou cenou (zákazník v tom prípade má právo si vybrať cenu, ktorú zaplatí), ale to, že bez vášho súhlasu vás nahrávajú, o tom len akosi mlčia.
Ako potom možno zodpovedne medzi regálmi ukradnúť božtek od priateľa, keď vás všade sledujú cudzie oči?

zzzzz

Nooooo to je krásně diskutabilní otázka. Podle UOOU by jsme nemohli natáčet na veřejném prostranství asi nic. Jaký je rozdíl, když budu natáčet mé auto stojící na veřejném parkovišti, nebo když si budu natáčet rodinu na veřejném místě??? To si dám také na záda cedulku s nápisem „pozor .......“
Já myslím, že natáčení sporné není, sporné je především to uchovávání těch natočených záznamů.

led

Máte pravdu, ale môže sa vám stať pri fotografovaní, hlavne v „chudobnejšom zahraničí“, že na vás vybehne množstvo otrhančekov s natiahnutou rukou na pozornosti, mince, či dospelý s puškou v ruke s podobnými, alebo inými úmyslami. (skúsenosť z juhu Európy a Azie).
Tam na tú svoju „ochranu osobných údajov“ sú ešte haklivejší než u nás – ak zaplatíš, môžeš odfotiť.