Meri

Může se záběr z bezpečnostní kamery sdílet?

Nedávno se mi přihodil incident v práci, rád bych získal záběr z kamerového systému, ale šéf mi ten záběr nechce poslat z protiprávního důvodu. Záběr bych někde nešířil, jde mi jen o to, ho mít u sebe, kdyby se nějaká taková věc opakovala.

Odpovědi
Edison

Kamerové systémy podléhají zákonu na ochranu osobních údajů. Takže myslím, že Ti jej jen tak vydat nemůže. Jde o důvod existence kamerového systému, jestli je pro ochranu firmy, nebo i zaměstnanců – uvádí se to v registraci na ouřadě. Ani tak Ti jej nemůže jen tak vydat, ptz nejsi správce osobních údajů, tím je pověřená osoba (většinou právnická osoba). Může jím být zaměstnavatel, ale také třeba provozovatel kamerového systému (což nemusí být nutně totéž).

autacek

No, osobně se domnívám, že pokud je ve Vašem zájmu záznam získat, neměl by tomu zaměstnavatel bránit, tím, že vydá záznam na kterém budete vidět vy při práci, rozhodně nic neporuší. V případě, že by Vám zaměstnavatel nechtěl vyhovět, kdy by takový záznam tvořil důkaz, mohl byste se takového záznamu, resp. orgány činné v řízení, domáhat právní cestou.

ivzez

V čem vidíte ten protiprávní důvod?
V tom, že se Váš nadřízený drží platných zákonů?
(Ten záběr Vám poslat/vadat nesmí.)

Edison

Auťáčku, to je ale pouhá doměnka. Já si tím prošel (je to děsně jednoduchý). Ale v registraci kamerového systému se uvádí mj. účel, objem, trvanlivost a správce osobních údajů. Jediné, co lze je vydat záznam orgánům… a pro vlastní použití výhradně za účelem uvedeným v registraci. Tedy ne pro použití někým jiným (kýmž jest třeba zaměstnanec), nebo za jiným účelem.