dust8

Jak vzniklo slovo „švorc“?

Nejlepší odpověď
annas

1. Najdete v archivu podobnou otázku na švorcování.

"švorc – bez peněz, podobně je černej, na suchu. V r. 1926 uvádí Rippel, Nováček 1929.

Pochází z německého argotu schwarz spispvně černý, nářečně Schwarz. t/v!"

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jakou-ma-spojitost-slovo-svorc-a-slovo-svorcovni

2. Ještě doplnění ze slovníku od Jiřího Rejzka.

"švorc obecný expresívní výraz .. ‘bez peněz’, švorcový.

Z něm. schwarz ‘černý’ v argotickém . spojení schwarz sein ‘nemít peníze’ (doslova ‘být černý’). k. Něm. slovo souvisí s lat. sordēs ‘špína, nečistota

K obdobnému významu srov.:plonk

plonk obecný výraz ‘bez peněz’, plonkovej ‘samotný, přebývající’. Z něm. hovorovéhko blank
sein ‘být bez peněz’ od blank ‘holý, čirý, lesklý’ a to od blinken ‘svítit, lesknout se."

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

da ny

Nedávno podobná otázka, s vysvětlením vzniku slova:
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jakou-ma-spojitost-slovo-svorc-a-slovo-svorcovni
Vaše otázka ;)