dust8

Jakou má spojitost slovo „švorc“ a slovo „švorcovní“?

Nejlepší odpověď
annas

švorc – bez peněz, podobně je černej, na suchu. V r. 1926 uvádí Rippel, Nováček 1929.

Pochází z německého argotu schwarz spispvně černý, nářečně Schwarz. t/v

--
Švorcování určitě souvisí se slovem švorc (schwarz) – užívá se často pro pašeráctví např. zboží apod., dělat něco na černo, tedy nelegálně.,

V Brně se používá pro jízdu na černo švorcka, švarcovka z německého Schwarzfahrt – jízda na černo.

Podle Slovníku nespisovné češtiny.

Blbě jsem četla . místo švorcovní jsem přečetla švorcování.

Švorcovní je přídavné jméno odvozené od švorc. .

Ale užívá se i v kladném významu – sušenky jsou švorcovní, může si je vzít každý. Ale zde bych řekla, že jsem volně přístupné, tedy „bez peněz“, .

Jindy záporně, že věc jsem získal levně, z druhé ruky, někomu třeba přebývala.

Možná se to v jiné oblasti používá v jiném významu.

Další odpovědi
anonym

Není to jedno a to samé? Být švorc je snad jen zkrácený výraz, švorcovní prodloužený.

Pepa25

Žádnou. Švorc je bez peněz a švarcovní je nářečná tvar od švarná, ne?

anonym

Není škoda to dávat sem, když si diskuze nikdo nevšimne?

anonym

Edit: Pardon, otázka uzamčena.