Avatar uživatele
Zlatý

Platíte za některé služby jako mourovatí? Jak je původ a význam tohoto rčení?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Registrovaný

Mourem rozumíme dnes nejčastěji jemné, prachové uhlí; vedle toho znamená i „jemnou sazovitou usazeninu ze spáleného dříví nebo uhlí“ atd. Běžné naše etymologické příručky nás poučují, že slovo mour pochází z latinského Maurus, t. j. Maur, podle černé barvy.

V negativním smyslu ("platím jako mourovatý" - pořád, stále, nekompromisně, bez okolků) lze základ slova MOUR přirovnat i k těžké (např.havířské) práci, vytrpění si nejhoršího, těžkých chvil apod.

Od našeho slova chmour třeba odlišit slovo chmura, chmuřiti se, pochmurný, pošmourný.

Pokud bych měl tipnout nějaký vhodný opis tohoto výrazu, tak bych zkusil asi:
platím jak negr (bez jakékoliv urážky)
i slovo "mouřenín" pochází z tohoto základu

víc me nenapadá :-)))

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Platit jako mourovatý, tedy platit hodně, platit až příliš a k tomu dlouho, by mohlo mít souvislost s mourovatou kočkou. Taková kočka vypadá jako špinavá, což je význam praslovanského marati, z něhož snad slovo mourovaný vzniklo. Do příbuzenstva slov mourovaný a mourek patří podstatné jméno mour, tedy uhelný prach, a také pošmourný - pošmourná obloha je jakoby špinavá. Takže kdo platí jako mourovatý, by podle této teorie platil jako mourovaný čili špinavý, eventuálně černý. Platil by tak dlouho, až by byl úplně švorc, což je z německého schwarz, černý.

Další alternativou může být i to, že ten, kdo platí jako mourovatý, platí jako mouřenín neboli černoch, otrok, který se potřebuje z otroctví vyplatit, což stojí hodně peněz. Slovo mouřenín sice pochází z latinského Maurus, kterým se označovali severoafričtí černoši, ale v češtině došlo ke zkřížení tohoto slova se zmíněným mourovatý, tedy černý, špinavý.

Třetí vysvětlení by mohlo být, že tady šlo o mor, tedy o středověkou epidemii, jejíž pojmenování je blízce příbuzné se slovy umřít, umořit, smrt, mord, mrtvý. Původně se prý říkalo platit jako morovatý, přičemž slovo morovatý znamenalo "podezřelý z morové nákazy". Takoví "morovatí" lidé byli nemilosrdně odváženi z měst spolu s mrtvými... Pokud se z této jisté smrti nevyplatili. Stálo to hodně......

Zdroj: upraveno z-http://www.rozhlas.cz/stredn icechy/slova/_zprava/mourovaty --125001

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3222
Zlatý quentos 1428
Zlatý mosoj 1389
Zlatý Drap 1211
Zlatý Kepler 951
Zlatý led 725
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 664
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.