Avatar uživatele
verka

Jak u vás říkáte bramborákům?

Než na to v Bruselu přijdou, že stejnému pokrmu v každém kraji říkáme jinak, honem, jak vy říkáte této pochoutce?
Doplňuji:
Moje babička na Svitavsku říkávala smraskům, tedy bramborákům, HULÁN. Bramborové placky my děláme z brambor vařených. Jinak supr a všem díky.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: verka

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? anonym, rynek878, elektrikář, anonym, myšpulín před 4923 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
rynek878

Na Chrudimsku se tomu říkává „zmrazky“
Doplňuji:
Obecně vzato, bramborák je naše zlato!
Pohled na skutečné lidové názvy krále českých jídel ze syrových brambor – bramborák. Ten se objevuje v receptech sice už u Sandtnerky, ale pod neutrálním názvem „bramborové placky“, až později je to bramborák, ale lidové názvy tu jsou daleko zajímavější: bramborák, bandorník, cmunda, halapač, strouhanec, toč, tupák, hlupec, frncábník, fofrovanec, drn, bandorová nadívajna, lata, babčák, báč, bacán, sejkory, plískánky, hanušky, kranfleky, litáky, podlistníky a pečou se v celku i v podobě lívanců, zahýbáky/zahýbance se plní dušeným zelím, mrkvance dušenou mrkví.
Když někde z pánve zavoní, je ho cítit přes tři zdi a přes tři údolí. Ať už mu říkají CMUNDA, KRAMFLEK, KŘÁPANEC, KECINEK, VOŠOUCH, SEJKORY, HALAPÁČ, BŘINČÁKY, TRYNČKY, STRIKY, na Slovensku HARUĽA, SMRASKY, ŠKRAMPLATA… vždycky je to dobrota.
Doplní někdo ještě o další název? 🙂 … za poslední doplnění patří dík někomu, kdo si v komentářích říká Ježidědek … Podkerkonošsko „Sejkory“ – má někdo ještě nějaký jiný bramborákový název, na který se tu zapomnělo? Za poslední příspěvek v komentáři č. 118 děkuji Marku Hlavovi – na Hané se bramboráku říká „strouhanec“, … určitě ještě přijde někdo další a dlouhou řadu názvů doplní …
Ať je kolem bramboráku konečně jasno :o)

Upravil/a: rynek878

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

my říkáme placky,nebo bramboráky

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
myšpulín

Cmunda.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
iq

Ja jsem z JM kraje a říkám mu bramborák…:-o

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

ertepláky

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Mousinek

prostě bramborové placky :o)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
cukrar

kramfleky
JAROMĚŘSKO

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Miroslavst

Křapáče, bramboráky.
Krásný večer přeji Dj.Ötzi

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elektrikář

Na statku kam jsme jezdili na prázdniny nalili těsto do do pekáče z kousky uzeného v silné vrstvě, ráno se to dalo do trouby v kachlových kamnech a šli pracovat na pole do večera se to propeklo. jak tomu říkali si nemohu vzpomenout.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
sushi

SEJKORY nejsou jako bramboráky, dělají se jen s kmínem a vajíčkem(žádná mouka ani česnek)a pečou se na suché plotně. Nakonec se potřou jenom uškvařeným máslem…neuvěřitelná dobrota, kam se hrabe bramborák:-)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
wijan

U nás se říkalo BARKUS, sousedka zase říkala HOVÁDKA

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
wijan

U nás se říkalo BARKUS, sousedka říkala HOVÁDKA

před 4921 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ten který je

Tak ted jsem dostal takovou chut na bramborák,že ho zítra udělám.:-)

před 4923 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
verka

Taky mám chuť, jenom je to pak cítit všude.

před 4923 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
rynek878

tady jsem to našel:

http://dolcevi­ta.blog.cz/0710/ten-nejkrupavejsi-bramborak

před 4923 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek